گاز اسپن

گاز اسپن ، گاز زیرو

تمامی آنالایزرهای گاز می بایست به صورت دوره ای کالیبراسیون گردند. اکثر آنالایزرها نیازمند کالیبراسیون صفر (Zero Calibration) و کالیبراسیون اسپن (Span Calibration) می باشند.

گاز کالیبراسیون، جهت کالیبراسیون صفر (Zero Calibration) شامل گازهایی است که در نمونه مورد آنالیز وجود ندارند. به این معنا که از عناصری تشکیل شده است که در نمونه مورد آنالیز وجود ندارد. به عنوان مثال نیتروژن خالص جهت کالیبراسیون صفر آنالایزر اکسیژن و دی اکسید کربن مورد استفاده قرار می گیرد چرا که این گاز نه حاوی اکسیژن است و نه دی اکسید کربن. برخی از گازهایی که در این راستا مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از: نیتروژن خلوص بالا، آرگون خلوص بالا، هلیوم خلوص بالا و … .

جهت انجام کالیبراسیون صفر (Zero Calibration) آنالایزر گازی به این طریق عمل می نماییم:

ابتدا یک جریان ثابت از نیتروژن و یا هر گاز صفر دیگری را وارد آنالایزر می کنیم. شدت این جریان به طور معمول بسته به نوع آنالایزر، حدود ۱۰۰ میلی لیتر بر دقیقه پیشنهاد می گردد. سپس کنترل آنالایزر را بر روی صفر تنظیم نموده تا نشانگر آنالایزر صفر گردد. به این طریق کالیبراسیون صفر (Zero Calibration) انجام می گردد.

اسپن گازها (Span Gas) محصولات ویژه ای هستند که جهت تست و کالیبراسیون آنالایزرها و تجهیزات تشخیص گازها مورد استفاده قرار می گیرند. این تجهیزات نیازمند کالیبراسیون منظم و دوره ای می باشند. کالیبراسیون امری بسیار مهم و حیاتی برای تمامی ابزارهای کنترلی می باشد. به وسیله اسپن گاز (Span Gas) تجهیز در یک مقدار مشخص از نمونه مورد آنالیز، کالیبره می شود.

کالیبراسیون اسپن (Span Calibration) امری چندان ساده نمی باشد. گاز اسپن (Span Gas) دقیقاً از عناصری تشکیل شده است که، در نمونه مورد آنالیز وجود دارند و مقادیر آن در نهایت مشابه آنالیز مورد نظر نمونه مورد آزمایش می باشد.

انجام کالیبراسیون اسپن (Span Calibration) امری تخصصی بوده و انجام آن می بایست توسط کارشناسان مجرب و آموزش دیده صورت گیرد.

15 دیدگاه در گاز اسپن ، گاز صفر و کالیبراسیون آنالایزرها
 1. با سلام
  آیا امکان تامین این گاز برای شما وجود دارد؟

  • با سلام
   بله شرکت دایان گاز به صورت تخصصی نسبت به تامین این نوع از مخلوط های گازی از برندهای معتبر بین المللی اقدام می نماید.

 2. آیا مقاله ای در رابطه کالیبراسیون گاز اسپن دارید؟

  • با سلام

   با توجه به اینکه این کالیبراسیون با گاز اسپن امری تخصصی می باشد پیشنهاد می شود این امر را به افراد متخصص بسپارید. در آینده نزدیک مقالاتی در رابطه با این کار در سایت قرار داده خواهد شد.

 3. chetor mitonam gheymat begiram azaton babate gazha

  • سلام و روز خوش
   با مراجعه به قسمت تماس باما می توانید به صورت ایمیل یا تماس تلفنی با کارشناسان فروش مجموعه دایان گاز جهت دریافت پیشنهاد فنی و مالی ارتباط برقرار نمایید.

 4. برای گاز زیرو از گاز خالص مثل نیتروژن با چه درجه خلوصی باید استفاده کرد؟

  • با سلام
   بسته به نوع آنالایزر مورد استفاده، گاز کالیبراسیون می تواند با گرید های گوناگون مورد استفاده قرار بگیرد. ولی به صورت کلی جهت انجام این امور از گاز با خلوص حداقل ۹۹/۹۹۹% (گرید ۵/۰) استفاده می شود.

 5. این مقاله را شرکت دایان گاز ترجمه کرده

  • کلیه مقالات موجود در سایت این شرکت، توسط خود مجموعه دایان گاز تهیه و یا ترجمه می گردد.

 6. سلام
  بسیار جالب بود ممنون از اطلاعات کاملتون

 7. از سیلندر اسپن گاز فقط برای گازهای خالص میشود استفاده کرد؟

  • سلام روز خوش
   سیلندر اسپن گاز جهت کالیبراسیون نقطه دوم آنالایزرها مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به نوع آنالایزر، بازه اندازه گیری آنالایزر و برخی پارامترهای دیگر شاید بتوان از گازهای خالص که دارای گواهینامه های مشخص و قابل اطمینان باشند که میزان ناخالصی به صورت دقیق در آن مشخص شده باشد نیز استفاده نمود.

 8. سلام
  در صورتی که کپسول گاز زیرو که همان نبتروژن گرید بالا باشد..سریعا و در مدت کوتاهی تخلیه گردد
  مشکل چه می تواند باشد؟
  آیا می توان از نیتروژن پیوسته از هدر لاین نیتروژن فیلد استفاده کرد؟

  • سلام روز خوش
   زودتر خالی شدن سیلندر به نسبت دفعات قبل می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد مانند : خراب بودن شیر آن ، مشکل دار بودن رگلاتور ، وجود نشتی در سیستم و ممکن است در سیلندر به نسبت دفعات قبل گاز کمتری وجود داشته
   برای استفاده پیوسته می بایست از دستگاه تولید میکس استفاده شود و یا اگر مقدار زیروایر زیادی مصرف دارید از پالت منیفولد استفاده کنید که مقدار سیلندر بیش تری را درخود جای می دهد.


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *