گاز دی اکسید کربن (CO2) یک گاز کمی سمی، بی بو، بدون رنگ با طعم کمی تند است. دی اکسید کربن یک جز کوچک اما پر اهمیت در هوا است. گاز دی اکسید کربن یک عنصر بسیار مهم برای حیات گیاهان می باشد. گیاهان این گاز را از طریق فتوسنتز از هوا دریافت و مورد استفاده قرار می دهند.

غلظت معمول گاز دی اکسید کربن در هوا در حال حاضر حدود ۰٫۰۴۰٪ یا ۴۰۴ ppm می باشد. این غلظت در فصل های مختلف تغییر کرده و تا حدود ۶ ppm بالا و پایین می رود. طی ۷۰ سال گذشته همواره این غلطت در حال افزایش می باشد. نرخ فعلی افزایش حدود ۲/۵ ppm در سال است.

گاز دی اکسید کربن بوسیله احتراق و فرایندهای بیولوژیکی تولید شده است. برای مثال هوای بازدم انسان حاوی ۴% گاز دی اکسید کربن می باشد یعنی تقریبا ۱۰۰ برابر بیشتر از هوای تنفس شده توسط انسان. مقادیر زیادی از CO2 توسط کوره های آهک تولید می شود که سنگ آهک ( کربنات کلسیم ) جهت تولید اکسید کلسیم سوزانده می شود ( این محصول در نهایت برای تولید سیمان مورد استفاده قرار می گیرد ) و در تولید منیزیم از دولومیت ( کربنات منیزیم کلسیم ).

سایر فعالیت های صنعتی که در نهایت حجم زیادی از گاز دی اکسید کربن را تولید می کنند عبارتند از: صنایع تولید آمونیاک، صنایع تولید هیدروژت و یا تولید سایر مواد خام هیدروکربنی.

غلظت گاز دی اکسید کربن حاضر در هوا و الباقی منابع مثل احتراق ساده ( بخاری، دیگهای بخار، کوره ) به قدری نیست که ارزش بازیافت را داشته باشد. تولید این گاز به عنوان یک محصول تجاری نیازمند توان خالص سازی و بازیافت حجم نسبتاً بالایی از این گاز می باشد.

در اغلب موارد این گاز که تولید و خالص سازی می شود جهت مصارف صنعتی، پس از آن در اتمسفر ونت می شود با ریکاور کردن این گاز می توان آن را برای مصارف دیگر مورد استفاده قرار داد.

گاز دی اکسید کربن

این گاز نمی سوزد و یا از احتراق پشتیبانی نمی کند. هوا با مقدار بیش از ۱۰٪ دی اکسید کربن سبب خاموش شدن شعله می شود و اگر استنشاق این درصد از گاز می تواند سبب خفگی شود. چنین غلظت هایی ممکن است در سیلوها، اتاق های هضم، چاه ها، فاضلاب و غیره ایجاد شود. هنگام ورود به این نوع فضاهای محدود باید بسیار احتیاط نمود.

این گاز ۵/۱ برابر سنگین تر از هواست و در صورت انتشار در محیط در سطح پایین متمرکز می شود. یخ خشک در دمای ۵/۷۸- درجه سانتیگراد تولید می شود. یک کیلوگرم یخ خشک دارای ظرفیت خنک کنندگی برابر با ۲ کیلو یخ معمولی می باشد.

 

ترجمه: دایان گاز

15 دیدگاه در گاز دی اکسید کربن و اطلاعاتی جالب در رابطه با آن
 1. بسیار جالب بود. ممنون

 2. سلام
  co2 صنعتی و آزمایشگاهی در صنایع مختلف چه مصارفی دارند؟

 3. من کافی شاپ دارم میخواستم بدونم برای تهیه یخ خشک چه کار باید بکنم ؟ آیا با خرید گاز CO2 مایع میتوانم یخ خشک تهیه کنم؟
  شرکت دایان گاز قابلیت تامین این گاز را دارد؟قیمت هم میتوانید برای ایمیل من بفرستید؟

  • سلام و روز خوش
   یخ خشک فشرده شده گاز دی اکسید کربن می باشد. فروش آن به صورت قالب های مکعبی در وزن های گوناگون می باشد. امکان تامین آن توسط شرکت دایان گاز وجود دارد. قیمت و شرایط فروش آن برای شما ایمیل خواهد شد.

 4. سلام
  بهترین روش تولید co2 طبیعی و ارزان برای مصارف گلخانه ایه کوچیک چه روشیه؟!
  سنگ آهک و آب جواب میده؟!؟
  سپاس

  • برای گلخانه ها پیشنهاد می کنیم از سیلندرهای گاز با گرید صنعتی استفاده نمایید که قیمت پایینی دارند ( حدود ۲۰ هزار تومان به ازای هر سیلندر ۴۰ لیتری). تولید برای این حجم از مصرف چندان توجیح ندارد. ضمنا روش یاد شده دارای خطرات جانبی متعدد می باشد. واکنش آهک و آب واکنشی گرمازا با محصولات جانبی خطرناک می باشد به همین جهت پیشنهاد نمی شود.

   • از سیلندرهای گاز با گرید صنعتی اگر استفاده بشه برای گیاهان ضرر ندارد؟
    لازمه که از گریدهای مخصوص گیاه استفاده شود؟؟؟ مثلن گرید ۴

    • با توجه به نوع مصرف درجه خلوص گاز مورد نیاز متفاوت است، باید بفرمایید چه گازی مد نظرتان می باشد.
     برای به رشد رساندن گیاهان از اتیلن صنعتی با خلوصی بین ۹۹% تا ۹۹/۹% استفاده می شود.

 5. مقاله خیلی خوبی بود راجب CO2 .

 6. دیدگاه *سلام
  کسی میدونه ترکیب کردن گاز co2 با اکسیژن چه اتفاقی میوفته

 7. دیدگاه *اطلاعات بسیار خوبی بود
  ممنون مقاله مفید و خوبتان


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *