آرگون

ارزیابی امنیت محصول:

آرگون بی رنگ، بی بو و بی مزه است. این ماده به عنوان یکی از گازهای “نجیب” شناخته می شود زیرا با بقیه­ ی مواد واکنش نشان نداده و ترکیب شیمیایی شناخته شده ­ای را تشکیل نمی دهد. گاز آرگون اشتعال ناپذیر و غیر قابل احتراق است و برای زندگی بی خطر نیست. گاز آرگون از هوا سنگین تر است و به مقدار کمی در آب حل می شود. وقتی که آرگون مایع بخارشده، مقدار زیادی حرارت مصرف می کند و در نتیجه یک سرد کننده ی ایده آل است.

گاز آرگون در جو، با غلظت تقریبا ۱% وجود دارد. آرگون از هوا در واحد جداسازی هوا ( ASU ) بازیابی می شود، جایی که به عنوان یک مایع برودتی در دمای ۳۰۸- درجه فارنهایت مجزا می شود. این ماده سپس به شکل آرگون مایع و یا گاز آرگون در سیلندر توزیع می شود.

تولید:

گاز اکسیژن، گاز نیتروژن  و گاز آرگون به وسیله یک روش برودتی که توسط “کارل وان لیند” صد ها سال پیش به وجود آمد، از هوا بازیابی می شود. ذرات ریز از هوا گرفته شده و سپس فشرده و سرد می شوند و سپس آب، هیدروکربن و گاز کربن دی اکساید برداشته می شوند. با فرایندهای دیگر، هوا در نهایت تبدیل به مایع شده و گازهای موجود به روش تقطیر جدا می شوند. تجهیزات مربوط، وسیله های جداسازی هوا ( ASU ) نامیده می شوند، بسیاری از (ASU) ها به وسیله بخش مهندسی ” لیند و یا سیاد ” ساخته شده اند.

کاربردها:

گاز آرگون کاربردهای فنی و اقتصادی فراوانی دارد و ویژگی های بی اثر گاز آرگون به عنوان گاز محافظ در خیلی از فرآیندهای فلزی ( مانند جوشکاری قوی ) برای جلوگیری از اکسیداسیون استفاده می شوند. گاز آرگون برای پرکردن لامپ های فلورسنت و رشته ای و همچنین به عنوان گاز عایق برای پنجره ها استفاده می شود. گاز آرگون در بسیاری از صنایع به عنوان گاز آلاینده برای از بین بردن ناخالصی و ایجاد عایق محافظ برای آلاینده هایی مثل گاز اکسیژن، گاز نیتروژن و آب استفاده می شود.

آثار سلامتی:

– گاز آرگون بی بو، بی رنگ، بی مزه و بی آزار است و این به آن معناست که هیچ ویژگی هشدار دهنده­ ای ندارد. انسان هیچگونه حسی برای تشخیص وجود گاز آرگون ندارد.

– تماس با گاز آرگون نزدیک نقطه پخش ممکن است باعث سرمازدگی به همراه قرمز شدن پوست، تغییر رنگ پوست به خاکستری یا سفید گردد.

– هیچگونه اثر مضر گوارشی پیش بینی نشده اما گاز آرگون یک ماده خفه کننده است. آثار خفگی ساده ناشی از کمبود گاز اکسیژن ( تراکم گاز آرگون ) ممکن است شامل تنفس سریع، کاهش هوشیاری ذهنی، نقص در هماهنگی ماهیچه ها، ضعیف شدن همه حس ها، ناپایداری احساسی و خستگی باشد. اگر خفگی ادامه پیدا کند، امکان تهوع، استفراغ، زمین خوردن و بیهوشی وجود دارد که ممکن است منجر به تشنج، کما و مرگ شود.

– در تراکم های بالای گاز آرگون، بیهوشی و مرگ ممکن است در چند ثانیه و بدون هشدار اتفاق بیافتد.

– کمبود گاز اکسیژن در دوران بارداری باعث ناهنجاری های رشدی در انسان و حیوان های آزمایشگاهی می شود.

– اگر مشکوک به سرمازدگی هستید، به مدت ۱۵ دقیقه چشم ها را با آب خنک بشویید و اقدامات فوری پزشکی را انجام دهید. برای سرمازدگی پوست خود را در آب ولرم خیس کنید. به هیچ وجه از آب داغ استفاده نکنید. اقدامات پزشکی را فراموش نکنید.

– گاز آرگون، گازی در دمای اتاق است. در موارد استنشاق و در معرض قرار گرفتن زیاد، اقدامات پزشکی فوری لازم است. گروه نجات باید مجهز به دستگاه های تنفسی مستقل باشند. قربانی ها باید به یک ناحیه ی پاک هدایت شوند و هوای تازه تنفس کنند. این اقدام مهمترین اقدام است افراد بی هوش باید به ناحیه ای پاک برده شوند و اگر تنفس قطع شد، اقدام به تنفس مصنوعی کنید.

محفظه ها:

بسته به مقدار، محفظه های مختلفی برای ذخیره سازی، حمل و سروکار داشتن با آرگون مایع استفاده می شوند. سیلندر­های مایع برودتی و تانک های ذخیره سازی برودتی و حجم های ذخیره سازی ازچند گالون تا چند هزار گالون تنوع دارند. تبخیر به طور پیوسته برای حفظ دمای سرد اتاق انجام می شود، نرخ تبخیر بسته به طرح محفظه و حجم محصول ذخیره شده متفاوت است.

محفظه ها بر مبنای کدها و مشخصات مربوطه برای دماها و فشارهای دیگر، طراحی و تولید می شوند.

محفظه ی عایق حرارتی دوجداره:

فشار این نوع محفظه ها غیر قابل تنظیم است، رایج ترین واحد اندازه گیری ظرفیت محفظه ی عایق حرارتی، لیتر است که از ۵ تا ۲۰۰ لیتر متفاوت است. آرگون مایع می تواند از محفظه های کوچک با ریختن استفاده شود، در حالی که ابعاد بزرگ تر به لوله ی انتقال احتیاج دارند. سیلندر های مایع برودتی که لوله های قابل تنظیم فشار هستند، گاهی به نادرستی به عنوان محفظه­ ی عایق حرارتی ذکر می شوند.

سیلندر های مایع حرارتی:

یک سیلندر مایع برودتی، یک لوله ی فشار عایق دار است. این سیلندر ها مجهز به شیر فشار و دیست انفجار هستند که سیلندر ها را از افزایش فشار محافظت میکنند. محفظه های مایع تا فشار های ۳۵۰ پاسکال هم کار می کنند و ظرفیت هایی بین۸۰ تا ۴۵۰ لیتر دارند. گاز آرگون ممکن است بصورت گاز یا مایع برداشته شود که این بستگی به دریچه مورد استفاده دارد.

نکته: سیلندر های مایعی که برای توزیع گاز آرگون طراحی شده اند، دریچه هایی مجهز به خروجی تجمع گاز فشرده ( CGA ) دارند و در کنار آن دستگاه های تنظیم فشار مناسب می توانند وصل شوند. دریچه هایی که برای برداشتن محصول مایع تهیه شده اند، همچنین به خروجی های CGA استانداردی مجهز هستند اما با دریچه هایی که برای برداشت گاز استفاده می شوند، متفاوت است. این باعث می شود که فرایند ها با استفاده از محصول مایع یا گاز با هم تداخل پیدا نکنند.

تانک ها ذخیره سازی:

دستگاه های ذخیره سازی برودتی معمولاً شامل یک مخزن، مولد بخار و شاخه ی کنترل فشار هستند. مخزن ها معمولا به شکل استوانه ای هستند و در جاهای ثابتی نصب می شوند. اندازه آنها از ۵۰۰ تا ۴۲۰۰۰۰ گالون متفاوت است. تمام مخزن ها عایق شده هستند و ممکن است شامل مواد جداکننده ی دیگری در فضای حلقوی باشند. مخزن­ ها، با مشخصات ASME طراحی شده اند.

آرگون مایع:

تمامی محلول های مایع آرگون، مایع خنک ( آرگون مایع ) باید با قوانین DOT هماهنگی داشته باشند. این شامل بار اتومبیل، قطار هوایی و آبی می شود. در مجموعه های هوایی گاز آرگون، مایع خنک بسته به مقدار آن محدودیت دارد. محموله های آبی همچنین باید با قوانین سازمان دریایی بین المللی هماهنگی داشته باشد. تمامی بسته بندی ها برای انتقال گاز آرگون یا باید مشخصات DOT را داشته باشد یا اجازه ی DOT را داشته باشد و در شرایط مناسب برای حمل و نقل باشد. قوانین فدرال DOT- عنوان ۴۹ همچنین برچسب گذاری و شناسایی زیر را مشخص می کند.

نام محموله DOT: آرگون، مایع خنک

کلاس  خطر DOT :202

برچسب محموله DOT: گاز غیر قابل اشتعال

شماره شناسایی:  UN 1951

ملاحظات ایمنی:

– آرگون مایع نباید با کربن یا فولاد کم آلیاژ در تماس باشد. فولاد ضد زنگ ۱۰-۱۸ ، ۸-۱۰ قابل قبول هستند و همچنین مس و آلیاژ های آن، نیکل و آلیاژ های آن، برنج، برنز، آلیاژ های سیلیکن، مونل، ایکونل و برلیوم تفلون، کامپوزیت های تفلون یا …

– برای محموله های گاز آرگون باید بر طبق دستور العمل تولید کننده ­ها عمل کرد. به هیچ عنوان سعی در تعمیر، تطبیق و تغییر این مخازن نکنید. اگر هرگونه نقص یا مشکل عملیاتی برای مخازن ایجاد شد، با نزدیک ترین مرکز تولید کننده مخزن تماس بگیرید.  

– مایع خنک آرگون بصورت مخازن عایق ثابت به محل مشتری ارسال یا تحویل داده می شوند یا بصورت سیلندر های مایع عایق قابل حمل. در محل های مورد استفاده یا انبار عبارت سیگار نکشید یا ماده اشتعال زا را نصب کنید. در محل نگه داری یا انبار نباید هیچ منبع اشتعال زا یا محفظه های سمی ذخیره شوند.

مخازن آرگون مایع فقط باید در محیط های دارای تهویه مناسب بر طبق دستور العمل ها استفاده شوند. سیلندرها همیشه باید بصورت عمودی نگه داشته شوند. کامیون های مخصوص برای جابجایی آنها لازم است. سیلندر ها را به هیچ عنوان نکشید، نلغزانید، قل ندهید و به آنها ضربه نزنید.

سیلندر های پر و خالی باید از محصول های اشتعال پذیر بدور باشند. درهای محافظ دریچه باید در محل ثابت بمانند مگر اینکه خروجی محفظه به نقطه ی استفاده با لوله محکم شده باشد. اگر استفاده کننده هرگونه مشکلی با محفظه پیدا کرد، استفاده را قطع و با تهیه کننده تماس بگیرد. به هیچ عنوان هیچ گونه شی ( مانند پیچ گوشتی ) را وارد دریچه نکنید، زیرا ممکن است به دریچه آسیب برساند و در نتیجه باعث نشتی شود. زمانی که سیلندر آرگون را به سیستم های کم فشار متصل میکنید، از رگلاتور استفاده کنید. محفظه ها را حرارت ندهید که میزان تخلیه ی آنها را افزایش دهید. از شیر تنظیم فشار برای جلوگیری از مورد جریان شدید به سیستم استفاده کنید.

  • محفظه ها را از ضربه فیزیکی محافظت کنید. آن ها را در محیط خنک، خشک، با تهویه ی مناسب و به دور از محیط های پر رفت و آمد و خروجی های اضطراری ذخیره کنید. محفظه ها باید به صورت قائم و محکم به منظور جلوگیری از افتادن ذخیره شوند. سیلندر های پر و خالی باید از هم جدا شوند. از یک سیستم ” استفاده به ترتیب ورود ” به منظور جلوگیری از ذخیره ی محفظه های پر برای مدت طولانی استفاده کنید.

– فقط از خطوط انتقال و تجهیزاتی که برای استفاده از مایعات برودتی طراحی شده اند استفاده کنید. بعضی از الاستومرها و فلزات مانند فولاد کربن ممکن است در دماهای بسیار پایین ترد شده و به آسانی بشکند. این مواد باید در سرویس برودتی نگه داشته شوند.

– توصیه می شود که همه ی دریچه ها به سمت خارجی ساختمان لوله کشی شود.

– در سیستم های مایع، وسایل تنظیم فشار باید در یک خط استفاده شوند که ظرفیت بدام انداختن مایع بین دریچه ها وجود داشته باشد.

 تجهیزات محافظت شخصی (PPE):

– افراد باید قبل از اینکه با آرگون مایع و تجهیزات مربوطه شروع به کار کنند، با ویژگی ها و ملاحظات امنیتی بطور دقیق آشنا باشند.

– در جایی که تماس با مایع ممکن است، عینک های شیمیایی با محافظ صورت استفاده کنید.

 – از دستکش های محافظ ساخته شده از مواد مناسب برای کار استفاده کنید. همچنین برای مایعات برودتی از دستکش های عایق دار استفاده کنید. دستکش ها باید تمیز و عاری از روغن و گریس باشند.

– کفش های امنیتی و ایستگاه شستن چشم اورژانسی توصیه می شوند.

– در موقعیت های اورژانسی فقط افراد آموزش دیده و دارای صلاحیت باید به موارد اورژانسی جواب دهند.

کمک های اولیه:

– هیچ وقت پماد یا روغن برای چشم ها بدون توصیه پزشکی استفاده نکنید. در موارد یخ زدگی یا سوختن های برودتی که بر اثر تبخیر سریع مایع به وجود  می آید، به هیچ وجه چشم ها را با آب داغ یا حتی ولرم نشویید. فرد مجروح را از منابع آلودگی دور کنید، برای تماس با مقدار کم مایع، چشم هارا باز کنید تا مایع بخار شود. برای تماس با مقادیر زیاد، با آب سرد و کم فشار به مدت ۱۵ دقیقه چشم ها را بشویید.

– مریض را به یک چشم پزشک برای درمان ارجاع دهید، اگر بیمار نمی تواند نور را تحمل کند، چشمان او را با عینک آفتابی بپوشانید. استفاده از بانداژ توصیه نمی شود زیرا نگه داشتن چشم ها بصورت بسته یا فشار آوردن روی پلک ممکن است به آسیب بیشتر بی انجامد.

پوست:

برای تماس پوستی یا سرما زدگی، لباس آلوده را درآورده و ناحیه های آلوده را با آب و سرم بشویید.

از آب داغ استفاده نکنید. درصورتی که تماس با ماده باعث ایجاد تاول در سطح پوست شده یا در بافت عمیق باعث یخ زدگی شده است، یک دکتر باید به سرعت مریض را ببیند.

بلعیدن:

در صورتیکه سوختگی برودتی باعث تاول در سطح پوست یا یخ زدگی در عمق بافت شده است، یک پزشک باید فوراً مریض را ببیند.

تنفس:

در تمامی موارد معرض زیاد زمانیکه گاز آرگون در فشار تنفس می شود ( مثل غواصی )، اقدامات پزشکی فوری لازم است.

افراد هوشیار باید از معرض خارج شده و هوای تازه تنفس کنند. خروج از منبع معرض یا ناحیه آلوده مهم ترین اصل است. درمان بیشتر باید مطابق نشانه بیماری باشد.

مبارزه با آتش: 

– گاز آرگون غیر قابل اشتعال است یک سیلندر ممکن است در اثر فشار ناشی از آتش به سرعت خالی شده یا بشدت منفجر شود.

– اگر چه اکثر سیلندر ها طوری طراحی شده اند که در اثر دمای زیاد محتوایات خود را خارج کنند، توجه کنید که فشار در محفظه ممکن است بعلت گرما افزایش یابد و اگر دستگاه تنظیم فشار کار نکند ممکن است منفجر شود.

دستور العمل های آتش نشانی:

– آب را مستقیم به آرگون مایع نپاشید زیرا این امر باعث افزایش میزان تبخیر شده و باعث یخ زدگی آب می شود.

– اگر ممکن است جریان آرگونی که باعث آتش شده است را متوقف کنید. سریع محفظه ها را با آب از فاصله زیاد خنک کنید. به خروجی محفظه آب مستقیم نپاشید. اگر خطری ندارد محفظه های خنک نشده را از ناحیه آنش دور کنید. آتش نشان ها باید لباس یک دست و محافظ تنفسی بپوشند. تا زمانیکه شعله خاموش شده اند به سرد کردن سیلندر های آتش گرفته ادامه دهید.

اقدامات نشتی اتفاقی:

– تمامی منابع جرقه را نابود کنید. از تجهیزات محافظ مناسب استفاده کنید. جریان گاز آرگون را متوقف کرده یا سیلندر گاز آرگون را در صورتی که خطر ندارد به بیرون ببرید.

– نواحی بسته را تهویه کنید، برای افزایش مقدار تبخیر، مقدار زیادی آب را در جهت مخالف باد به نشتی بپاشانید. اگر نشتی در تجهیزات استفاده کننده است مطمئن بشوید که قبل از اقدام به تعمیرات لوله کشی را بزدایید.

– اگر نشتی در محفظه یا دریچه ی محفظه است، با شماره تلفن اورژانس تماسی بگیرید.     

4 دیدگاه در گاز آرگون / آرگون مایع تولید، نگهداری و مصرف
  1. من یک کپسول جوشکاری دارم .یک سال قبل پرکردم برای استفاده…اما استفاده نکردم.خواستم ببینم ایا زمانی خاصی برای مصرف دارن یا نه

    • سلام
      زمان پیشنهادی برای استفاده از گازهای خالص ۵ سال است که در صورت نگهداری در شرایطی مناسب و آنالیز آن امکان استفاده از آن حتی بعد از ۵ سال نیز وجود دارد.

  2. دیدگاه *سلام ببخشید گاز ارگون مثل co2 حساسیت در مقابل روغن گریس دارد


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *