رگلاتور

رگلاتور 

 رگلاتور ابزاریست جهت کاهش فشار بالای گاز در یک خط یا سیلندر، به فشار پایین تر. با توجه به اینکه فشار گاز در سیلندر یا خط فرایند، فشار بالایی می باشد به صورت مستقیم قابل استفاده نمی باشد. از این رو جهت استفاده در دستگاه های کروماتوگرافی، آنالایزر و دستگاهای مصرف کننده، از رگلاتور برای کاهش فشار گاز و قابل مصرف نمودن آن استفاده می شود.

 عملکرد آن به گونه ای استکه صرفاً برای بررسی و کنترل فشار می توان از آن استفاده کرد و عموماً برای کنترل دبی گاز استفاده نمی شود. نمونه هایی خاص از رگلاتور وجود دارند که علاوه بر گیج کنترل فشار در خروجی ابزاری برای کنترل دبی نیز در نظر گرفته شده است.

 معمولاً با سه نوع متریال متفاوت ارائه می گردند. برنجی، روکش کروم و استنلس استیل. رگلاتورهای برنجی برای گازهایی که فاقد خورندگی می باشند مورد استفاده قرار می گیرند. کاربری رگلاتورهای برنجی و روکش کروم مشابه می باشند. مزیت رگلاتور روکش کروم مقاومت ظاهر رگلاتور در شرایط محیطی می باشد. این نوع از پوشش دهی ( روکش کروم ) برای رگلاتورهای برنجی سبب شده که عمر این رگلاتورها صرفاً بیشتر شود ولی در عملکرد رگلاتور تأثیر خاصی نخواهد داشت.

 نوع دیگری از پوشش صرفاً برای رگلاتورهای استنلس استیل ارائه می شود که در عملکرد این رگلاتورها نیز تأثیر بسزایی دارا می باشد. این نوع پوشش عبارت است از پوشش تمامی سطوح رگلاتور استنلس استیل به وسیله SilcoNert. این امر سبب ایجاد مزایای زیر می شود:

 1. به حداقل رساندن جذب گازهای واکنش پذیر 
 2. کاهش پرت گاز جهت پاکسازی 
 3. سازگاری کامل با مخلوط های گازی حاوی ترکیبات سولفور

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با پوشش های SilcoNert به وب سایت  www.silcotek.com مراجعه نمایید.

نکته: در انتخاب رگلاتورها می بایست دقت فراوانی گردد. رگلاتور خود را با توجه به گاز مورد استفاده و خواص شیمیایی آن انتخاب کنید. هیچگاه از رگلاتورهای برنجی برای گازهای خورنده از قبیل نیتریک اکساید، هیدروژن کلراید، ترکیبات سولفور دار و … استفاده نکنید.

رگلاتورها از لحاظ کارایی به دو نوع تک مرحله ای و دو مرحله ای تقسیم بندی می شوند. رگلاتورهای تک مرحله ای فشار گاز را در یک مرحله و رگلاتورهای ۲ مرحله ای فشار گاز را در ۲ مرحله کاهش می دهند. عموماً رگلاتورهای ۲ مرحله ای برای خروجی های زیر ۱۰ بار مورد استفاده قرار می گیرند ( به علت ثبات در خروجی گاز و دقت در کاهش فشار گاز ).

دایان گاز

دایان گاز

انتخاب رگلاتور با خروجی مناسب یکی از مهمترین موارد در خرید یک رگلاتور می باشد. خروجی رگلاتور بسته به فشار خروجی که قصد تنظیم بر روی آن را دارید باید انتخاب گردد. دقت درجه بندی گیج رگلاتورها رابطه مستقیمی با خروجی آنها دارا می باشد. دقت درجه بندی رگلاتوری با خروجی ۱۰۰ بار حدودا ۵ بار می باشد در صورتی که دقت درجه بندی گیج رگلاتوری با خروجی ۴ بار حدود ۱/۰ بار می باشد.

 توجه به موارد ذکر شده برای خرید یک رگلاتور مناسب باید الزاماً موارد زیر را در ابتدای کار مشخص نمود:
 • گاز مورد استفاده
 • فشار خروجی مورد نیاز
 • فشار ورودی از سیلندر یا خط
با در نظر گرفتن این ۳ مورد می توان بهترین رگلاتور را که مطابقت کامل با نیاز شما داشته باشد، انتخاب نمود.

با توجه به اینکه گازها عموماً محصولات پرخطری بوده و کار با آنها دارای خطرات بسیاری است توصیه اکید می شود که قبل از استفاده از رگلاتور به عنوان یک ابزار کنترل گاز، به نکات ایمنی توجه فرمایید. درصورتی که موارد ابهامی در کاربرد رگلاتور برای شما وجود دارد حتماً این موارد را با کارشناسان دایان گاز در میان گذاشته با ما تماس بگیرید و ابهامات موجود را برطرف سازید.

 

42 دیدگاه در رگلاتور چیست و چگونه رگلاتور مناسب را انتخاب کنیم
 1. آیا این امکان وجود دارد که بدون داشتن فشار ورودی رگلاتور پیشنهاد بدهید؟

  • بله با توجه به گاز مورد استفاده می توان رگلاتور پیشنهاد داد ولی دانستن فشار خروجی الزامی می باشد.

 2. با سلام و خسته نباشید یه سوال از خدمتتون داشتم
  آیا من میتونم بدون وصل کردن رگولاتور به سیلندر گاز یه مشعل ایزوگام مستقیم به سیلندر گاز وصل کنم

  • انجام این کار بسیار خطرناک می باشد و به هیچ عنوان توصیه نمی شود. فشار گاز داخل سیلندر می تواند مسئله ساز باشد.

 3. با سلام
  آیا حرارت بالا می تواند در خروجی رگولاتور استنلس استیل تاثیر(کاهش)بگذارد؟

 4. سلام شما رگلاتور استنلس استیل موجود دارید؟

  • سلام و روز خوش
   بله رگلاتور استنلس استیل موجود می باشد. جهت کسب اطلاع دقیق از کالای موجود با واحد فروش شرکت دایان گاز تماس حاصل نمایید.

 5. سلام وقت بخیر
  رگلاتور ۲ مرحله ای ۱۰-۰ بار چه برندهایی موجود هست؟

  • سلام و روز بخیر
   رگلاتور دو مرحله ای با خروجی ۰-۱۰ بار در حال حاضر از برند های زیر قابل تامین می باشد:
   ۱-Drastar – Korea
   ۲- Hercules – Germany
   ۳- Harris – USA

 6. سلام ، روز بخیر رگلاتور با خروجی ۰ تا ۱۰ بار موجود دارید ؟

  • سلام روز بخیر
   بله با هر خروجی که مورد نیاز شما باشه قابل تامین می باشد. لطفا با واحد فروش تماس حاصل نمایید.

   • دیدگاه *سلام برای گاز آکسیژن چه نوع رگلاتور نیاز است؟

    • بسته به نوع استفاده ای که قرار است از رگلاتور شود، انواع مختلفی از رگلاتور در بازار موجود است دو نوع رگلاتور در بازار موجود است که رگلاتوهای دسته برنجی و رگلاتورهای استیل را شامل می شود. رگلاتورهای استیل دوام بیش تر در برابر خوردگی و فشار دارند و در صد خطای آن ها نسبت به رگلاتورهای برنجی کم تر است. فلز برنج در مقابل اکسیژن واکنش پذیری بیش تری از خود نشان می دهد، از این جهت بهتر است، برای کپسول اکسیژن از رگلاتورهای استیل استفاده شود، اما برای جوش و برش دادن با اکسیژن از رگلاتورهای برنجی استفاده می شود.

 7. فشار رگلاتورهای خانگی یک چهارم پوند بر اینچ مربع است. که فشار مطلق است.چگونه تاثیر فشار جو را در ایجاد این فشار خروجی ازبین میبریم؟ مثلا رگلاتور در رشت و همدان که فشارهای محیط مختلف است فشار مطلق یکسانی را ایجاد میکند.

  • سلام و ارادت
   ممنون از این سوال جالبی که داشتید. لازم است چند نکته را در رابطه با سوال فوق به شما عرض کنم:
   ۱- با توجه به اینکه فشار پشت رگلاتور توسط گاز داخل سیلندر تامین می شود و سیلندر ظرفی دربسته می باشد بنابراین فشار محیط بر روی آن تاثیر ندارد.
   ۲- تنها عامل تاثیرگذار بر روی فشار پشت رگلاتور دما می باشد نه فشار محیط.
   ۳- فشار یک چهارم پوند بر اینج از فشار اتمسفر بیشتر می باشد.

   با توجه به موارد فوق می تواند مورد حضرتعالی را پاسخ داد. مواردی که شما فرمودید در مورد ظروف در باز صادق است ولی در مورد سیلندر خیر.
   موفق باشید.

 8. با سلام.
  ممنون از مطلب بسیار مفید توی این زمینه. من یه سوال داشتم. پروژه مکاترونیک من ساخت دستگاه تنفس مصنوعی هستش (توی گروه کار می کنیم و الان هر کس مسوول پیدا کردن یک یا دو قطعه برای دستگاه تنفس مصنوعی هستش) من باید رگولاتور هوا رو پیدا و انتخاب کنم(درواقع چند تا رو تحقیق کنم و انتخاب کنم و علت انتخابمو بگم) من واقعا نمیدونم برای دستگاه تنفس مصنوعی چه رگولاتوری مناسب هستش؟ آیا شرکت یا برند خاصی برای این موضوع هست و اینکه اصلا چه ویژگی هایی باید داشته باشه.
  ممنون میشم اگه بتونین به من جواب بدین

  • سلام و روز خوش

   موضوع شما نیاز به بحث زیاد دارد. لطفا با واحد فنی شرکت دایان گاز تماس حاصل نمایید.

 9. سلام و خسته نباشید.
  آیا از رگلاتور اکسیژن که جهت تنفس استفاده میشه میتوان در کارهای آزمایشگاهی برای گاز نیتروژن هم استفاده کرد؟

  • سلام ، نه بهتر هست که استفاده نشود و از رگلاتور سر سیلندر آزمایشگاهی مخصوص گازهای بی اثر استفاده شود

 10. سلام فشار گاز داخل منزل ما خیلی کمه بطوریکه نمیشه پنج شعله گاز را همزمان روشن کرد چکار کنیم ک فشار گاز بیشتر بشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  • ما در زمینه گازهای صنعتی فعال هستیم ولی احتمالا مسیر گاز بسته شد و لوله کشی استاندارد نیست و طول زیادی دارد

 11. سلام
  من نیاز به رگلاتوری دارم که نه تنها فشار هوا را از ۸ به ۵ بار با دقت مناسبی کاهش دهد بلکه دبی جرمی نسبتا بالایی ( ۰٫۴ kg/sec در فشار ۵ بار) را از خود عبور دهد. در اینصورت از چه نوع رگلاتوری باید لاستفاده کنم؟ توجه داشته باشید که رگولاتور بر روی یک لوله ۲ اینچ قرار میگیرد و بعداز رگلاتور یک شیر ۱ اینچی نصب خواهد شد که جریان در گلوگاه آن به سرعت صوت میرسد. بعبارتی جریان چوک میکند.

  پیشاپیش از راهنماییتان متشکرم

  • رگلاتور مناسب برای شما رگلاتور in line می باشد با ورودی ۰ تا ۵ بار و خروجی ۰تا ۱۰ بار مناسب می باشد. (تخصص ما گاز ها و رگلاتورهای آزمایشگاهی است رگلاتور مورد نظر شما صنعتی می باشد که باید با متخصصین مربوطه صحبت کنید)

 12. با سلام
  آیا برای کاهش مصرف گاز سیلندر های صنعتی نیتروژن و ارکون میکس راهکار مناسبی هست؟

  • سلام،
   می بایست از نشتی سیستم جلوگیری نمود و از سیلندر و رگلاتور های مناسب و گاز با کیفیت استفاده نمود.

 13. باسلام
  ازچه رگلاتورى براى شیربرقى p max250mbarمناسب است؟

 14. دیدگاه *سلام
  من ربگلاتوری نیاز دارم که فشار گاز کپسول را دقیقاً برابر فشار گاز شهری بکند
  ..چه نوعی استفاده کنم؟

  • سلام
   شما می باید از رگلاتور با خروجی ۰ تا ۱۰ بار و جنس بدنه ی رگلاتور مطابق با گاز استفاده کنید.

 15. سلام و ساعات خوبی ر و براتون آرزو میکنم لطفا جنس مناسب برای ریگلاتور کپسول هلیوم برای مغازه باذکنک فروشی رو میخواستم بدونم ممنون

  • سلام
   جنس رگلاتور مناسب برای سیلندر ( کپسول ) گاز هلیوم، *برنجی * می باشد.

 16. سلام خسته نباشید بابت راهنمایی های مفیدتون ممنونم. من یه سیلندر نیتروژن ده لیتری با فشار صد و پنجاه بار دارم. من جریان خروجی بیست لیتر در دقیقه نیاز دارم برای همچین جریانی فشار بار خروجی رو باید روی چه عددی تنظیم کنم؟ اصلا رگلاتور نیتروژن نشانگر دبی داره؟ مثلاً اگه بار خروجی ده باشه چند لیتر در دقیقه گاز خارج میشه؟ برای همچین خروجی چه رگلاتور نیتروژنی رو باید بخرم

  • سلام
   در این خصوص باید به کاتالوگ رگلاتور مراجعه فرمایید. هر رگلاتور خروجی های مختلفی دارد که در کاتالوگ گرافی ترسیم شده که از روی آن نسبت های فلو و فشار را می توانید محاسبه کنید.
   برای گرفتن پاسخ دقیق تر و جامع تر باید نوع و مل رگلاتور شما را بدانیم در صورت امکان با شرکت تماس بگیرید و با آقای مهندس جودکی ( مسئول فنی دایان گاز ) سوالاتتان را مطرح فرمایید.
   شماره تماس:۲۲۰۷۰۷۱۸ داخلی ۱۱۰

 17. دیدگاه سلام خسته نباشید. من یه سیلندر ده لیتری نیتروژن با بار صد دارم. میخوام یه رگلاتور نیتروژن بخرم. فشار گاز خروجی که نیاز دارم بیست لیتر در دقیقه است. آیا رگلاتور نمایشگر دبی داره؟ اگه نداره فشار بار خروجی رو باید روی چقدر تنظیم کنم تا به بیست لیتر در دقیقه برسم؟ برای همچین خروجی شما چه رگلاتوری به من پیشنهاد میکنید قرار نیست زیاد ازش استفاده کنم میخوام ارزون باشه. خودتون همچین رگلاتوری رو برای فروش دارید؟

  • سلام
   در این خصوص باید به کاتالوگ رگلاتور مراجعه فرمایید. هر رگلاتور خروجی های مختلفی دارد که در کاتالوگ گرافی ترسیم شده که از روی آن نسبت های فلو و فشار را می توانید محاسبه کنید.
   برای گرفتن پاسخ دقیق تر و جامع تر باید نوع و مل رگلاتور شما را بدانیم در صورت امکان با شرکت تماس بگیرید و با آقای مهندس جودکی ( مسئول فنی دایان گاز ) سوالاتتان را مطرح فرمایید.
   شماره تماس:۲۲۰۷۰۷۱۸ داخلی ۱۱۰

 18. سلام خسته نباشید من یه سیلندر ده لیتری نیتروژن با بار صد دارم برای اینکه به خروجی گاز بیست لیتر در دقیقه برسم باید بار خروجی رگلاتور روی چند بار تنظیم کنم؟ لطفاً راهنمایی کنید هر سایتی پیام گذاشتم جوابی در این مورد بهم ندادن خوشبختانه دیدم شما جواب همه سوال ها رو با صبر و حوصله دادید امیدوارم من هم جواب سوالم رو بگیرم

  • سلام
   در این خصوص می بایست به کاتالوگ مراجعه فرمایید. به این دلیل که هر رگلاتور خروجی های متفاوتی دارد و در آنها گرافی می باشد که از روی آن نسبت های فلو و فشار را می توانید محاسبه کنید.در این رابطه و پاسخ صحیح باید نوع و مدل رگلاتور شما را بدانیم که در صورت امکان می توانید با شرکت دایان گاز تماس گرفته و با مسئول فنی مجموعه جناب آقای جودکی تماس بگیرید.
   شماره تماس۲۲۰۷۰۷۱۸ داخلی ۱۱۰

 19. دیدگاه *رگلاتور چه ابزاریست وچه کاربردی دارد؟

  • رگلاتور ابزاریست جهت کاهش فشار بالای گاز (در یک خط یا سیلندر)، به فشار پایین تر. با توجه به اینکه فشار گاز در سیلندر یا خط فرایند، فشار بالایی می باشد به صورت مستقیم قابل استفاده نمی باشد. از این رو جهت استفاده در دستگاه های کروماتوگرافی، آنالایزر و دستگاهای مصرف کننده، از رگلاتور برای کاهش فشار گاز و قابل مصرف نمودن آن استفاده می شود.

 20. دیدگاه *درود
  ریگلاتور مناسب برای استفاده از کپسول های گاز ۶۰ کیلویی در آشپزخانه صنعتی.
  به طوری که کپسول های در برون از محیط گذاشته شوند و همه آن ها به یک هدر وصل شوند و از هدر گاز ورودی به داخل تامین می شود و لوله کشی انجام شود.
  در واقع ریگلاتور بعد از هدر قرار بگیرد.


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *