نیتروژن مایع

نیتروژن مایع یکی از پرکاربردترین محصولات گازی در جهان می باشد. در زیر به برخی از کاربردهای این محصول اشاره گردیده است:

صنایع هوایی و هوافضا

نیتروژن مایع یک ماده بسیار ضروری برای این صنایع به شمار رفته و در تونل‌های بادی با عدد رینولدز، کوره‌های حرارتی و اتوکلاوها به کار می‌رود تا مواد قوی و در عین حال بسیار سبک ساخته شوند. نیتروژن همچنین به عنوان گاز کمکی در برش‌های لیزری نیز به کار می‌رود. تجهیزات اتوماسیون‌سازی و حمل و نقلکارخانه‌های مونتاژ درجه یک و دو از ترکیب گاز نیتروژن با سایر گازها‌ی جوشکاری دیگر برای جوش دادن قسمت‌های اتوماتیک ماشین‌ها، قاب‌های فلزی، لوله‌های اگزوز و باقی بخش‌ها استفاده می‌کنند. نیتروژن هوای لازم برای جوشکاری بر روی هر نوع ماده‌ای را تامین می‌کند. همچنین در ایربگ‌ها نیز ماده‌ای ضروری است و نقش حیاتی بازی می‌کند. شیمیایینیتروژن مایع به عنوان یک گاز فشار به هدایت جریان سیالات داخل لوله‌ها کمک می‌کند. همچنین از آن به عنوان لایه محافظ در برابر اکسیژن برای مواد حساس به هوا و برای پاک کردن مواد شیمیایی ارگانیک (آلی) از جریان‌های پردازش استفاده می‌‌شود.

انرژی

از نیتروژن مایع به عنوان یک گاز خنثی مانند یک روکش قوی برای نرسیدن هوا به قطعات و فرآیند‌های حساس استفاده می‌شود. همچنین نیتروژن مایع یک پاک‌کننده برای لوله‌های انتقال و تجهیزات است تا آلودگی‌های محیطی وارد آن‌ها نشود.

نوشیدنی و خوراکی

نیتروژن مایع به عنوان یک عامل برودتی اصلی در صنعت خنک‌‌سازی، سرمایش و انجماد مواد غذایی به کار می‌رود. به دلیل دمای بسیار پایین این گاز، منجمد سازی از طریق غوطه‌‌ور کردن مواد در نیتروژن مایع سریع‌ترین راه شناخته شده برای تهیه‌ بسته‌های غذایی “IQF” یا «بسته‌های غذایی منجمد انفرادی» است. نیتروژن مایع همچنین نقش اصلی در جلوگیری از فساد، تغییر رنگ و تخمیر مواد غذایی را بازی می‌کند و به همین دلیل سیستم بسته‌بندی در اقتصاد خرد و فروشگاهی را بهبود بخشیده‌ است.

سلامت

از نیتروژن تری‌فلورید (NF) به عنوان یک عامل بردوتی یا «کرایوژن» برای انجماد و نگهداری خون، بافت‌ها و باقی نمونه‌های بیولوژیکی و همچنین برای منجمد و نابود‌سازی بافت‌های مریض در «جراحی کرایو» و پوستی استفاده می‌شود. همچنین، برای راه‌اندازی تجهیزات پزشکی نیز از این گاز استفاده می‌کنند.

تولیدات فلز

نیتروژن مایع به عنوان یک محافظ و گاز پاک‌کننده در صنعت فولاد،‌ از اکسیده شدن فلز جلوگیری می‌کند و در فرآیند کنترل گرمایی نقش کلیدی دارد.

نفت و گاز

در صنعت نفت و گاز طبیعی از گاز نیتروژن برای افزایش گنجایش مخازن و شکستن ترکیبات حلقه‌ای هیدروکربنی استفاده می‌شود تا تولید نفت و گاز به حد چشمگیری افزایش و بازدهی عملیات نیز بهبود یابد.

داروسازی و بیوتکنولوژی

نیتروژن گازی عموما در پاکسازی، انتقال فشار، ادغام و پوشش (محافظت از یک فرآیند در برابر نفوذ رطوبت)، اکسیداسیون، تنزل و آلودگی به کار می‌رود. از نیتروژن مایع کرایوژنیک به منظور مدیریت دما در سیستم خنک‌سازی راکتور و نگهداری نمونه‌های بیولوژیکی استفاده می‌شود.

خالص‌سازی
علاوه بر خاصیت پوششی برای مخازن و پاک‌کننده لوله‌های انتقال، از نیتروژن برای جداسازی مواد “VOC” یا «ترکیبات آلی فرار» از فرآیند‌های شیمیایی و فاضلاب‌ها و کاهش تشعشعات این دسته از مواد استفاده می‌شود.

جوشکاری و ساخت فلزات

در جوشکاری لوله‌های از جنس فولاد ضد زنگ از نیتروژن به عنوان یک گاز پاک‌کننده استفاده می‌شود. همچنین برای برش زدن با لیزر و افزایش شدت برش پلاسما نیز گاز نیتروژن به کار می‌رود.

منبع: گاز پروم

ترجمه: دایان گاز

32 دیدگاه در نیتروژن مایع و کاربردهای آن در صنایع گوناگون
 1. در چیپس و پفک یا دیگر مواد غذایی اینچنینی هم از نیتروژن استفاده میشود؟

  • در بسته بندی های مواد غذایی از نیتروژن استفاده می شود. در مورادی مثل چیپس و پفک از گاز نیتروژن و در مورادی مثل نوشیدنی های بدون گاز از نیتروژن مایع استفاده می گردد.

 2. برای ساخت دسرایتالیایی که جلاتو بهش میگن هم ازنیتروژن مایع برای منجمدکردنش استفاده میشه که فروشگاه جلاتو بااستفاده ازفناوری نیتروژن مایع بهش میگن

 3. ازنیتروژن مایع واسه منجمدکردن جلاتو که یه نوع دسرایتالیالیه استفاده میشه برودت نیتروژن مایه ۱۹۶درجه زیرصفره ک این فناوری درفروشگاه های جلاتو کاربرد داره

 4. ایا از نیتروژن مایع برای خنک کردن اب استخر برای پرورش ماهی سرد ابی میتوان استفاده کرد

  • خیر. برودت نیتروژن مایع حدود ۱۹۰- درجه سانتیگراد می باشد و به محض تماس با آن بخار می گردد.

 5. ایا می شود از نیتروژن مایع برای خنک کردن کولر ماشین استفاده کرد؟ و ایا با اهن واکنش نشان می دهد که موجب زنگ زدگی شود؟
  یا موجب از بین رفتن پلاستیک؟

  • گاز نیتروژن مایع مناسب کولر ماشین نیست ، باعث زنگ زدگی نمیشود ولی باعث خشک شدن برخی پلاستیک ها میشود

 6. آیا از نیتروژن مایع میتوان برای خشک کردن و نگه داشتن گل استفاده کردکه حالت طبیعی خودشو حفظ کنه؟ (شبیه رز جاودان موود در گل فروشی ها که امروزه طرفدار پیداکرده)

  • سلام از نیتروژن مایع میتوانید استفاده کنید ولی بسیار خطرناک است و باید از وسایل محافظتی استفاده کنید

  • خوب باید همیشه منجمد نگهش دارید . و اینکه بخار آب و گاز دیگری در محیط نباشه … در اینصورت فک میکنم ممکن ولی هزینش…

 7. از نیتروژن مایع برای نگه داری میوه میشه استفاده کرد؟ اگه امکانش هست میشه اطلاع کامل رو از کجا پرسید. به شدت لازم دارم

  • بله نیتروژن مایع در بعضی از سردخونه ها استفاده می شود در فیریز آنی از این گاز استفاده می شود و همچنین در بسته بندی مواد غذایی از این گاز استفاده می شود.

 8. دیدگاه *در کمک گازی میشه استفاده کرد و کجاها موجوده؟ میفروشن

  • سوال شما واضح نمی باشد. اما اگر منظورتان در کمکهای اولیه است، اکسیژن تنفسی به کار می رود.

 9. ایا مصرف نیتروژن مایع برای موادغذایی که به صورت فوری مصرف میشود ایراد و اشکالی دارد که توسط سازمان غذا و دارو کشور ایران از استفاده آن ممانعت و جلوگیری میشود؟

  • سلام روز خوش
   برای بسته بندی مواد غذایی با توجه به نوع ماده غذایی از مخلوط گازی مختلف استفاده می شود و تاجایی که ما اطلاع داریم سازمان غذا دارو درخصوص ممانعت استفاده نیتروژن مایع در این خصوص اظهار نظر نکرده اند.

 10. ایا میتوان نیتروژن مایع را در مخزن قرار دهیم و از ان مخزن برای کاهش دمای اب استفاده کرد یعنی انتقال دما از مخزن به اب یا محفظه در بسته و استفاده از لوله ها برای انتقال دما به اب؟؟؟

 11. ابی که سریع جوش میشود و من میخواهم تعادل سرما و گرما حفظ شود
  ایا استفاده از نیتروژن برای خنک کردن خوبه؟؟؟
  ممنون میشم جواب بدید

  • سلام وقت بخیر
   استفاده از نیتروژن جهت سرد کردن نمونه های آزمایشگاهی نیاز به هزینه بالایی دارد و خطرات استفاده از نیتروژن مایع زیاد است شاید استفاده از سایر روش ها برای خنک کردن راه کار مناسب و ارزان تری باشد استفاده از نیتروژن مایع برای سرد کردن برای مواردی است که نیازبه دمای خیلی پایین و سرعت زیاد جهت کاهش دما دارد.

 12. سلام وقت بخیر.میتونید راهنمایی کنید اسپری ای وجود داره که گاز نیتروژن مایع یا گاز دیگری باشه که بعد از خروج از اسپری به محل یا جسم اسپری شده دمای بیشتر از منفی ۵۰ درجه القا کنه ؟ و قابل استفاده در محیط کارگاهی با شرایط معمولی باشه؟

  • سلام
   میتوانید از گازهای برودتی مثل R22, R134, R600 که به صورت اسپری وجود دارد استفاده کنید. اسپری نیتروژن نیز در دسترس است.

 13. چرا از نیتروژن برای تهیه نمونه بیولوژیک استفاده میشود

  • نیتروژن یک گاز بی اثر است که با خیلی از مواد واکنش نمی دهد.

 14. سلام خسته نباشید . من‌برای یه پروژه ای میخوام بدونم که چون هیدروژن یه منبع تقریبا نامحدوده میتونم برای سرد سازی اب استفاده بشه؟

  • منابع مورد استفاده جهت ایجاد برودت شامل گازهای برودتی، آمونیاک و نیتروژن می باشد. استفاده از هیدروژن برای ایجاد برودت به نوعی اتلاف انرژی است.

 15. دیدگاه *باسلام آیا نیتروژن که بفرم گاز در امده به مایع تبدیل میشود در طول خط لوله؟

 16. سلام، من برای فیلم نامه، سکانسی رو نوشتم که به فردی زنجیری فلزی وصل است ، کنار او یک کپسول نیتروژن مایع نیز هست، آیا با ریختن نیتروژن مایع رو زنجیر و یخ ، امکان دارد که با یک ضربه، زنجیر بشکند یا خیر؟

  • سلام
   برای استفاده از نیتروژن مایع می بایست از مخازن یا فلاسک های مخصوص نیتروژن مایع استفاده شود. در سیلندرهای گاز، گاز در فاز گازی وجود دارد. نیتروژن مایع باعث می شود دمای محیط خود به منفی ۱۸۸ درجه سانتیگراد برسد و در این دما پیوندهای مولکولی تمام مواد به شدت سست می شود اما اینکه بتوانیم بگوییم با یک ضربه می توانید آنرا پودر کنید بستگی به نوع فلز به کار رفته در زنجیر شماست که احتمالاً در زنجیرهای پر قدرت نتوان این کار را کرد و می بایست آزمایش شود.

 17. دیدگاه *با سلام و خسته نباشید
  سوالم اینه که چرا در کولر گازی از نیتروژن استفاده نمیکنند؟

  • نیتروژن در حالت مایع دمای بسیار پایینی دارد ولی در حالت گاز آن میزان از دما را ندارد بنابراین از گاز های برودتی مانند هیدروکربن ها و هالوژن ها استفاده می شود که دمای کم تری دارند.


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *