استنشاق گاز هلیوم

 گاز هلیوم وخطرات استنشاق

تا به حال از خودتون پرسیدید که: آیا ماده خطرناکی در بادکنک های پرشده در مهمانی های ما وجود دارد؟

آیا استنشاق گاز بادکنک های هلیومی، که باعث تغییر صدا شده و در مهمانی های ما موجب تفریح بیشتر می شود، کار درستی است؟

به نظر شما جواب سؤال بالا بله است یا خیر؟

جواب درست به این سؤال شاید شما را متعجب کند…!

بسیاری از افراد اطلاعات کافی در مورد گاز هلیوم ندارند تا خطرات مربوط به استنشاق گاز هلیوم  را درک کنند. چندین سال قبل طی بررسی که در مورد مرگ نوجوانی که به خاطر استنشاق گاز هلیوم جان خود را از دست داده بود، ماهیت اصلی این خطرات بسیار شدید و به طور بالقوه کشنده را کشف کردیم. این متن قصد دارد تا به خوانندگان کمک کند تا تصمیم‌های آگاهانه بگیرند و مانع از مرگ افراد در آینده شوند.

استنشاق گازهلیوم در بادکنک

مطالعات کمی وجود دارد که نشان می دهد استنشاق گاز هلیوم باعث از دست رفتن سریع هوشیاری به دلیل کمبود اکسیژن می شود. در هنگام تنفس، جریان خون اکسیژن را از هوای موجود در ریه‌ها جذب کرده و دی‌اکسیدکربن را وارد هوا می‌کند. وقتی نفس خود را نگاه می‌دارید، تبادل گازها با سرعت آرام تری انجام می‌شود و هوای کهنه در ریه‌ها دیگر با هوای تازه جایگزین نمی‌شود.

اما گاهی اوقات پیش از آنکه احساس درد و رنج شدید جسمی کنید، این حالت رفع خواهد شد. به عنوان مثال، شاید زمانی باشد که بدون نیاز به تنفس دوباره، چیزی را بردارید یا زمین بگذارید، یا در طول اتاق راه روید، یا صندلی را پیدا کنید و روی آن بشینید.

هنگامی که ریه‌ها با گاز هلیوم پر می‌شوند، فرآیند دیگری اتفاق می‌افتد. اکسیژن از جریان خون در طول فرآیند تبادل گازها حذف شده و بسته به مقداری که گاز هلیوم جایگزین اکسیژن می‌شود، شاید هوشیاری خود را به سرعت و بدون هشدار از دست بدهید، شاید در حالی که ایستادید، به معنی واقعی کلمه از حال بروید. نتیجه این اتفاق احتمالاً سقوط بدون کنترل شماست که ممکن است منجر به آسیب جدی شود، حتی اگر تنفس عادی دوباره از سرگرفته شود. این خطر برای افرادی که مشکل تنفسی و ریوی دارند بسیار بیشتر است.

تجهیزات پرکردن بادکنک هلیومی

بادکنک های هلیومی در سال‌های اخیر محبوبیت فراوانی پیدا کردند و غالباً در سوپرمارکت‌ها، فروشگاه‌های عرضه محصولات مهمانی و انواع فروشگاه‌ها یافت می‌شوند. فروشگاه هایی که این محصولات را عرضه می کنند معمولاً با تجهیزات مناسب، خودشان فرآیند پر کردن بادکنک ها با هلیوم را انجام می دهند. اما گاهی اوقات این تجهیزات به مشتری اجاره یا قرض داده می‌شود. این امر امکان مرگ‌ومیر ذکر شده را بالا می برد. تجهیزات مناسب این کار معمولاً شامل سیلندر گاز هلیوم، رگلاتور مخصوص بادکنک است که این رگلاتور باید دارای قابلیت تنظیم فشار، سوپاپ قطع گاز و کانکشن مناسب برای اتصال به سیلندر را داشته باشد.

چنین سیستمی برای پرسازی سریع بادکنک‌ها طراحی شده است. به طور معمول، حداکثر میزان جریان گاز هلیوم تقریباً به اندازه پنج فوت مکعب در هر دقیقه (cfm) منتقل می‌شود. حداکثر میزان جریان با استفاده از تنظیم‌کننده فشار، جریان و فشار سیلندر تعیین می‌شود. که به طور معمول چند صد پوند در هر اینچ (psi) می‌شود.

استنشاق گازهلیوم از سیلندر و تجهیزات آن

در مواردی بعضی از افراد که تجهیزات پرکردن بادکنک های هلیومی را اجاره می نمایند برای تغییر صدای بیشتر تلاش برای استنشاق هلیوم از سیلندر و رگلاتور گاز هلیوم می نمایند که خطرات آن بسیار بیشتر از استنشاق هلیوم از بادکنک است. علاوه بر خطر بی‌هوشی، پتانسیل آسیب منجر به مرگ نیز وجود دارد. متأسفانه، تعدادی افراد جوان در طول فرآیند استنشاق گاز هلیوم از چنین سیستمی کشته شدند.

تا به حال از خودتان پرسیدید که چطور یک فرد جوان و سالم با استفاده از این ماده به ظاهر بی‌ضرر کشته می شوند؟

بررسی‌های بعد از مرگ توضیح می‌دهند که چه اتفاقی رخ داده است. در حالی که تحلیل مهندسی هم نحوه آن را توضیح می‌دهند.

واکنش شیمیایی منجر به صدمات کشنده نمی‌شوند. فشار گاز درون ریه‌ها عاملی است که می‌تواند به سرعت کشنده باشد. کالبدشکافی نشان داد در ریه‌ها آلوئول ( کیسه‌های هوا ) دچار پارگی شدند. بلافاصله مرگ رخ داده است. در حالیکه قربانیان به معنی واقعی کلمه در خون خود غرق شدند. تحت چنین شرایطی، احیاء قلبی و ریوی بی‌فایده است.

جریان گاز در مقابل ظرفیت ریه‌ها

میزان جریان گاز برابر  ۵cfm یا ۲٫۳۶ لیتر در هر ثانیه است. اگر چه، ظرفیت ریه افراد متفاوت است، برآورد منطقی ظرفیت کل ریه در زنان بالغ برابر با ۴٫۵ لیتر است. این ظرفیت در محاسبات به صورت زیر استفاده می‌شود.

براساس اشاره به فیزیولوژی انسان، قرارگیری طولانی مدت با تفاوت ۳۰میلی‌متر از جیوه بین فشار داخل ریوی و فشار اطراف بدن می‌تواند کشنده باشد. اگر فشار از ۸۰ تا ۱۰۰ میلی‌متر افزایش یابد، انتظار داریم بلافاصله مرگ رخ دهد. فشار ۸۰ تا ۱۰۰ میلی‌متر جیوه معادل ۱٫۵ تا ۱٫۹psi است.

برای اهداف محاسباتی، مقدار متوسط دسته از ۱٫۷psi ( بالاتر از فشار اتمسفر ) به عنوان مقدار حیاتی استفاده می‌شود. علاوه بر این ظرفی محکم با حجم گازی را فرض کنید که باید افزوده شود تا فشار را تا ۱٫۷psi افرایش دهد.

محاسبات نشان داد که حجم اضافی موردنیاز برابر با ۵۲ لیتر است. حداکثر طول زمانی برای افزودن این مقدار ( در نتیجه افزایش فشار ۱٫۷psi ) از سیستم پرسازی بادکنک با استفاده از تقسیم مقدار اضافی (۵۲لیتر) بر حداکثر میزان جریان ( ۲٫۳۶لیتر در هر ثانیه ) تعیین می‌شود. نتیجه ۰٫۲۲ثانیه است.

از آنجایی که ریه‌ها نازک هستند، زمان حقیقی دستیابی به ۱٫۷psi شاید کمی بیشتر از ۰٫۲۲ ثانیه باشد. اگر چه، محاسبات به صورت آشکاری با در نظرگیری میزان جریان و فشار موجود از سیستم پرسازی بادکنک با هلیوم نشان داد که ریه‌های انسان می‌تواند به صورت مهلکی در کسری از ثانیه با فشار زیادی مواجه شود، این زمان به قدری کوتاه است که قربانیان فرصت واکنش ندارند.  

با موارد ذکر شده باز سؤال بالارو مجدد تکرار می کنم.

آیا استنشاق گاز بادکنک های هلیومی، که باعث تغییر صدا شده و در مهمانی های ما موجب تفریح بیشتر می شود کار درستی است؟

209 دیدگاه در استنشاق گاز هلیوم : تفریح در مهمانی یا تهدیدی مرگبار؟
 1. ما تنفس کردیم نمردیم گلومون درد کرد طبیعیه؟؟؟؟

  • به نظر کمی بیش از حد مصرف کرده اید. تنفس بیش از حد این گاز منجر به خفگی و مسمومیت می گردد

   • هلیوم و مسمویت ؟ واقعا خنده داره دوست عزیز هلیوم یه گاز نجیب است یا همان گاز بی اثر و با چیزی واکنش نمی دهد علت از هوش رفتگی اینه که هلیوم نمیگذاره هوای تازه وارد ریه بشود

    • بله کاملا درست میفرمایید ، ما هم غیر از این چیزی نگفتیم ، مسموم شدن در این حالت به علت افزایش دی اکسید کربن خون است

 2. اگر گاز هلیوم را به مقدار کم مصرف کنیم هم این گاز هلیوم خطر دارد؟

  • مصرف کم گاز هلیوم سبب تاثیر کوتاه مدت بر روی تارهای صوتی شده و منجر به نازک شدن صدا می گردد و چندان خطرناک نمی باشد.

  • بله حتی بایک نفس خیلی خیلی کوچک باعث مرگ حتمی میشود

   • آخه چرا الکی یه چیزی برای خودت میپرونی؟ من کارم تو همه مهمونیها که بادکنک هلیومی دارن، همینه. تا حالا هم که نمردم

 3. من از گاز هلیوم خوردم ینی الان میمیرم؟ تا الانم که سالمم ینی باید نگران باشم؟

  • اگر در حال حاضر حالتون خوب هست جای نگرانی وجود ندارد. مسمومینت با گازها در لحظه نمایان می شود.

  • خطر هلیوم بخاطر فشار آن و ترکیدن ریه است

 4. به چه صورت متوجه بشیم که گاز هلیوم که خریدیم هیدروژن نیست و این گاز هلیوم خطرناک نیست

  • تشخیص این امر چندان کار ساده ای نیست و توسط ابزارهای خاص مثل دستگاه کروماتوگرافی قابل انجام می باشد. به هیچ عنوان توسط شعله و یا منایع حرارتی سعی در تست این موضوع ننمایید.

 5. کلاً خیلی باحاله. کلی حال می ده ما چند بار امتحانش کردیم

 6. با توجه به اینکه در فروش گاز هلیوم تقلب صورت میگیرد ممکن است به جای این گاز چه گاز دیگری باشد ؟ و چه خطری دارد؟

  • بسته به محل مصرف امکان تقلب در فروش گاز هلیوم وجود دارد. برخی این گاز را با هیدروژن مخلوط کرده و برای شارژ بالن و بادکنک از آن استفاده می نمایند. نه فقط در مورد گاز هلیوم بلکه تقلب در فروش هر نوع گاز دیگری می تواند بسیار خطرناک بوده و سبب خساراتی جبران ناپذیر گردد.
   در این رابطه تنها کاری که می توان به عنوان یک مصرف کننده غیر حرفه ای (فاقد ابزار کنترلی مثل کروماتوگرافی) انجام داد خرید از تامین کننده های معتبر و شناخته شده می باشد. مجموعه دایان گاز این اطمینان را به مشتریان خود می دهد که کالای ارائه شده کاملا مطابق با نیاز مشتریان باشد. کلیه کالاهای این مجموعه با اسناد کنترل کیفیت ارائه می گردد.

 7. اگه ۱بادکنک پر از گاز هلیوم درخانه بترکد
  ضرر دارد؟

 8. سلام اگه یه بادکنک را با گاز هیدروژن به بدهند و در خانه بترکد خطر جدی داره یا نه؟

  • قطعا. گاز هیدروژن دارای خاصیت آتشزایی بوده و بسیار خطرناک است. می تواند منجر به انفجار و آتش سوزی گردد.

  • بله برای اطرافیان تا شعاع حدود ۲ متر خطر ایجاد میکند و امکان ایجاد آتش سوزی و سانحه برای افراد وجود دارد

 9. با توجه به شرایط قطر آیا وضعیت هلیوم تغییر خواهد کرد؟

  • بله تغییرات وضعیت هلیوم کاملا جدی بوده و همینک آغاز شده است. پیشنهاد می کنم مقاله مربوط به همین موضوع را در سایت دایان گاز مطالعه نمایید.

   • سلام
    من یه طرحی برای استخراج هلیوم دارم و فکر نمیکنم جایی از این دنیا ازین مدل هلیوم رو جدا کرده باشن، ازونجایی که دانش آموزم و پول ندارم که نمونه آزمایشگاهیشو بسازم، قرار شد که با نرم افزار شبیه سازی کنم، اما برای اینکار به آنالیز گاز طبیعی نیاز دارم تا بدونم هلیوم رو از بین چه گازهایی باید جدا کنم؟
    اگر میشه راهنمایی کنید.

 10. شرکت دایان گاز گاز هلیوم هم فروش دارد

  • بله مجموعه دایان گاز گاز هلیوم را با خلوص های متنوع و مصارف گوناگون تامین می نماید. جهت اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل نمایید.

 11. من حدود یک ساعت پیش گاز هلیوم رو خوردم.تو رو خدا بگین،یعنی میمیرم؟یا نه میمونم؟؟؟؟؟؟

  • اگر هنوز سرپا هستید پس مشکلی برای شما پیش نیامده و نخواهد آمد.

 12. من الان سر گیجه دارم و یک ساعت میگزره طوری که میخوابم حالم بد میشه چطور باید رفع کن این وضعیت رو

  • در فضای باز نفس های عمیق بکشید به مرور زمان (حدود ۲-۳ دقیقه) بهتر خواهید شد.

 13. من دیشب نصف بیشتر یه بادکنک ساده ی هلیومی رو پشت هم خوردم
  بعدش یه کم حالم بد بود اما الان خوبم
  ولی حس میکنم ته صدام یه کم گرفته
  آیا خطری داره ؟

  • اگر در حال حاضر احساس خاصی بجز گرفتگی صدا ندارید خطری شما را تهدید نمی کند. علت گرفتگی صدا شما فشار وارده به تارهای صوتی شما می باشد. به مرور زمان و مصرف آب گرم قطعا بهتر خواهید شد.

   • با چه نوع گازی خودکشی آدم‌ها راحت تر انجام میشه،بدون احساس درددیدگاه *

    • در طول تاریخ از گازهای مختلفی جهت خودکشی و یا کشتن دیگران استفاده شده است.
     از اولین گازهای تاریخ بشریت که جهت کشتار یهودیان توسط نازیها استفاده شد گاز سایکلون بوده _که این گاز بر گرفته از سم سیانور است _استفاده می شده. طی چند دهه ی اخیر استفاده از گازهای بی اثر مثل گاز نینروژن استفاده می شود.

 14. هلیوم عنصری است شیمیایی که با نماد He نشان داده می‌شود و عدد اتمی ۲ دارد. این گاز، بی‌بو، بی‌رنگ، بی‌مزه، غیر سمی، بی‌اثر و اولین گاز در گروه گازهای نجیب است؛ و البته نقطه‌ی جوش گاز هلیوم؛ پایین‌ترین نقطه در بین تمامی عناصر است.

  چگونه بادکنک گاز هلیومی بسازیم

  بادکنک‌های رنگی؛ علی‌الخصوص آن‌ها که به آسمان می‌روند و اوج می‌گیرند؛ تقریباً دل هرکسی را به دست می‌آورند؛ اما این بادکنک‌های گاز هلیومی تقریباً گران‌قیمت هستند و بسیاری به دنبال کشف این موضوع هستند که آیا می‌توان آن‌ها را در خانه ساخت یا خیر؛ و این مقاله هم به دنبال یافتن پاسخی برای همین پرسش تهیه و تدوین شده است.

  هلیوم گازی است غیر سمی؛ که خانه‌ی دوم از جدول مندلیف را به اشغال خود درآورده است. این گاز بی‌رنگ و بی‌بو است و به‌علاوه از کربن دی‌اکسید و اکسیژن به طرز قابل‌توجهی سبک‌تر است.

  جرم مولکولی هلیوم ۴ است، درحالی‌که همین مقدار برای اکسیژن ۳۲ و برای کربن دی‌اکسید ۴۴ است. درنتیجه می‌توان متوجه شد که چرا و چه گونه؛ هلیوم سبک‌تر است از دو گاز دیگر. درنتیجه می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که اگر بادکنکی از هلیوم پر شود؛ شانس پرواز بیشتری دارد نسبت به این‌که از اکسیژن و کربن دی‌اکسید پر شده باشد.

  از کجا می‌توان بادکنک گاز هلیومی پیدا کرد؟

  بله؛ در بادکنک‌هایی که قابلیت اوج گرفتن و رفتن به آسمان دارند، از گاز هلیوم استفاده می‌شود. این گاز از نوعی فشرده‌سازی همراه با انجماد گازهای طبیعی به دست می‌آید و در فروشگاه‌های مخصوصی در بسته‌بندی‌هایی مشخص و ویژه به فروش می‌رسد. درنتیجه اگر می‌خواهید در خانه یک بادکنک هلیومی بسازید؛ باید یک قوطی گاز هلیوم خریداری کرده باشید. راجع به چندوچون قیمت می‌توانید در اینترنت جست‌وجو کنید. اگر به تولید گاز هلیوم در منزل فکر می‌کنید؛ باید بدانید که تقریباً ناشدنی است زیرا احتیاج به هزینه‌های قابل‌توجه و البته تخصص فراوان در علم شیمی دارید؛ اما ناامید نباشید؛ هنوز هم راه‌های زیادی برای ماجراجویی و ساخت بادکنک گاز هلیومی وجود دارد.

  بادکنک پر شده با جوش‌شیرین (سدیم کربنات) و سرکه

  یکی از حقایق زیبا و جالب شیمی واکنش جوش‌شیرین (NaH­CO₃) و سرکه (CH₃­COOH) که مقدار زیادی گاز کربن دی‌اکسید آزاد می‌کند. صدالبته، بادکنکی که با کربن دی‌اکسید پر می‌شود، قادر به پرواز نیست، اما می‌توان افزود که این آزمایش بدون شک علاقه‌مندی به شیمی را در بر دارد و از آن گذشته، می‌تواند سرآغاز آزمایشات و تجارب بی‌خطر شیمیایی در خانه باشد.

  این حقه، یا کلک علمی را به کودکان نمایش دهید و از این طریق شگفتی آن‌ها را برانگیزید که چه گونه یک بادکنک می‌تواند از طریق یک بطری باد شود. همان‌طور که ذکر شد این از دسته‌ی راه‌هایی است که می‌تواند منجر به علاقه‌مند ساختن افراد از سنین کوچک به علم شود.

  چیزی که برای تحقق این مهم به آن احتیاج دارید عبارت است از:

  استیک اسید (جوهر سرکه)؛ که تقریباً در هر آشپزخانه‌ای یافت می‌شود؛
  جوش‌شیرین؛
  یک بطری خالی ۱٫۵ لیتری یا یک فلاسک؛
  دستکش؛
  بادکنک.
  انجام این کار بسیار ساده است؛ به حدی که یک کودک هم از پس انجامش برمی‌آید؛ اما باید جانب ایمنی را رعایت کرد و حتماً دستکش به دست داشت؛ زیرا سرکه‌ی قوی می‌تواند آثار نه‌چندان جالبی روی دست داشته باشد و حتی باعث سوختگی شود. باید به خاطر داشته باشید که شرایط آزمایش به‌نوعی شبیه کار کردن با مواد اسیدی است (البته از نوع ضعیف) و کودکان حتماً باید با حضور بزرگ‌سالان به انجام این آزمایشات بپردازند.

  دو قاشق جوش‌شیرین در بادکنک بریزید؛ و نصف یک لیوان استیک اسید (جوهر سرکه) در بطری. توجه داشته باشید که جوش‌شیرین زیادی نریزید. حالا بادکنک را روی بطری قرار داده به‌طوری‌که لب‌به‌لب شوند. به این طریق جوش‌شیرین به درون سرکه می‌ریزد و واکنشی شیمیایی با خروج کربن دی‌اکسید آغاز می‌شود. نتیجه‌ی این امر؛ باد شدن بادکنک خواهد بود. البته به دلیل ضعیف بودن واکنش بادکنک چندان پرباد نخواهد بود. توجه داشته باشید اگر می‌خواهید واکنش را قوی‌تر انجام دهید استفاده از نمک و سرکه‌ی بیشتر راهگشا خواهد بود.

  آزمایشی که می‌تواند منجر به پرواز یک بادکنک بدون گاز هلیوم شود

  در این آزمایش می‌خواهیم یک بادکنک را به پرواز درآوریم؛ اما ازآنجایی‌که امکان آتش‌سوزی وجود دارد، باید آن را در فضای باز انجام داد. برای انجام این آزمایش به عینک آفتابی؛ دستکش و لباس آزمایشگاهی؛ به منظور حفاظت از خود احتیاج خواهید داشت.

  و اما مواد موردنیاز:

  فویل آلومینیومی؛
  آب که در دمای اتاق قرار داشته باشد؛
  یک بادکنک؛
  سدیم هیدروکسید؛
  یک قمقمه یا فلاسک شیشه‌ای.
  البته شاید برای انجام این آزمایش به کمک یک نفر دیگر هم احتیاج باشد؛ و البته برای ماده‌ی خاص این آزمایش که همان سدیم هیدروکسید خالص است؛ شما باید به مغازه‌های ابزارفروشی مراجعه داشته باشید. سعی کنید تا حد امکان خالص این ماده را تهیه کنید و با این حرف که فلان ماده هم سدیم هیدروکسید در مقادیر بالا دارد قانع نشوید.

  ابتدا با استفاده از فویل آلومینیومی، ۱۰ قطعه دایره‌ی کوچک درست کرده و در ابتدای بطری یا فلاسک قرار دهید. سدیم هیدروکسید را بریزید و بعدازآن آب را اضافه کنید. یک نصف لیوان کافی است (برای یک بسته سدیم هیدروکسید). حالا تمامی قطعات آلومینیومی را که ساخته‌اید درون محلول بریزید؛ اما محلول را تکان ندهید زیرا واکنش تسریع می‌شود و گاز زیادی تولید می‌شود. اگرچه بادکنک پربادتر می‌شود اما باید توجه داشت که هم‌زمان سنگین‌تر از حد لازم هم می‌شود و این یعنی عدم پرواز.

  درنتیجه؛ اگر کار را درست انجام داده و محلول را تکان ندهید. بادکنک آرام باد می‌شود و شما می‌توانید صحت روند را بررسی کنید. پس از چندی بادکنک به پرواز درمی‌آید و اثر گاز معادله‌ی مذکور دقیقاً مشابه استفاده از گاز هلیوم خواهد بود.

  استفاده از گاز گران‌قیمت هلیوم برای به پرواز درآوردن بالون‌ها به‌عنوان یک ورزش

  ورزش قدیمی و شادی‌آور بالون‌سواری و به بیانی پرواز هیجان‌انگیز بالون‌ها، امروزه در ایالات‌متحده با سرعت قابل‌توجهی رنگ می‌بازد. شاید یکی از مهم‌ترین علت‌ها پرهزینه درآمدن این ورزش به سبب قیمت بالای گاز هلیوم باشد.

  این ورزش معمولاً با مسافتی که بالون‌سواران می‌پیمایند مورد ارزیابی قرار می‌گیرد (هر فردی که مسافت بیشتری طی کند برنده است) و درنتیجه هر مسابقه دو تا سه روز به طول خواهد انجامید.

  برخلاف بالون‌هایی که با هوای گرم کار می‌کنند؛ همان‌طور که از نامشان مشخص است، بالون‌های مذکور را گاز هلیوم یا هیدروژن به کار می‌اندازد. البته به سبب برخی محدودیت‌ها و قابلیت فوق‌العاده بالای هیدروژن در مسابقات بالون‌سواری امریکا تقریباً از هیدروژن در هیچ جا استفاده نخواهد شد.

  اندی کایتون، خلبان سابق ارتش ایالات‌متحده و مسئول مسابقات بالون‌سواری در جورجیا می‌گوید: «به سبب قیمت بالا، تقریباً بالون‌سواری منقرض شده است.»

  بله شاید هزینه‌ی پر کردن یک باک از گازوئیل این روزها بالا باشد، اما باید توجه داشت که رها کردن یک بالون از گاز هلیوم می‌تواند تا ۱۲ هزار دلار آب بخورد؛ و این تنها هزینه‌ی گاز است. خرید یک بالون گازی تقریباً ۳۰ هزار دلار هزینه دارد.

  این در حالی است که هزینه‌ی پر کردن یک منبع گاز هلیوم، دو یا سه سال پیش ۳ هزار دلار بود.

  بدون شک، قیمت گزاف این ورزش، علت به انزوا رانده شدن این ورزش یعنی، بالون‌سواری با گاز است. تخمین زده می‌شود که ۵۰۰۰ هزار بالون در ایالات‌متحده وجود داشته باشد و البته از این تعداد کمتر از یک‌دهم آن‌ها، بالون‌های گازی‌اند.

  یکی از مهمترین دلایل گران بودن این ورزش، قیمت بالای گاز هلیوم است. این قیمت بالا هم می‌تواند در اثر افزایش درخواست و تقاضای سایر بخش‌ها برای گاز هلیوم باشد.

  کمپانی Praxair Inc که در صنعت تولید گازها فعالیت دارد، تصریح می‌کند که امروزه گاز هلیوم در ساخت ریزپردازنده‌ها، قطعات الکترونیکی، صنایع فضایی و صنعت پزشکی، مورداستفاده‌ی وسیع قرار می‌گیرد.

  گاز هلیوم را به‌نوعی می‌توان محصول جانبی تولید گاز طبیعی دانست؛ و ازآنجاکه صنعت تولید گاز طبیعی در سال‌های اخیر با مشکلاتی مواجه بوده طبیعی است که قیمت گاز هلیوم هم بالا رفته است.

  البته، این شرایط گران، بیشتر راجع به امریکا صدق دارد و در اروپا صادق نیست (در اروپا ارزان‌تر از امریکاست). به‌عنوان‌مثال Troy Bradley از نیومکزیکو، به همراه یکی از دانش‌آموزانش، به آلمان پرواز کرد. وسیله‌ی پرواز او یک بالون هلیومی بود.

  از او نقل است (Troy Bradley) که: «برای ما امریکایی‌ها سفر به اروپا خیلی به‌صرفه است. به آنجا بروید، ماشین کرایه کنید و هتل بگیرید. سپس بازگردید.»

  یکی از کمپانی‌هایی که به قیمت گاز هلیوم حساس است؛ کمپانی Macy’s Inc است. این شرکت که روز شکر گذاری را همه‌ساله برگزار می‌کند، برای زینت بخشیدن به مراسمش از بالون‌های غول‌پیکر استفاده می‌کند. مراسم این شرکت در نیویورک برگزار می‌شود.

  اخیراً سخنگوی این شرکت، صحبت‌هایی در همین باره، یعنی افزایش قیمت گاز هلیوم ایراد کرده بود.

  و اما یکی از علاقه‌مندان به بالون‌سواری که البته نخواست نامش فاش شود، تجربه‌ی خود از قیمت هر بار باد کردن یک بالون هلیومی را این‌گونه اظهار می‌کند. با توجه به هزینه‌های تست و آزمایش قبل از پرواز و البته برای بالون‌های سایز بزرگ، هر بار چیزی در حدود ۴ الی ۵ هزار دلار هزینه می‌شود.

  بسیاری از فعالان و اصطلاحاً بالونیست ها معتقدند برای بقای این ورزش، تنها راه مجاز دانستن استفاده از هیدروژن است.

  در همین راستا Bert Padelt طراح و سازنده‌ی بالون‌های هوای گرم و همچنین گازی، معتقد است که Hindenburg و ترکیدن بالونش (که هیدروژنی بوده) باعث تعطیلی استفاده از بالون‌های هیدروژنی در ایالات‌متحده شده است.

  او (Hindenburg) هوانوردی بود که با بالون و کشتی‌های هوایی به مسافرت می‌پرداخت. البته در سال ۱۹۳۷ در نیوجرسی و در هنگام فرود، دچار سانحه شد و بالونش آتش گرفت.

  درنتیجه‌ی این اتفاق، قانون‌گذاران امریکایی از ترس رویدادی مشابه؛ و حوادث ناشی از اشتعال هیدروژن، امکان پرواز با این گاز را از بین برده‌اند.

  البته، جدای از مسئله‌ی خطر، اکثر بالون‌سواران به دنبال یک پرواز آرام و درنهایت سکوت هستند؛ زیرا زیبایی پرواز را در این مؤلفه‌ها جست‌وجو می‌کنند؛ و اما به‌عنوان‌مثال؛ در آلمان؛ پرواز با هیدروژن سال‌های سال است که ریشه دوانیده و مورداستفاده قرار می‌گیرد و لذت افراد علاقه‌مند را فراهم آورده است.

  یک طراح بالون به نام Padelt گفته است که: بیایید با این مسئله روبه‌رو شویم. سوخت آینده به‌احتمال‌زیاد حتی در روی جاده‌ها، احتمالاً هیدروژن خواهد بود. درنتیجه باید کار با آن را فراگرفته و آموزش‌های مربوط به آن را آغاز کنیم.

  آیا داریم به‌سوی اتمام گاز هلیوم حرکت می‌کنیم؟ چه راهکاری برای حل این مشکل وجود دارد؟

  آیا واقعاً داریم هیدروژن را تمام می‌کنیم؟ این سؤالی بود که از مرکز تحقیقاتی Quora و متخصصان آن پرسیدیم.

  اینا ویشیک، فیزیکدان از مرکز مطالعاتی Quora به سؤالات زیر پاسخ داده است.

  بله واقعاً داریم گاز هلیوم را تمام می‌کنیم. هر شخصی در هر حوزه‌ای از محصولاتی استفاده می‌کند که به‌نوعی گاز هلیوم مصرف می‌کنند؛ و با این گستردگی مصرف؛ تقریباً راهی برای تولید کم‌هزینه‌ی گاز هلیوم وجود ندارد.

  بسیاری از مردم نمی‌دانند که گاز هلیوم عنصری غیرقابل‌تجدید است. این عنصر تولیدشده و ناشی از واکنش‌های هسته‌ای و اورانیومی است؛ و از معادن و زمین حاصل می‌شود. به مجردی که گاز هلیوم وارد اتمسفر شود بازیافتش صرف اقتصادی ندارد زیرا بسیار سبک است و در ارتفاعات بالا یافت خواهد شد. این چالشی است بزرگ که عده‌ی زیادی که دور از صنعت فوق هستند، دیدی نسبت به آن ندارند.

  با توجه به این حقیقت و اطلاعات داده‌شده، باید گفت که دولت ایالات‌متحده تدابیری اندیشیده است. از سال ۱۹۶۰ ذخیره‌سازی گاز هلیوم در مرکز ملی انباشت هلیوم به نام Bush Dome آغازشده است. این مکان انباری است عمیق در تگزاس که در اواسط دهه‌ی ۷۰ میلادی بالغ‌بر ۱٫۲ میلیارد مکعب گاز هلیوم را در خود جای‌داده بوده است. البته میزان ذخیره‌ی فعلی در حدود ۰٫۶ میلیارد مکعب یا معادل ۴ برابر نیاز بازار در امروز است.

  در ۱۹۹۶ سیاست ذخیره‌سازی گاز هلیوم در ایالات‌متحده دستخوش تغییر شده بود و هدف این بود که تا ۲۰۱۵ گاز هلیوم ذخیره‌شده به فروش برسد؛ و درنتیجه‌ی این سیاست، ایالات‌متحده ۴۰ درصد از بازار گاز هلیوم دنیا را زیر قیمت در اختیار گرفت.

  این‌طور که Chan می‌گوید این سیاست منجر به دلسردی در امر اکتشاف گاز هلیوم گردید.

  صحیح است که سیاست‌گذاری‌های غلط می‌توانند تا حد زیادی بر روند مصرف و تولید گاز هلیوم تأثیرگذار باشند، اما در طرف دیگر استفاده‌ی روزافزون سایر صنایع از گاز هلیوم است. در ادامه می‌خواهم به مصارف گاز هلیوم در صنایع بپردازم. به شرح زیر:

  از گاز هلیوم به‌عنوان یک مخلوط سردکننده در دستگاه‌های MRI استفاده می‌شود. این را باید مهم‌ترین و شایع‌ترین استفاده از گاز هلیوم به‌عنوان یک سرما ساز معرفی کرد. البته راه‌ها و پیشرفت‌هایی مشاهده‌شده است که نشان می‌دهد می‌توان در آینده از گازهای هیدروژن، اکسیژن و نئون برای سردسازی MRI ها استفاده کرد؛ اما بعید است که این جایگزینی در آینده‌ای نزدیک مشاهده شود.
  هلیوم گازی است که به‌طور گسترده در جوشکاری‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. به نظر من می‌توان گاز بی‌اثر دیگری را جایگزین کرد؛ اگر واقعاً گاز هلیوم رو به اتمام است.
  گاز هلیوم به‌عنوان نوعی هادی نیمه‌رسانا در صنعت مورداستفاده قرار می‌گیرد و دمای اعضای صنعتی را کاهش می‌دهد.
  گاز هلیوم در صنایع مختلف؛ به‌عنوان گاز نشتی یاب مورداستفاده قرار می‌گیرد. این ویژگی به دلیل قابلیت عرض‌اندام این گاز در فشارهای خیلی پایین و خیلی بالا است؛ یعنی در صنایعی که دقت فوق‌العاده زیادی موردنظر است، برای یافتن هر نشتی یا ترک ریزی، می‌توان از گاز هلیوم استفاده کرد.
  و اما استفاده‌های منحصربه‌فردی که هلیوم در علم و فعالیت‌های علمی دارد به شرح زیر است:

  بسیاری از آزمایش‌های علمی به هلیوم مایع نیاز دارد. این مطلب به این دلیل است که هلیوم می‌تواند پایین‌ترین دماهای ممکن را برای شرایط آزمایشی پدید آورد.
  و اینکه گاهی هلیوم جز جدایی‌ناپذیر یک آزمایش علمی است و بدون آن کار ممکن نیست. تجربه‌ی شخصی من این را ثابت می‌کند؛ زیرا بعضاً هفته‌ها منتظر هلیوم بودم تا یک آزمایش را انجام دهم.
  از دست ما چه برمی‌آید؟

  اعمال سیاست‌ها مناسب در زمینه‌های اکتشاف و انبار سازی. به‌طوری‌که نه اکتشاف افسارگسیخته ممکن باشد و نه فروش زیر قیمت. در همین راستا به‌عنوان‌مثال کارهایی انجام‌گرفته و در سال ۲۰۱۳ ایالات‌متحده فروش زیر قیمت گاز هلیوم را ممنوع ساخت.
  استفاده‌ی بهینه از منابع گاز هلیوم و البته توجه به راه‌های ممکن برای بازیافت این گاز. این امر مخصوصاً راجع به صنایع و کارخانجاتی که به‌طور گسترده از گاز هلیوم استفاده می‌کنند می‌تواند صدق کند. به‌عنوان‌مثال LHC. البته آزمایشگاه‌های جدید هم در حال حرکت به همین سمت‌وسو هستند (مثل جایی که من کار می‌کنم). احتمالاً هزینه‌ی اولیه‌ی پرداختن به راه‌های بازیافتی زیاد به نظر می‌آید (over $100K) اما باید توجه داشت که این سرمایه در طول چند سال از محل صرفه‌جویی به‌راحتی قابل جبران خواهد بود.
  آنچه ما نمی‌توانیم انجام دهیم یا از دستان ما خارج است:

  باید توجه داشت که امکان تولید گاز هلیوم بیشتر زمانی که تمام آن را از زمین استخراج‌کنیم وجود نخواهد داشت. تمامی روش‌هایی که برای تولید گاز هلیوم بیشتر در این صورت پیشنهادشده است؛ به طرز غیرقابل‌باوری گران و فاقد هرگونه صرفه‌ی اقتصادی هستند (مثلاً یکی از روش‌های پیشنهادشده که البته بسیار غیرمنطقی است اکتشاف گاز هلیوم در ماه و انتقال آن به زمین است، روش دیگر تغییر در ساختار داخلی اتم‌های دیگر و شبیه‌سازی آن‌ها به هلیوم است). درنتیجه مشکل تمام شدن هلیوم شبیه به اتمام نفت نیست؛ زیرا در حال حاضر گزینه‌های زیادی برای جایگزینی آن وجود دارد.

  البته لازم به ذکر است که در بسیاری از مواردی که امروزه هلیوم مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ هیچ جایگزین دیگری نمی‌تواند مورداستفاده واقع شود.

  توجه: تا سال ۲۰۰۸ قریب به ۷۸ درصد گاز هلیوم زمین توسط ایالات‌متحده استخراج و انبار شده بود؛ و دلیل پرداختن من به گاز هلیوم و آوردن مثال‌هایی از امریکا این بود که هلیوم با نام این کشور گره‌خورده است. پیش‌بینی می‌شود که در حدود ۲۵ درصد از گاز هلیوم استخراج‌نشده‌ی زمین، اکنون در خلیج‌فارس مدفون باشد.

 15. سلام من دو روز پیش یک بادکنک هلیوم خوردم و هنوزم حالم بده اولش دل پیچه داشتم طوری که هیچی نمیتونستم بخورم همش نفخ میکنم ایا به خاطره خوردن گاز هست؟چیکار باید بکنم خیلی حالم بده

  • با توجه به اینکه زمان نسبتا زیادی از مصرف گاز هلیوم گذشته، بعید است حال فعلی شما مربوط به مصرف گاز هلیوم باشد. به هر حال به شما پیشنهاد می کنیم که به مراکز پزشکی جهت پیگیری بهتر مراجعه نمایید.

 16. سلام
  شما هلیوم رو در چه سایزهایی میفروشید؟

  • گاز هلیوم در سایزهای ۲، ۵، ۱۰، ۲۰ و ۵۰ لیتری در حال حاضر قابل تامین می باشد.

 17. سلام من برا ازمایش علوم میخوام یکم هلیوم تنفس کنم ایا خطرى داره
  یا موجب بیمارى میشه

  • در حجم بسیار کم خطر چندانی ندارد. از تکرار این امر جدا خودداری نمایید.

 18. سلام ببخشید برای تم تولد میخوام از گاز هلیوم واسه بادکنک هایی که به سقف آویزون میشن استفاده کنم آیا برای پسرم که ١٠ ماهشه ضرر داره؟
  ممنون از وقتی که میزارید

  • با سلام
   تشکر از لطف شما
   در صورتی که بادکنکی در محیط نترکد مشکلی بیش نخواهد آمد. در غیر این صورت احتیاط به عدم استفاده می باشد.

 19. شرکت دایان گاز ، گاز هلیوم را از چه برند هایی به فروش میرساند ؟

  • مجموعه دایان گاز، گاز هلیوم را از برندهای SOC، MHD و Air Liquide تامین می نماید.

 20. قیمت گاز هلیوم بادکنک چقدر است

  • جهت اطلاع از قیمت ها و شرایط خرید کالا با واحد فروش شرکت دایان گاز تماس حاصل نمایید.

 21. گاز هلیوم در سیلندر ۵٠ لیتری چند تا بادکنک را باد میکند

  • به صورت معمول گاز هلیوم با فشار ۲۰۰ بار در سیلندر ۵۰ لیتری قابلیت شارژ ۷۰۰ تا ۸۰۰ بادکنک ۶ اینچی را دارا می باشد.

 22. من دیشب گاز هلیوم بادکنک خوردم
  بعد از دیشب تا حالا گلوم درد دارم کلا میسوزه وسرفه میکنم
  تنفسم مشکل کرده حالا تروخدا من چکارکنم😥😥

 23. من دیشب گاز هلیوم بادکنک خوردم از دیشب تا حالا گلو درد وسرفه دارم اصلا تنفسم مشکل کرده تروخدا من چکارکنم

 24. من پنج دقیقه پیش یه بادکنک گاز هلیوم خوردم سرگیجه و یه حالت بین هوا و زمین گرفتم خطرناکه باید برم بیمارستان؟

  • اگر الان حالتون خوبه مشکلی وجود ندارد. به صورت کلی استنشاق بیش از حد گاز هلیوم می تواند بسیار خطرناک و در برخی مواقع کشنده باشد.

 25. سلام
  خواستم تشکر کنم بابت اطلاعاتی که دراختیار گذاشتید
  و توصیه هایی که کردید و جواب هایی که به نظر ها دادید.
  بنده صرفاً به عنوان تجربه اینکار رو کردم به مقدار خیلی کم و اصلاً احساس بدی بهم دست نداد هیچ علائم بدی نداشتم…
  اما میخواستم از این طرفند استفاده کوتاهی داشته باشم در یک اثر هنری میخواستم بدونم:
  حداکثر چقدر یک شخص میتونه در یک زمان استفاده کنه؟ آیا یک باد کنک به اندازه معمولی خطرناک است؟ فقط یکبار!
  ممنون میشم جواب بدید و باز هم اگر سوالی باشه مزاحم میشم 😉
  لطفاً اگر امکانش بود میشه جواب رو ایمیل کنید!؟

  • سلام و روز خوش .
   ممنونم از لطفی که به مجموعه ما داشتید. بنده شخصا هم این کار را تجربه کرده ام. این موضوع را تجربی می گویم و هیچ تخصص پزشکی در این رابطه ندارم. به اندازه یک دم نیمه عمیق مشکلی به وجود نمی آید ولی فقط یک نوبت.
   سلامت باشید.

 26. چیز خوبیه برا خودکشی پیداش کردم تمومه

 27. دوستان به دفعات زیاد این کار رو انجام ندید.
  من حدود ۵ بار این کار رو تکرار کردم
  یکدفعه دنیا دور سرم چرخید و گوش هام گرفت
  قبلا هم این کا رو کرده بودم اما یک بار
  خلاصه اینکه هنوز بعد از دو ساعت سرگیجه دارم و اگر زودتر میدونستم چنین کاری نمیکردم

  • انجام این کار بسیار خطرناک است. کافیست فقط برای زمان بسیار کوتاهی اکسیژن به مغر نرسیده و سبب سکته مغزی گردد.

 28. سلام خیلی ممنون از اطلاعات خوبتون
  میخواستم ببینم
  فقط واسه تجربه و تفریح اگر یک بار گاز هلیوم رو تنفس کرد که صدا تغییر کنه مشکل یا خطری داره؟؟؟
  برای اینکه فقط صدا تغییر کنه نه چیز بیشتری حدودا باید چقدر از این گاز رو تنفس کرد؟؟؟
  تشکر

  • امتحان این کار صرفا برای یک نوبت اگر میزان بیش از حدی مصرف نشود چندان خطرناک نیست ولی توسیه نمی شود. میزان مصرف برای تغییر صدا بسته به حجم ریه هر فرد متفاوت می باشد. صرفا به اندازه یک نفس کمی عمیق کفایت می کند. به محض استنشاق می بایست صحبت نمایید و مجددا تنفس نکنید چرا که وارد شدن هوا به مجاری صوتی و ریه ها باعث برطرف شدن اثر گاز هلیوم بر روی تارهای صوتی می گردد.

 29. سلام من پنج دقیقه پیش کل یک بادکنک هلیومی رو خوردم.برام ضرر داره؟

  • مصرف بیش از حد گاز هلیوم بسیار خطرناک است. به جد از انجام این امر خودداری نمایید.

 30. سلام من چند دقیقه پیش کل یک بادکنک هلیومی رو خوردم و الان سرگیجه دارم خواستم ببینم برام ضرر داره؟

  • سلام و روز خوش
   در فضای باز نفس های عمیق بکشید. خطری در حال حاضر شما را تهدید نمی کند. از تکرار این امر جدا خودداری نمایید.

 31. سلام حدود دو ساعت پیش که تولد هشت سالگیه پسر خالم بود دادیم نصف یه بادکنک هلیومی رو یه تنه خورد و یهو از حال رفت، خورد زمین که فک کردیم داره بازی میکنه چون تو همون حال داشت میخندید رو زمینم که افتاد یکم دسته خودش نبود بعد بلند شد پرسید: چی شد یه لحظه هیچی ندیدم.
  بعدش دیگه سرحال بود
  الان نگران باشیم یا نه؟

  • استنشاق گاز هلیوم بسیار خطرناک می باشد. تبعات این کار می تواند بسیار خطرناک و جبران ناپذیر باشد. اگر در حال حاضر خوب هستید خطری شما را تهدید نمی نماید.

 32. سلام ببخشید من دو روز پیش این گاز و استنشاق کردم الان سرگیجه دارم ایا واسه همونه؟

  • سلام و روز خوش
   بعد از ۲ روز کمی بعید است هنوز اثر گاز هلیوم باشد.

 33. سلام
  با توجه به بحران گاز هلیوم در حال حاضر قیمت گاز هلیوم خالص که دایان گاز عرضه میکند چقدر است

  • متاسفانه با توجه به شرایط جهانی حاکم و نامشخص بودن وضعیت ارز، امکان ارائه قیمت به صورت قطعی و ثابت وجود ندارد و قیمت کلیه گازها الخصوص هلیوم به صورت روزانه مشخص می گردد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با واحد فروش شرکت دایان گاز تماس حاصل نمایید.

 34. با سلام.
  آیا گاز هلیم قابل اشتعال است؟

 35. دختر دوست من ۵ سالش بود متاسفانه بادکنک تولدش پاره کرد کشید روی سرش در عرض چند ثانیه فوت کرد متاسفانه

 36. سلام دو یا سه بار خوردن گاز هلیم خطرناک؟

  • اگر حالتون خوبه الان مشکلی نیست ولی از تکرار این کاز جدا خودداری نمایید.

 37. سلام آیا قیمت گاز هلیوم در حال حاضر افزایش پیدا کرده ؟
  الان قیمت گاز هلیوم چقدر هست

 38. یک پرسش: اگر کپسول بیست یا پنجاه لیتری گاز هلیوم در یک اتاق کوچک باشد ، و غفلتا شیر کپسول باز باشد. این گاز بوی خاصی که ندارد. خطرناک است؟ به ویژه اگر فرد خواب باشد و متوجه نشود؟

  • اگر گاز هلیوم در فضای بسته ای انتشار یابد و سبب کاهش میزان اکسیژن محیط به کمتر از ۲۰% گردد می تواند خطر ناک باشد. در صورتی که هوای محیط گردش داشته باشد مشکل خاصی به وجود نخواهد آمد چرا که گاز هلیوم با توجه به اینکه بی اثر می باشد(سمی و آتشزا نمی باشد) صرفا کاهش میزان اکسیژن محیط می تواند خطر ساز باشد و خطر دیگری وجود نخواهد داشت.

 39. سلام من توی چندتا مطلب خوندم که باگاز هلیوم حتی خودکشی هم میشه کرد درسته؟یعنی تا این حد خطرناکه؟

  • به صورت کلی با هر گازی می توان این کار را انجام داد. حتی گاز اکسیژن. میزان اکسیژن مورد نیاز مغز و بدن کاملا مشخص می باشد کم یا زیاد شدن این میزان به وسیله هر عاملی حتی گازهای بی اثر مثل هلیوم می تواند بسیار خطرناک و کشنده باشد.

 40. سلام قیمت فروش گاز هلیوم افزایش پیدا کرده
  قبلا قیمت گاز هلیوم حدود ۹۰٫۰۰۰ تومان بود الان قیمت فروش هلیوم بهم گفتن ۱٫۶۰۰٫۰۰۰ تومان
  آیا قیمت فروش گاز هلیوم الان درست است

  • کاملا صحیح است قیمت هلیوم گاز هلیوم در پایان سال ۹۶ حدود ۸۰۰ هزار تومان بوده است ولی در حال حاضر قیمت فروش آن به حدود ۱۷،۰۰۰،۰۰۰ ریال نیز رسیده است و احتمال افزایش قیمت آن وجود دارد.

 41. سلام من دیروز ابنکارو کردم که صدام عوض شه اول مشکلی نبود یکم سردرد گرفتم فقط ولی الان هم پشتم و هم دست چپم و قفسه سینم درد میکنه ..میشه راهنمایی کنید لطفا