به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر، جالب است بدانید که گاز نیتروز اکساید می تواند به عنوان یک مواد مخدر استفاده شود.

معمولا گاز نیتروز اکساید بعنوان گاز بیهوشی در اتاق عمل شناخته می شود ولی همزمان میتواند به عنوان یک ماده مخدر شناخته شود، گازی که می تواند باعث ایجاد سرخوشی، حالت های توهم زا و آرامش در هنگام استنشاق شود.گاز نیتروز اکساید یک نوروتوکسین است و استفاده بیش از حد آن می تواند باعث آسیب طولانی مدت عصبی شود.

در اواخر قرن بیستم قوانین محدود کننده دسترسی به گاز نیتروز اکساید برای تامین دندانپزشکان و بیمارستان ها لغو شد. در دهه ۲۰۱۰، نیتروز اکساید به یک داروی تفریحی نسبتاً محبوب در برخی کشورها تبدیل شده بود که از طرفی از خطرات مرتبط با استفاده بیش از حد آن آگاه نبودند در نتیجه تبدیل به یک نگرانی بهداشت عمومی در سطح بین المللی تبدیل شده بود، عرضه این گاز در بسیاری از کشورها قانونی است، اگرچه برخی عرضه آن را برای اهداف تفریحی جرم دانسته اند.

از طرفی مشخص نیست که نیتروز اکساید باعث وابستگی به مواد مخدر می شود یا خیر، اما استفاده از آن می تواند باعث ایجاد عادت شود. اگر گاز به گونه‌ای استنشاق شود که اکسیژن کافی تنفس نشود، می‌تواند منجر به مرگ شود. در حالی که گاز خالص به طور حاد سمی نیست، ویتامین B12 را غیرفعال می‌کند و مصرف مداوم آن باعث آسیب عصبی ناشی از دمیلیناسیون محیطی و مرکزی می‌شود و زنان باردار نباید از این گاز به صورت تفریحی استفاده کنند، زیرا مصرف مزمن آن نیز تراتوژن و سمیت جنینی است.

جالب است بدانید که مصارف دیگر گاز نیتروز اکساید به عنوان یک محرک برای خامه فرم گرفته، در صنعت خودروسازی برای افزایش عملکرد موتور استفاده می‌شود. همچنین به طور فزاینده ای برای درمان افرادی که از وابستگی به الکل خارج می شوند استفاده می شود. این گاز به عنوان یک بی حس کننده تجزیه کننده طبقه بندی می شود و مشخص شده است که باعث جدا شدن ذهن از بدن (حس شناور بودن)، ادراک تحریف شده و در موارد نادر توهمات بینایی می شود.

2 دیدگاه در نیتروز اکساید، یک ماده مخدر
  1. سلام وقتتون بخیر قیمت گاز نیتروزاکساید را میفرمایید؟


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *