رگلاتور

رگلاتور :

تعمیر و نگهداری رگلاتور یکی از مهمترین موارد جهت بالابردن بهره وری، گسترش بازه خدمات و افزایش طول عمر اجزای تجهیزات شما می باشد. پیوستگی در برنامه تعمیرات و نگهداری باعث می شود میزان خرابی و هدر رفت زمان در تجهیزات به حداقل ممکن رسیده و سطح ایمنی را در محیط کاری شما افزایش می دهد.

سرویس:

در این مرحله می بایست خواص فیزیکی گاز مورد استفاده بررسی شود. میزان خورندگی طبیعی هر گاز و سازگازی آن با جنس رگلاتور انتخاب شده از اهمیت بالایی برخوردار است.

تست نشتی:

تمامی رگلاتورها می بایست در زمانی که تحت فشار هستند و گاز از آن عبور می کند تست نشتی شوند. تمامی ورودی ها و خروجی های موجود روی هسته می بایست کنترل شوند. ساده ترین و کم خطر ترین روش انجام این کار استفاده از کف می باشد. به این صورت که اطراف تمام خروجی ها و ورودی ها را می بایست به کف آغشته نمایید. ایجاد حباب در این مرحله دال بر وجود نشتی در آن قسمت خواهد بود. از بر طرف کردن نشتی در سیستم های تحت فشار جداً خودداری نمایید. پس از تخلیه فشار از سیستم می توانید نشتی را بر طرف سازید. پس از برطرف کردن نشتی، مجدداً تست را انجام دهید درصورتی که نشتی بر طرف نشده بود حتماً با کارشناسان شرکت دایان گاز تماس بگیرید.

توجه : در صورتی که گاز مورد استفاده شما گاز سمی می باشد کلیه مراحل تست نشتی را با گازی بی اثر مثل هلیوم یا نیتروژن انجام دهید. از انجام تست نشتی با گازهای سمی جداً خودداری نمایید.

 

تست خزش:

خزش پدیده ای است که در آن فشار رگلاتور به صورت خودکار تغییر کرده و نسبت به فشار تنظیم شده افزایش می یابد. این امر می تواند ۲ دلیل داشته باشد. دلیل اول می تواند تغییر حالت فنر رگلاتور در اثر توقف جریان گاز و تجمع فشار در هسته رگلاتور باشد. زمانی که جریان گاز متوقف می شود فنر رگلاتور باید در موقعیت جدید قرار بگیرد تا سبب ایجاد تعادل مجدد، کاهش فشار داخل هسته رگلاتور و در نهایت ثبات در فشار خروجی گردد. دلیل دوم و جالب تر علت خزش در رگلاتو هاست که می تواند حضور یک جسم خارجی در حد فاصل سوپاپ ورودی به هسته رگلاتور (poppet) و نشیمنگاه (seat) آن باشد. این امر باعث می شود فشار ورودی و خروجی یکسان شوند و کلیه خطوط لوله و تجهیزات بدون هیچ حفاظی در معرض فشار بالا قرار بگیرند. خزش رگلاتور در نتیجه وجود یک جسم خارجی در نشیمنگاه سوپاپ، شایع ترین علت نارسایی رگلاتورها می باشد. برای انجام تست خزش، خروجی رگلاتور را با بستن شیر خروجی ایزوله می کنیم. شیر تنظیم رگلاتور را در خلاف عقربه ساعت چرخانده تا بسته شود. هنگامی که گیج ورودی رگلاتور فشار سیلندر متصل به آن را نشان داد، شیر سیلندر گاز را ببندید. در مرحله بعدی شیر تنظیم رگلاتور را در جهت عقربه های ساعت چرخانده تا باز شود تا فشار داخل رگلاتور بالا رفته و به ۵۰ % گیچ خروجی برسد (به عنوان مثال اگر گیج خروجی ۱۰ بار است فشار را تا ۵ بار بالا ببرید). مجدداً شیر تنظیم رگلاتور را درجهت مخالف عقربه های ساعت چرخانده تا بسته شود در این مرحله به گیج فشار خروجی دقت نمایید که فشار پایین نیاید. ۱۵دقیقه به سیستم فرصت بدهید. مجدداً گیج فشار خروجی را چک نمایید. اگر در گیج فشار خروجی تغییری مشاهده کردید رگلاتور شما دچار پدیده خزش شده است. رگلاتور را از سیستم جدا نموده و رگلاتور جدیدی تهیه نمایید. جهت جلوگیری از بروز خسارت و تحمیل هزینه های اضافی حتماً در ورودی سیستم های گازی از فیلتر استفاده نمایید. این امر سبب جلوگیری از نفوذ گرد و غبار و ورود مواد خارجی به سیستم شما می شود.

قبل از استفاده از خطوط لوله حتماً می بایست این خطوط با فشار هوا شستشو شده که عاری از هرگونه ماده خارجی باشند.

شستشو با گاز بی اثر:

شستشو ( Regulator purging ) عملیاتی است که سبب می شود در هنگام استفاده از گازهای خلوص بالا و مخلوط های گازی، که در آنها کیفیت و خلوص از اهمیت بالایی برخوردار است، ناخالصی در رگلاتور وجود نداشته و سبب افت کیفیت گاز نگردد. درک این مسئله بسیار ساده است که لازمه کار با گازهای سمی، خورنده، آتشزا و اکسید کننده رعایت موارد ایمنی و احتیاطات لازم می باشد. این گازها نیازمند تجهیزات کنترل خاص هستند. نتایج بدست آمده نشان می دهد که کیفیت گاز نهایی وارد شده به سیستم کاملاً به کیفیت و سازگاری تجهیزات انتقال و کنترل گاز ( خطوط لوله، رگلاتور و … ) بستگی دارد. رگلاتورهای نصب شده در مسیر گازهای خورنده پس از هر نوبت استفاده از رگلاتور و اتمام کار می بایست با گازی بی اثر مثل نیتروژن شستشو شوند. در واقع برای حفظ کیفیت گاز و کلیه تجهیزات و گرفتن نتیجه نهایی صحیح تمامی رگلاتورها می بایست شستشو شوند.

چگونه باید رقیق سازی و شستشو را انجام داد؟

یکی از مهمترین مسائل شستشوی رگلاتور و خطوط متصل به آن نحوه رقیق سازی می باشد.

۱٫ رگلاتور را به سیلندر گاز خالص ( specialty gas ) خود متصل کنید از یک شیر سه راهی ( Tee valve ) استفاده نمایید. یک طرف را به رگلاتور و طرف دیگر را به تجهیزات خود متصل نماید. طرف سوم شیر سه راهی خود را به عنوان خط تخلیه ( Vent ) استفاده نمایید. مسیر شیر سه راهی به تخلیه را ببندید. مسیر حدفاصل رگلاتور و تجهیز در این مرحله شستشو ( purge )  می شود.

۲٫  شیر تنظیم رگلاتور را ببندید. مسیر تخلیه را بسته، خروجی رگلاتور را باز نمایید.

۳٫  شیر سیلندر را برای چند لحظه باز نمایید تا فشار داخل هسته و ورودی رگلاتور به فشار سیلندر برسد. این مرحله می بایست خیلی سریع اتفاق بیفتد. چرا که پس از بالا رفتن فشار رگلاتور امکان به وجود آمدن جریان معکوس و ورود ناخالصی ها به داخل سیلندر وجود دارد.

۴٫ شیر تنظیم را باز کنید تا جریان گاز به راه بیفتد. مسیر تخیله را نیز باز نمایید که گاز شستشو به همراه ناخالصی های موجود از سیستم خارج گردد. این عملیات می بایست حداقل ۳ الی ۵ نوبت انجام شود تا شستشو به صورت صحیح و مطمئن صورت پذیرد.

تعمیرات اساسی:

کلیه رگلاتورها می بایست پس از مدتی مشخص، از سیستم جدا شده به شرکت تامین کننده ارسال گردند تا بررسی، تعمیرات اساسی و تأیید عملکرد صحیح بر روی آنها انجام شود.

جایگزینی:

این تجهیزات باید پس از گذشت مدتی مشخص، قبل از اینکه به صورت ناگهانی سبب بروز مشکل شوند، با رگلاتورهای جدید

جایگزین شوند. با توجه به جدول زیر می توان عمر مفید این تجهیز را تخمین زد:

برنامه تعمیر و نگهداری رگلاتورها
سرویس تست نشتی تست خزش شستشو تعمیرات اساسی جایگزینی
غیر خورنده ماهی ۱ بار سالیانه نیازی نیست ۵ سال ۱۰ سال
کمی خورنده ماهی ۲ بار ۶ ماهه بعد از هر نوبت استفاده ۲ سال ۴ سال

خورنده

ماهی ۲ بار

۳ ماهه

بعد از هر نوبت استفاده

۱ الی ۲ سال

۳ ۴ سال

 

26 دیدگاه در رگلاتور و برنامه تعمیرات و نگهداری آن
 1. آیا شرکت دایان گاز تعمیرات رگلاتور را انجام میدهد؟

  • امکان برخی تعمیرات وجود دارد ولی قبل از ارسال حتما با واحد فروش شرکت دایان گاز هماهنگ نمایید.

 2. با عرض سلام. دلیل نشتی گاز در سیستم کم فشار و پر فشار چیست لطفا جواب بدید اینم شماره تلفنم واتساپ ضروری و بسیار خطرناک لطفا راهنمایی کنید یا علی

  • سلام روز بخیر
   متاسفانه شماره تماسی از شما در پیام ثبت نشده که تماس بگیریم. اگر لطف کنید با شرکت دایان داخلی ۱۰۶ آقای حبیب زاده تماس بگیرید قطعا شما را راهنمایی می کنند.
   دلایل نشتی بسیار متعدد است و این موضوع باید به دقت بررسی گردد.

 3. با سلام .دلیل باز نشدن گاز از رگلاتور چیست یا دلیل باز نکردن رگلاتو چیست

  • سلام روز بخیر.
   متاسفانه دقیق متوجه سوال حضرتعالی نشدم. اگر لطف کنید بیشتر توضیح دهید ممنون می شوم.

 4. با سلام علت اینکه وقتی خودرو روی گاز نیست و از خروجی رگلاتور به منیفولد که یک لوله هست گاز میاد چیست و چگونه برطرف میشه ممنون

  • سلام و روز بخیر.
   متاسفانه سوالی که حضرتعالی پرسیدید در حوزه صنعت سی ان جی می باشد و مجموعه دایان گاز هیچ اطلاعاتی در این حوزه ندارد. پوزش از شما

 5. سلام.پراید مدل ۸۹ دوگانه کارخانه دارم ماشین وقتی رو گاز کار میکنه صدای خور خور میده ولی رو بنزین اصلا اون صدارو نمیده مشکل از چی میتونه باشه.ی سری ریل کروز گاز رو تمیز کردم بعد ازاون این صدا شنیده شده .مرسی

  • سلام روز بخیر

   متاسفانه موضوعی که حضرتعالی مطرح کردید اصلا در حوزه کاری ما نیست و هیچ اطلاعاتی در این رابطه نداریم.

 6. سلام ببخشید دلیل ریپ زدن خودرو با گاز چیه سوزنا سرویس شده سنسور اکسیژن سالم کلا هیچ خطایی نشون نمیده

  • سلام ، زمینه فعالیت دایان گاز ، گازهای صنعتی ، گاز خالص و گاز کالیبراسیون هست

 7. سلام علت نشتی وریختن روغن از رگلاتور چیه ضررداره چکار کنم تا روغن نریزدممنون

  • در رگلاتور سر سیلندری هیچ گونه روغنی نباید استفاده شود!

 8. سلام مهندس ماشینم پژو۴۰۵ هیت تازه واشر سوخته بود تعمیر کردم مشکلی که دارم درب رادیاتور که باز میکنم اب بیرون میریزه د رب رادیاتور نو کردم فرقی نکرد به تعمیر کارم گفتم گفت امکان داره نشتی گاز درون اب رادیاتور داشته باشی ماشین ال پی جی سوز ه هست التفا راهنمایی کمید چجوری نشتیو پیدا کنم درضمن طوری درون رگلاتور خیلی خشک هست ممنون میشم

  • سلام ما در زمینه گاز صنعتی ، گاز خالص و گاز کالیبراسیون کار میکنیم و متاسفانه در خصوص سوال شما متخصص نیستیم

 9. سلام پراید ۱۳۲ دارم موقعی که روگاز میزنم وپامو که ازروی پدال گاز برمیدارم ماشین گازش کم و زیاد میشه بعضی وقتا خاموش میشه انگار یکی گلوشو بگیره وول کنه ممنون میشم جواب بدین

  • سلام
   ضمیمه فعالیت شرکت دایان، گازهای صنعتی و گازهای آزمایشگاهی ست.

 10. سلام خسته نباشید
  علائم اینکه ریگلاتور اشغال گرفته چی میتونه باشه
  لطف میکنید راهنمایی کنید

  • سلام روز خوش
   فشار کم و کاهش فشارخروجی ، حرکت غیر عادیه عقربه ها … می تواند نشان دهد که ناخالصی در رگلاتور وجود دارد اما لازم به ذکر است مشاهده این علائم صرفا به دلیل وجود ناخالصی نیست و می تواند دلایل دیگری هم داشته باشد.

 11. با سلام
  سرویس های دوره ای مورد نیاز در سیستم گاز فشار قوی چست؟برای شیرهای دیافراگمی . رگولاتورها نیاز به سرویس دوره ای هست یا فقط در صورت بروز مشکل باید سرویس بشوند؟

  • سلام
   با نوجه به نوع سیستم، سرویس های دوره ای آن متفاوت است. برای سیلندر فشار بالا هر ۵ سال یکبار باید آزمون های هیدروتست انجام گیرد، خوب است که رگلاتورها به صورت سالیانه کنترل و کالیبره شوند و در صورتیکه ضربه شدید بخورند می بایست زودتر کالیبره شوند.

 12. سلام .بلوک ۱۰ واحدی هستیم ورگلاتور ۱/۴ فرعی داریم جهت کل بلوک به خاطر پست گاز داخل محوطه… با توجه به تغییر سایز لوله کشی داخل ساختمان جهت پکیج در باز سازی ساختمان فشار گاز بشدت افت کرد جوری که حتی آبگرمکن دیواری هم با توجه به سرویس کامل آب را خوب گرم نمیکند..آیا مشکل از رگلاتور می باشد وآیا این سایز رگلاتور برای ۱۰ واحد کافیست

  • زمینه فعالیت شرکت دایان گاز، گازهای تخصصی آزمایشگاهی می باشد لذا در خصوص مسائل مربوط به گازهای خانگی اطلاعات کافی جهت اظهار نظر نداریم.

 13. سلام
  رگلاتور گاز سرد کار میکنه و گرم نمیشه دلیلش چی میتونه باشه ؟

  • سلام
   لطفا بفرمایید که رگلاتور را برای چه گازی مصرف می نمایید.
   درصورتی که گاز مصرفی شما CO2 است می توانید از هیتر های گرمایشی رگلاتور استفاده کنید.
   لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با دفتر شرکت دایان گاز تماس بگیرید.


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *