گاز استیلن

گاز استیلن

شرکتی که استانداردهای استفاده و نگهداری صحیح از سیلندرهای گازهای فشرده را رعایت نمی کند، می بایست هر لحظه منتظر فاجعه ای جبران ناپذیر باشد. مدیریت نادرست گازهای فشرده می تواند منجر به آتش سوزی های جدی شود. انفجار و انتشار گاز می تواند ناشی از بالا رفتن فشار گاز داخل سیلندر و یا واکنش گاز با مواد شیمیایی حاضر در محیط باشد. روش های مناسب برای مدیریت و استفاده از گاز استیلن باید توسط تمام کارکنان درک شود و پس از آن، آنها را دنبال کنند.

گاز استیلن به عنوان یک سوخت بسیار مناسب جهت جوشکاری در تمام دنیا مورد استفاده قرار می گیرد، البته از این موضوع نباید غافل شد که این گاز همانقدر که برای جوشکاری مناسب می باشد خطرناک و قابل اشتعال نیز می باشد. گاز استیلن ماده ای بسیار واکنش پذیر می باشد، به همین جهت به هیچ عنوان نباید با برخی مواد مثل مس متخلخل در تماس باشد چراکه به سرعت واکنش داده و خطر ساز می شود. از اینرو هیچگاه نباید این گاز را در فشاری بیش از ۱۵ PSI ذخیره و یا استفاده نمود ( فشار سیلندرهای استیلن حدود ۲۵۰ PSI می باشد این امر مشکل ساز نمی باشد چرا که درون سیلندر استیلن، گاز استیلن محلول در استون می باشد ).

گاز استیلن بسیار آتش زا می باشد، به همین جهت دستورالعمل های خالصی برای استفاده از آن در کنار تجهیزات برقی، در دنیا طراحی شده است. هیچ ماده دیگری در این طبقه بندی قرار نمی گیرد! نشتی گاز استیلن هر چند مختصر می تواند فاجعه آفرین باشد. محدوده ترکیب و انفجار ( LEL & UEL ) این گاز با هوا از ۲٫۵% تا ۸۲% می باشد، بیشترین بازه ممکن فی مابین تمامی گازها.

هرگاه از گاز استیلن استفاده می نمایید حتماً دستورالعمل های زیر را رعایت نمایید:

 1. شیر سیلندر را قبل از بستن شیر رگلاتور حتماً ببندید. این کار سبب می شود گاز استیلن حد فاصل سیلندر و رگلاتور حبس نشود.
 2. زمانی که سیلندر خالی را به انبار انتقال می دهید و یا برای شارژ به تأمین کننده خود ارسال می کنید، شیر آن را ببندید. حتی اگر سیلندر شما به صورت کامل خالی از استیلن شده باشد، استون موجود در سیلندر می تواند تبخیر شده و موجب ایجاد خطرات بسیار گردد. گاز استیلن از هوا سبکتر می باشد این امر سبب افزایش احتمال نشتی گاز می شود. شایان ذکر است استیلن مقدار کمی از هوا سبکتر می باشد و تغییرات فشار هوا می تواند از این امر جلوگیری نماید.
 3. سیلندرهای گاز استیلن برعکس الباقی گازها تو خالی نیست و داخل آن با سنگ های مختلخل و یا نوعی پلیمر متخلخل که با استون اشباع شده است، پر شده است. جهت جلوگیری از نشت استون می بایست سیلندرهای استیلن صرفاً به صورت عمودی حمل و نقل و ذخیره سازی شوند. در صورتی که سیلندر استیلن به صورت خوابیده و یا غیر عمودی حمل و نقل و یا نگهداری شود می بایست قبل از مصرف به مدت ۳۰ دقیقه به حالت عمودی قرار گیرد. این امر سبب می شود استون موجود در سیلندر وارد رگلاتور شما نشود.
 4. به هیچ عنوان سیلندر استیلن را در فضای بسته و محدود نگهداری ننمایید.
 5. همواره از استیلن در فضایی که دارای تهویه مناسب و گردش باد می باشد استفاده نمایید. هیچگاه سیلندر استیلن را نزدیک شعله و یا منابع الکتریکی نگهداری ننمایید در صورت بروز نشتی می تواند سبب انفجار، آتش سوزی و یا جرقه های بسیار شدید گردد.
 6. هرگز سیلندر استیلن و یا هر گاز قابل اشتعال دیگری را در فاصله کمتر از ۳ متری گاز اکسیژن نگهداری ننمایید. در صورتی که این جداسازی میسر نمی باشد می بایست دیواری غیر قابل اشتعال که حداقل به ارتفاع ۲ متر باشد فی مابین این سیلندرها و سیلندر اکسیژن ساخته شود.
 7. سیلندرها را همواره با کلاهک و به صورت صحیح نگهداری نمایید که در صورت سقوط به شیر آنها آسیبی نرسد.
20 دیدگاه در گاز استیلن استفاده و نگهداری از آن
 1. بسیار ممنون مقالات سایت شما بسیار مفید و آموزنده است.

 2. avalin sity hastid ke copy nemikonid va tarjome haton ghable fahm ast. mamnon az shoma

 3. من توی یه شرکتی کار می کنم که هر روز جوش استیلن داریم و متاسفانه همکارانم هیچ کدام از این مواردی که شما گفتید را رعایت نمی کنند. مقاله شما را پرینت گرفتم و بین همکارانم توزیع کردم. امیدوارم روش کار دوستان تغییر کنه.

  • امیدوارم سبب تغییر در عملکرد همکاران شما گردد. عدم توجه به موارد ایمنی در مورد سیلندرهای گاز بسیار خطرساز بوده و می تواند سبب اتفاقات جبران ناپذیر گردد.

 4. گاز استیلن جوشکاری چه تفاوتی با گاز استیلن آزمایشگاهی می کند؟ از کجا می شه فهمید تفاوت آن را؟

  • گاز استیلن جوشکاری دارای خلوص ۹۹% می باشد در صورتی که گاز استیلن آزمایشگاهی که عموما برای دستگاه کوانتومتر مورد استفاده قرار می گیرد دارای خلوص ۹۹/۵% می باشد. ارائه گواهینامه برای گازهای آزمایشگاهی الزامی می باشد. کلیه محصولات شرکت دارای گاز دارای گواهینامه معتبر می باشند. امکان تشخیص تفاوت بین این دو محصول بدون ابزار آنالیز تقریبا غیر ممکن می باشد و صرفا باید به اسناد ارائه شده از طرف فروشنده اطمینان نمود. از اینرو گواهینامه معتبر یکی از مهمترین ارکان خرید مطمئن می باشد.

 5. ممنون از شما، جالب بود

 6. ممنون از شما، جالب و مفید بود.

 7. سلام . ممنون از شما .
  میخواستم بپرسم چرا از استون در سیلندرهای گاز استیلین استفاده میشود؟

  • اگر گاز استیلن مثل الباقی گازهای به صورت عادی در سیلندر شارژ شود به شدت ناپایدار بوده و می تواند سبب انفجار گردد به همین جهت استیلن را در حلال آن (استون) به صورت حل شده ذخیره می کنند که میزان واکنش پذیری آن کاهش یابد ضمن اینکه حجم بیشتری از گاز را با این روش می تواند در سیلندر ذخیره کرد.

 8. سلام استیلن چه برندهایی می توانید تأمین کنید؟

  • گاز استلن گرید آزمایشگاهی با خلوص ۲/۶ از برندهای معتبر بین المللی قابل تامین می باشد.

 9. دیدگاه چه راه های دیگری به جز آب کف برای تست نشتی کپسول وجود دارد؟
  *

  • یک راهکار گران قیمت برای نشت یابی استفاده از دتکتور گاز داخل سیلندر می باشد، علاوه بر کف صابون برای نشت یابی اسپری های مخصوص نیز برای اینکار وجود دارد.

 10. دیدگاه *سلام.آیا کپسول اسیتیلن که خیلی سال ازش استفاده نشده و خالی بوده برای شارژ جدد خطری دارد؟چون میگن در صورت خالی بودن کپسول آسیتن تبدیل به سنگ میشود
  و سوال ۲ اینکه وقتی مانومتر اصلی عالی استفاده میکنم آیا نیاز با فلاش بک هست؟

  • سلام
   کپسول (سیلندر) خود را برای هیدروتست به مراکزی که این تست را انجام می دهند بفرستید و بعد از انجام تست اگر شرایط لازم را دار باشد میتواند وارد چرخه شود.
   کپسول استیلن به دلیل فضاهای متخللش بعد از استفاده نشدن امکان بسته شدن این فضاها می باشد اما منظور شما از سنگ شدن را متوجه نمی شوم.
   در رابطه با سوال دومتون می بایست به دلیل ایمنی حتماً از فلش بک استفاده کنید زیرا فلاش بک مانع از انتقال شعله به داخل سیلندر استیلنی می شود.


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *