رگلاتور

رگلاتور 

ابزاری است جهت کاهش فشار بالای گاز در یک خط یا سیلندر، به فشار پایینتر. با توجه به اینکه فشار گاز در سیلندر یا خط فرآیند ، فشار بالایی می باشد به صورت مستقیم قابل استفاده نمی باشد از این رو جهت استفاده در دستگاههای کروماتوگرافی، آنالایزر و دستگاهای مصرف کننده، از رگلاتور برای کاهش فشار گاز و قابل مصرف نمودن آن استفاده می شود.

 عملکرد آن به گونه ای است که صرفا برای بررسی و کنترل فشار می توان از آن استفاده کرد وعموما برای کنترل دبی گاز استفاده نمی شود. نمونه هایی خاص از رگلاتور وجود دارند که علاوه بر گیج کنترل فشار در خروجی ابزاری برای کنترل دبی نیز در نظر گرفته شده است.

 معمولا با سه نوع متریال متفاوت ارائه می گردند. برنجی، روکش کروم و استنلس استیل. رگلاتورهای برنجی برای گازهایی که فاقد خورندگی می باشند مورد استفاده قرار می گیرند. کاربری رگلاتورهای برنجی و روکش کروم مشابه می باشند. مزیت رگلاتور روکش کروم مقاومت ظاهر رگلاتور در شرایط محیطی می باشد. این نوع از پوشش دهی (روکش کروم) برای رگلاتورهای برنجی سبب شده که عمر این رگلاتورها صرفا بیشتر شود ولی در عملکرد رگلاتور تاثیر خاصی نخواهد داشت.

 نوع دیگری از پوشش صرفا برای رگلاتورهای استنلس استیل ارائه می شود که در عملکرد این رگلاتورها نیز تاثیر بسزایی دارا می باشد. این نوع پوشش عبارت است از پوشش تمامی سطوح رگلاتور استنلس استیل به وسیله SilcoNert . این امر سبب ایجاد مزایای زیر می شود:

 1. به حداقل رساندن جذب گازهای واکنش پذیر 
 2. کاهش پرت گاز جهت پاکسازی 
 3. سازگاری کامل با مخلوط های گازی حاوی ترکیبات سولفور

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با پوشش های SilcoNert به وب سایت  www.silcotek.com مراجعه نمایید.

نکته: در انتخاب رگلاتورها می بایست دقت فراوانی گردد. رگلاتور خود را با توجه به گاز مورد استفاده و خواص شیمیایی آن انتخاب کنید. هیچگاه از رگلاتورهای برنجی برای گازهای خورنده از قبیل نیتریک اکساید ، هیدروژن کلراید ، ترکیبات سولفور دار و … استفاده نکنید.

رگلاتورها از لحاظ کارایی به دو نوع تک مرحله ای و دو مرحله ای تقسیم بندی می شوند. رگلاتورهای تک مرحله ای فشار گاز را در یک مرحله و رگلاتورهای ۲ مرحله ای فشار گاز را در ۲ مرحله کاهش می دهند. عموما رگلاتورهای ۲ مرحله ای برای خروجی های زیر ۱۰ بار مورد استفاده قرار می گیرند(به علت ثبات در خروجی گاز و دقت در کاهش فشار گاز).

دایان گاز

دایان گاز

انتخاب رگلاتور با خروجی مناسب یکی از مهمترین موارد در خرید یک رگلاتور می باشد. خروجی رگلاتور بسته به فشار خروجی که قصد تنظیم بر روی آن را دارید باید انتخاب گردد. دقت درجه بندی گیج رگلاتورها رابطه مستقیمی با خروجی آنها دارا می باشد. دقت درجه بندی رگلاتوری با خروجی ۱۰۰ بار حدودا ۵ بار می باشد در صورتی که دقت درجه بندی گیج رگلاتوری با خروجی ۴ بار حدود ۱/۰ بار می باشد.

با توجه به موارد ذکر شده برای خرید یک رگلاتور مناسب باید الزاما موارد زیر را در ابتدای کار مشخص نمود:

 • گاز مورد استفاده
 • فشار خروجی مورد نیاز
 • فشار ورودی از سیلندر یا خط

با در نظر گرفتن این ۳ مورد می توان بهترین رگلاتور را که مطابقت کامل با نیاز شما داشته باشد، انتخاب نمود.

با توجه به اینکه گازها عموما محصولات پرخطری بوده و کار با آنها دارای خطرات بسیاری است توصیه اکید می شود که قبل از استفاده از رگلاتور به عنوان یک ابزار کنترل گاز، به نکات ایمنی توجه فرمایید. درصورتی که موارد ابهامی در کاربرد رگلاتور برای شما وجود دارد حتما این موارد را با کارشناسان دایان گاز در میان گذاشته با ما تماس بگیرید و ابهامات موجود را برطرف سازید.

 

7 دیدگاه در رگلاتور چیست و چگونه رگلاتور مناسب را انتخاب کنیم
 1. آیا این امکان وجود دارد که بدون داشتن فشار ورودی رگلاتور پیشنهاد بدهید؟

  • بله با توجه به گاز مورد استفاده می توان رگلاتور پیشنهاد داد ولی دانستن فشار خروجی الزامی می باشد.

 2. با سلام و خسته نباشید یه سوال از خدمتتون داشتم
  آیا من میتونم بدون وصل کردن رگولاتور به سیلندر گاز یه مشعل ایزوگام مستقیم به سیلندر گاز وصل کنم

  • انجام این کار بسیار خطرناک می باشد و به هیچ عنوان توصیه نمی شود. فشار گاز داخل سیلندر می تواند مسئله ساز باشد.

 3. با سلام
  آیا حرارت بالا می تواند در خروجی رگولاتور استنلس استیل تاثیر(کاهش)بگذارد؟


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *