هلیم

 هلیوم 

ایالات متحده در سال ۱۹۲۵، ذخیره هلیوم ملی ( National Helium Reserve ) را به عنوان یک عرضه استراتژیک این گاز برای استفاده در کشتی های هوایی و دیگر اهداف دفاعی تأسیس کرد. در آن زمان، کشور در حال تولید بیشتر از میزان مصرف بود.

پس از جنگ جهانی دوم، میزان مورد استفاده به عنوان یک گاز لیفتینگ کاهش یافت. اما تقاضا عنوان گاز خنک کننده در هنگام سوختگیری موتورهای موشک و به عنوان یک خنک کننده در تأسیسات سلاح های هسته ای، افزایش یافت. با این حال، تولید همچنان بیشتر از مصرف بود.

در سال ۱۹۹۵، کنگره تعیین نمود که ذخیره هلیوم ملی ( National Helium Reserve ) ضروری نمی باشد. سپس برنامه ای برای فروش را به عنوان بخشی از قانون خصوصی سازی در سال ۱۹۹۶ آغاز کرد.

برای تقریباً دو دهه، کنگره اجازه داد تا این محصول با تخفیف زیاد، با قیمت های بازار آزاد به فروش برسد. در حدود نیمی از تقاضا در سراسر جهان از طریق فروش ذخیره ملی برآورده می شد.

چندین سال میزان صادرات هلیوم از میزان مصرف داخل پیشی گرفته بود. کسانی که این محصول را از دولت خریداری می کردند یک معامله فوق العاده پر سود داشتند. و کسانی که این گاز را در بازار آزاد خریداری می کردند قیمت بسیار بالاتری پرداخت می کردند.

انباشت سهام ذخیره ملی هلیوم در بازار موجب رکود قیمت شد. تا حدی که به عنوان یک جایگزین ارزان قیمت برای آرگون و گازهای دیگر که عرضه بسیار محدودی داشتند استفاده شد.

از آنجاییکه تولید هلیوم تجاری مورد توجه قرار نگرفت و از تولید آن استقبال نشد، این بازار در سال ۲۰۱۴ با تأمین ضعیف روبرو شد. همین امر باعث شد نحوه فروش هلیوم ذخیره آمریکا در سال ۲۰۱۴ به مناقصه تبدیل گردد.

در مناقصه اول، دو مناقصه کننده کل تخصیص سالانه، ۹۳ میلیون فوت مکعب از آن در سال را بیش از دو برابر قیمت بازار سال گذشته خریداری کنند. پس از مناقصه، ۱ میلیارد فوت مکعب دیگر به همین دو مناقصه کننده فروخته شد.

از زمان اولین مناقصه، قیمت فروش همچنان افزایش یافته است، زیرا تولید جدید نسبت به مصرف آن کمتر بوده است. افزایش قیمت موجب سرمایه گذاری در کارخانه های جدید تولید هلیوم شده است.

با این حال، هلیوم را تنها می توان از میادین گاز طبیعی و فیلتر کردن آن توسط نمک و آنهیدرات تولید کرد. که این امر فقط در چند نقطه از جهان اتفاق می افتد.

طبق قرارداد کنونی، رزرو ملی هلیوم آمریکا تا سال ۲۰۲۱ فروخته شده است. سرمایه گذاری در حال افزایش در کارخانه های بازیافت هلیوم، به طور امیدوارانه برای پاسخگویی به نیاز مصرف کنندگان هلیوم کافی خواهد بود، زمانی که منبع مهم آن از بین رفته باشد.

3 دیدگاه در هلیوم، عرضه بیش از حد و کمبود آن
  1. سلام الان قیمت هلیوم ثابت شده است؟ شما موجود دارید؟

    • پس از بحران قطر و کشورهای عربی قیمت هلیوم دچار جهشی ناگهانی شد ولی در حال حاضر به ثبات نسبی رسیده است و حدود ۳۰% قیمت آن افزایش یافته است. امکان تامین گاز هلیوم در حال حاضر وجود دارد و همواره این کالا در انبار دایان گاز موجود می باشد.

  2. ممنون اطلاعات مفیدی بود


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *