گاز هلیوم

هلیوم و بازار آن در روسیه

بهبود بازار هلیوم روسیه در سال ۲۰۲۱

بازارهای گاز هلیوم جهان و روسیه در حال کوچک شدن است. تآکید و تمرکز تولید کنندگان و مصرف کنندگان بر پیچیدگی لجستیک پروژه و کاهش مؤلفه جشن ها و سرگرمی ها و مصرف کمتر و افزایش مبلغ است. نحوه تغییر قیمت هلیوم چگونه است و آیا انتظار کمبود این ماده میرود؟ آیا جهانی شدن بیماری کووید ۱۹ تآثیری بر خط زمانی پروژه های جدید دارد یا خیر؟ کرئون طی مصاحبه ای  با متخصصان  بازار،  مطالبی را در مورد نتایج حاصل از کووید ۱۹ بر بازار هلیوم و تخمین آنها در مورد طول مدت دوام این شرایط ارائه نموده است.

ماریا دیمنکو ، الکساندرا زایکینا

طی سالیان متمادی ، بازار هلیوم قادر به فائق آمدن بر چالشهای مختلفی منجمله کمبود، تولید مازاد و افت قیمت نفت بوده است. با توجه به بحرانهای پیش رو، متخصصانی که با کرئون مصاحبه نمودند معتقدند که تراز سلامت برای عرضه و تقاضـــــا را میتوان تا اواسط سال ۲۰۲۱ بهبود بخشید یعنی زمانی که تولید جدید در پروژه های Gasprom و INK آغاز میشود.

با اینحال و در زمان فعلی شرایط مزبور همچنان پیچیده باقی میماند. بازار فعلی هلیوم در ماه مارس محکمتر بود یعنی زمانی که قیمت تجاری برای هلیوم گازی در سطح بازار به سقف ۶۰ % یعنی ۳۳۵/۲ روبل (۳۴ دلار) در هر مترمکعب رسید. به محض اینکه بیماری همه گیر به روسیه رسید، حجم تجارت آن کاهش یافت و قیمت به میزان تقریبی و سطوح قدیمی رسید. به موازات این شرایط، کارخانه هلیوم اورنبرگ (Orenburg)برای حفظ و نگهداری شرایط،  تعطیل شد و بازار فعلآ به وضعیت تثبیت شده رسیده است.

دیپاک مهتا ، مدیرعامل گروه گازهای جهانی ، یکی از تآمین کنندگان جهانی و پیشرو گازهای صنعتی میگوید: « امسال تقاضای جهانی برای هلیوم در مقایسه با دوره قبلی افتی معادل ۲۵-۲۰ %  داشته است«. طبق گفته این تهیه کننده هلیوم در منطقه فدرال سیبری ، « پیش بینی خوش بینانه اینستکه بازار هلیوم طی زمستان ۲۰۲۰ یا حتی در نزدیکترین زمان ممکن یعنی  فوریه ۲۰۲۱ بهبود خواهدیافت«.

یکی دیگر از تآمین کنندگان بزرگ هلیوم در مناطق اورال و فدرال خاور دور نیز معتقد است نیمسال دوم سال ۲۰۲۰ مشکل ترین و سخت ترین زمان خواهد بود. متخصص مزبور معتقد است که : « بهبود تدریجی تقاضای هلیوم طی سه ماهه سوم و چهارم امسال خواهد بود در حالیکه رسیدن به سقف قبل از بحران در اواسط سال ۲۰۲۱ خواهد بود. با این وجود، مؤلفه سطح مصرف هرگز بهبود نخواهد یافت«.

یکی از تهیه کنندگان در منطقه فدرال اورال نیز به کاهش در فروش و کاهش قیمت هلیوم اشاره داشته است: « بله، تقاضا کاهش یافته و ما مجبور به کاهش قیمت هلیوم بوده ایم. در حال حاضر، فقط با هزینه اکسیژن کپسولی و سفارشات دولتی برپا مانده ایم«.

مؤلفه جشن و سرگرمی تا حدود ۱۰ % بازار

بغیر از سطح تقاضای اندک، فعالان این بازار با برخی مشکلات لجستیک و ابهام در تنظیم آن در سطح منطقه ای روسیه روبرو هستند. یکی از تهیه کنندگان گازهای فنی و پزشکی در منطقه مسکو میگوید: « در برخی از مناطق حمل و نقل مجاز است و در برخی مناطق اینگونه نیست«. نماینده ای از شرکتی دیگر اینطور میگوید: « زمانی که لجستیک با هدف قرنطینه محدود شود ، بازار دستخوش رکود خواهد شد: برخی از افراد منتظر بازگشایی مجدد مرزها هستند ، در حالیکه برخی دیگر در حال استفاده از مسیرهای فرعی و میانبر میباشند«.

تهیه کنندگان تجهیزات به سود رسیدند

شرایط برای تهیه کنندگان تجهیزات صنعتی بهتر است. نماینده یکی از کارخانجات میگوید: « در حال حاضر پروژه های هلیوم سودآورترین موارد برای ما بشمار میروند ، و ما را در حرکت و تکاپو نگاه میدارند. مشتریان ما فقط پروژه های بزرگ هستند و هرگز این گاز را برای شرکتهای فعال در زمینه سرگرمی و میهمانی تهیه نمی کنیم ، نتیجتآ احتمالآ به همین دلیل قادر به مدیریت کار خود هستیم«. دیدگاههای مشابهی هم از سوی شرکتهای سرویس دهنده به پروژه های بزرگ در سیبری شرقی اظهار شده است : تولید کنندگان مؤلفه ، تجهیزات و تهیه کنندگان مخازن ذخیره.

ممانعت های اجتماعی و منع فعالیتهای سرگرم کننده تا حدی باعث کاهش حجم بازار جهانی هلیوم تا سقف ۱۰ % شده است. طی سال ۲۰۱۸، مؤلفه جشن و میمانی حدود ۴۷ % بازار هلیوم روسیه را بخود اختصاص داده بود. مدیر شرکت تآمین کننده گازهای صنعتی میگوید: « قبل از شروع قرنطینه ، هلیوم لازم برای پر کردن بادکنک ها بهترین نقدینگی ما بشمار میرفت«. « اکنون تمام فروش این محصول به صفر رسیده و پر واضح است که هیچ تقاضایی برای هلیوم جشن ها تا پایان سال نخواهیم داشت«.

متخصصانی که با کرئون مصاحبه داشته اند همگی به افزایش ناچیز مصرف در بخش پزشکی ناشی از قراردادهای دولتی برای تآمین و سوختگیری مجدد اسکنرهای MRI اشاره نموده اند. منبعی دیگر در این صنعت اظهار نموده است که : « کار تولید متوقف شده است و ما فقط در حال تآمین سفارشات بیمارستانها هستیم و سایر پروژه ها را به حالت تعلیق درآورده ایم«.

همزمان، مؤسسه تحقیقات آمبولانس اسکیلفوسوفسکی در مسکو نیز تحقیقی را در مورد استفاده از گاز هلیوم برای درمان مشکلات تنفسی ناشی از کووید ۱۹ انجام داده است. از اواخر ماه آوریل، مؤسسه مزبور با مؤفقیت کار تست ترکیب اکسیژن – هلیوم را برای تنفس بهتر شش ها در « مناطق قرمز« انجام داده و نتایج مثبتی را در این زمینه گزارش کرده است. نیکلای آساتیانی ، مدیرعامل انرژی کرئون آسیا، زیرمجموعه گروه کرئون سنگاپور میگوید: « ما سالهای سال پیرو و تابع بازار هلیوم بوده ایم و اکنون شاهد تغییراتی دراماتیک و تآسف بار هستیم. از نظر تآمین، تولید کنندگان همچنان به اجرای پروژه های برنامه ریزی شده ادامه میدهند، در حالیکه سطح تقاضا بطور قابل توجهی کاهش یافته است. با این وجود، پیشرفتهای خاصی در مصرف هلیوم برای مراقبت از سلامت وجود دارد و امکان دستیابی به نقاط رشد جدید هم هست.

ترجمه : دایان گاز

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.