نگهداری سیلندر

نکات نگهداری سیلندر گاز

آگاهی از نکات گفته شده در متن زیر حوادث احتمالی در هنگام نگهداری سیلندر را به حداقل می رساند

۱- محل نگهداری سیلندر بایستی به طور واضح قابل شناسایی باشد.

۲- نصب انواع تابلوها و علائم هشداردهنده ( سیگار کشیدن ممنوع، خطر انفجار، انجام کار گرم جوشکاری و … ممنوع )

۳- درهنگام انتقال سیلندر سر پوش روی آن باید به صورت محکم روی آن قرار داده گیرد.

۴- محل نگهداری سیلندر بایستی به دور از هر نوع منبع جرقه یا شعله، خشک، دارای تهویه مناسب، فاقد راهرو پلکان و … باشد( جهت تهویه مناسب هوای انبار در زمان بروز نشتی گاز باید چگالی نسبی گازها را نسبت به هوا در نظر بگیرید ) .

۵- هوای انبار باید به قدر کافی تهویه شود تا امکان تجمع گاز در محیط بخصوص در انبارهای سربسته وجود نداشته باشد.

۶- در صورتی که محل نگهداری سیلندر  در فضای باز است، باید دور از تابش مستقیم نور آفتاب باشد.

۷- سیلندر بایستی در برابر تماس با زمین، یخ، برف، آب، نمک، خوردگی، زنگ زدگی، شعله، حرارت و دمای بالا محافظت شوند.

۸- سیلندر گاز را همواره به حالت ایستاده نگهداری نموده و با کمک زنجیر یا تسمه چرمی و در بالای مرکز ثقل به اشیاء ثابت یا دیوار ببندید.

۹- سیلندر پر و خالی باید بطور مجزا نگهداری شوند ( خالی یا پر بودن سیلندرها به نحو مطلوبی علامت گذاری بشوند ).

۱۰- سیلندرها در محل نگهداری خود نبایستی در معرض ضربه خوردن و آسیب دیدن توسط وسائل نقلیه، لیفتراک و … باشند.

۱۱- هنگام انبار نمودن کپسول، آن ها را به صورت عمود بر زمین و به تفکیک نوع گاز مستقر نمایید و سیلندر را به وسیله زنجیر جهت جلوگیری از سقوط محکم کنید یا این که آنها را در قفسه های قفل دار نگهداری نمایید که ایمن تر به نظر می رسد.

۱۲- هرگز سیلندر را در وسط انبار یا کارگاه یا آزمایشگاه رها نکنید. آن ها را به کنار دیوار ببرید و در سطح صاف به حالتی مطمئن مهار کنید.

۱۳- سیلندر موجود در پالت ها و قفسه های نگهداری باید محکم و ثابت باشند. قبل از آزاد کردن تسمه و زنجیرهای نگهدارنده سیلندر باید سیلندرهای منحرف شده را مرتب کرد.

۱۴- هرگز اطلاعات روی سیلندر را از بین نبرید و سعی کنید این اطلاعات همواره خوانا باشند.

۱۵- سیلندر نباید کشیده شوند حتی برای مسافت های کوتاه.

۱۶- سیلندر را در معرض ضربه هایی که موجب آسیب رساندن به شیر آن می گردد قرار ندهید.

۱۷- سیلندر گاز تحت فشار را نباید در مجاورت کوره ها، بخاری ها و جاهای گرم دیگر و در اماکنی که خطر آتش سوزی وجود دارد انبار نمود. هرگز سیلندر را در درجه حرارت بالا قرار ندهید. هیچ قسمتی از سیلندر نباید در برابر درجه حرارتی بالاتر از ۵۱ درجه سانتیگراد قرار گیرد.

42 دیدگاه در ۱۷ نکته مهم در نگهداری سیلندر گاز
 1. منظور از سیلندرهای گاز تحت فشار یعنی چی؟

  • گازهای موجود در سیلندر ها عموما دارای فشار های بالایی می باشند این فشار به بدنه سیلندر وارد می شود و سبب می شود آلیاژ سیلندرها تحت فشار قرار بگیرند. به همین جهت به این سیلندرها سیلندرهای تحت فشار گفته می شود.

 2. آیا میشود سر پیک نیک را به سیلندر گاز نصب نمود و استفاده کرد؟لطفاً از طریق ایمیل جواب بدهید فوری است ممنونم-رستمی

 3. آیا درنگهداری سیلندرها گاز داخل آن مهم است ؟

 4. چه مدل پالت هایی برای نگهداری سیلندرها مناسب تر است ؟

 5. محل درج پر یا خالی بودن سیلندر ها کدام قسمت بدنه ی سیلندر است ؟

 6. چه نوع سرپوش هایی در حمل سیلندر مورد استفاده قرار می گیرد؟

  • کلاهک فولادی سیلندر

  • چرا محل نگهداری سیلندر های پر و خالی باید از هم جدا باشد؟

   • قاعده نانوشته ای در مورد گاز های خالص وجود دارد که گاز های خالص تا ۵ سال تاریخ انقضا دارند اگر شرایط نگهداری مناسب داشته باشند و آنالیز شده باشند ، قابل استفاده است.

 7. آیا می توان سیلندر گازی که سی سال پیش پر شده و استفاده
  نشده را الان استفاده کرد. و آیا می‌شود سیلندر های گاز پر و
  خالی را در بالکن خانه که در زمستان درجه سرما گاه به سی درجه
  زیر صفر می‌رسد نگهداری کرد ؟ و آیا خطری ندارد؟ ممنونم از
  پاسخ تان

  • سیلندر گاز فولادی یکپارچه هر ۵ سال یکبار می باید تست شود و در صورت پاس کردن تست بدون محدودیت سن تا زمانی که تست ها پاس می شود قابل استفاده است.
   بله، اکثر سیلندرهای گاز در دمای زیر صفر هم قابلیت نگهداری دارند تنها برخی از مخلوط های گازی جهت استفاده می بایست تحت دمای آزمایشگاهی باشند.

 8. آیا می توان سیلندر گازی که سی سال پیش پر شده و استفاده
  نشده را الان استفاده کرد. و آیا می‌شود سیلندر های گاز پر و
  خالی را در بالکن خانه که در زمستان درجه سرما گاه به سی درجه
  زیر صفر می‌رسد نگهداری کرد ؟ و آیا خطری ندارد؟ ممنونم از
  پاسخ تان

  • سیلندر گاز فولادی یکپارچه هر ۵ سال یکبار می باید تست شود و در صورت پاس کردن تست بدون محدودیت سن تا زمانی که تست ها پاس می شود قابل استفاده است.
   بله، اکثر سیلندرهای گاز در دمای زیر صفر هم قابلیت نگهداری دارند تنها برخی از مخلوط های گازی جهت استفاده می بایست تحت دمای آزمایشگاهی باشند.

 9. سلام برای جلوگیری از یخ زدگی سیلندر گاز خانگی چه راه حلی پیشنهاد میکنین؟ لطفا جواب رو به ایمیل بفرستین ممنون میشم

  • بهترین راه جهت گرم کردن سیلندرها استفاده از پتوهای گرم کننده( مخصوص سیلندر ) می باشد.

 10. بهترین راه برای از بین بردن زنگ زدگی داخل محفظه گاز پیامک نیکی چی هست ممنون میشم زود راهنماییم کنید تشکر

  • سلام روز خوش
   این کار می بایست توسط آزمایشگاه همکار اداره استاندارد جایی که گاز شما را پر کرده اند انجام دهند برای شما

   • دیدگاه *یکی از نکات و حساسیتهایی که تو سایت باید به خرج بدیم بحث سیلندرهاست مخصوصا سیلندرهای اکسیژن(o2) که حتما بایدهم تو زمان استفاده وهم انبارداری ان به صورت ایستاده و عمودی نگه داری بشه

    • سلام
     دقیقاً درست میفرمایید، علاوه بر آن هنگام حمل به صورت عمودی باید حمل شود ولی متاسفانه در اکثر مواقع سیلندرهای گاز به صورت خوابیده و بدون کلاهک حمل می شود.

 11. سلام من در ایام کرونایی یک کپسول ده لیتری اکسیژن خریدم وایدا به استاندارد بودنش توجهی نکردم چینی هست از آورنده خواستم اون مانومترش را هم وصل کرده اون را در گوشه اتاق پذیرایی گذاشتم میشه منو راهنمایی کنید که آیا نگهداری این وسیله در ایوان سرپوشیده بیرون از خانه عاقلانه تراست یا تو اتاق که گذاشتم البته آپارتمان ما حدود ا بالای صد و بیست متره

  • سلام روز خوش
   کپسول خریداری شده شما گرید اکسیژن تنفسی می باشد که دارای فشار پایینی است و نگهداری این نوع کپسول خطری ندارد اگرچه باید در نگهداری آن احتیاط کرد و از برخورد روغن با بدنه و شیر کپسول جلوگیری شود چون تماس اکسیژن با روغن در لحظه منجر به انفجار می شود

 12. ممنوعیتی برای نگه داری کپسول های LPG(لیفتراک) در کنار مواد قابل اشتعال زا وجود داره؟؟؟
  شرایط نگهداری میفرمایید🙏

  • سلام روز خوش
   کپسول های LPG را نباید در کنار کپسول های اکسیژن نگهداری کنید و در کل کپسول های LPG را در کنار مواد اکسید کننده نگهداری نکنید.

 13. سلام و عرض ادب

  همه مطالب سایتتون رو خوندم بسیار بسیار آموزنده و ضروری بود.خواستم تشکر ویژه ای بکنم

 14. دیدسلام درودمن یک کپسول اکسیژن ۴۰کیلویی روسیه ای باشیرتمام استیل گرفتم موقعیکه‌بردمش پرش کنم صاحب اونجاعاشقش شدوکارگراشم همیطورهی میخاستن ازم بخرنش ک من نطرم عوض شد داخل وبیرونش برام چک کردن دیدن بعداز۶۰سال این سیلندر هنوز تروتمیز وشیک وسرپاهست بدون رنگ زدگی فقط ۲ماه تواتاقم بوداز زیر درزهای پایه دورش بینشون دیدم زنگ زده چون بارها اب گرفته بودم زیرش باسمباده پاکش کردم یکم ازسطحش خورده شده بنظرتون مشکلی نیس؟شاید نزدیک ۲سانت پهنا امابه عمق نیم میلیمترعمق پوسیدگی برداشت تارسیدم بجاییکه که سمباده کشیدم برق میزد بنظرتون مشکلی نداره چون دیشب گازش تمامشد اومدم ی دست رنگش بزنم وتهش هم رنگ بزنم متوجه زنگ زدگی درز ازداخل شدم حالا میخام بدونم خطرناک نیست ایطور؟

  • سلام
   سیلندرهای فولادی بدون درز هر ۵ سال یکبار نیاز به تست دارند در صورتیکه تست آنها گذشته باشد نباید از آنها استفاده کرد. در صورت نیازبه سمباده اگر میزان سمباده به مقدار خیلی کم باشد مشکلی ایجاد نمی کند. زدودن زنگ زدگی و رنگ مجدد می بایست توسط شرکت های متخصص این حوزه انجام گیرد.

 15. دیدگاه سلام وقت به خیر ، ببخشید من یه خونه گرفتم فعلا گاز کشی نیست و مجبورم از سیلندر استفاده کنم، بوشهرهستم اینجا هوا خیلی گرمه مخصوصا تابستون هواشرجیه، خواستم بدونم اشکال نداره کپسول رو بزاریم تو بالکن واستفاده کنیم، بالکن نزدیک آشپزخونه ست، لطفا راهنمایی کنید،اگه امکانش هست به ایمیلم بفرستید، تشکر *

  • پیشنهاد این استکه سیلندرهای گاز در بیش از دمای ۵۰ درجه سانتیگراد استفاده نشود. همچنین در نظر داشته باشید که برخورد آفتاب باعث افزایش دمای سیلندر می شود لذا پیشنهاد می شود که دور از آفتاب و محل خنک و خشک نگهداری شود.

 16. دیدگاه * سلام. در سانترال یک بیمارستان دیدم پالت اکسیژن ۹تایی بصورت افقی حمل و استفاده میشود. حتی برای حمل افقی دستگیره تعبیه شده. آیا این اشکال داره؟

  • سلام
   برخی پالت منیفولدهای سیلندرهای گاز به صورتی طراحی و ساخته می شود که سیلندرها افقی هستند. اگر پالت منیفولد طراحی شده ی عمودی را افقی حمل کرده اند کاریست غیر ایمن و غیر استاندارد اما به احتمال زیاد پالت منیفولدها به صورت افقی طراحی شده بودند.

 17. سلام. آیا پالت های اکسیژن را میشود در فضای آزاد نگهداری کرد؟

  • سلام
   بله، می شود. اما طبق استاندارد انبارش سیلندرهای گاز، بهتر است سیلندرها زیر سایه قرار داشته باشند.

 18. نکات مهم در نگهداری سیلندر گاز و کپسول گاز خالی چیست ؟

 19. دیدگاه *
  سلام. ما خونه ای را خریدیم که هنوز امتیاز گاز نداره ولی لوله کشی انجام شده. آیا میشه کپسول گاز مایع ۵۰ کیلویی را ابتدای لوله کشی نصب کنیم و از گاز مایع که از طریق لوله توی ساختمان منتقل شده برای وسایل گاز سوز استفاده کرد؟؟؟

  • سلام
   زمینه فعالیت شرکت دایان، گازهای صنعتی و آزمایشگاهی ست اما باید گفت امکان کاری که شما می خواهید بکنید وجود ندارد، زیرا فشار گاز کپسول گاز مایع بسیار کم است و امکان انتقال گاز از این طریق وجود ندارد.


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *