گاز هلیوم

تولید هلیوم مازاد منجر به کف قیمت هلیوم خواهد شد

کارشناس هلیوم اقای پیل  کورنبات در اخرین  ویبینار تلویزیونی  گسورلد که با حمایت Evonik  برگزار شد. توضیح داد که مازاد عرضه هلیوم  تا مدتی منجر به کف قیمت هلیوم خواهد شد.

 در بخش دوم سری ویبینارهای موسوم به قیمت هلیوم :  شناخت بازار در  سال ۲۰۲۰ ، که با میزبانی  gasworld Rob Cockerill سردبیر  بخش  گلوبال گسورلد برگزار شد .  روی تاثیرات  کوید ۱۹  بر صنعت  هلیوم جهانی  ، قیمت هلیوم و  اینده این صنعت صحبت شد .

عرضه و تقاضای هلیوم  در اثر همه گیری کرونا با مشکلاتی مواجه شد .

 کورنبات ریاست شرکت ماشوره ای هلیوم کرونبات که در ۳۸ سال اخیر باشرکتهای اصلی صنعتی گاز در این زمینه همکاری کرده است.  نحوه توقف کسری  ۳٫۰ هلیوم را توضیح و در مورد تامین بیش از اندازه ان در سال ۲۰۲۱ خوش بین است .

او در مصاحبه با  تلویزیون گسورلد اذعان نمود که :”  کسری ها در مدتی معین می تواند پایان یابد به شرط این که عرضه جدید در بازار انجام شود .

 من نمی خواهم احتمال وقوع مجدد کسری را  در صورت تاخیر در عرضه نوین منکر شوم . اما عرضه مازاد  محتمل تر از  کسری است. اگر شرکت آمور متعلق به گازپروم روسیه وارد بازارمی شود . قیمت هلیوم  درفازثبات است. افزایش شدید قیمت هلیوم دراین دوره پایان می یابد .  وقتی عرضه جدید در بازار انجام شود به باور من  این قیمت ها مجددا بخاطر زمان بندی عرضه جدید کاهش می یابند . “

کرونبات اضافه نمود : “سناریوی محتمل در صورت عدم عدم قطع روند ، این است که انتظار  عرضه مازاد را در بازار نداشته باشید . وقتی  کسری وجود دارد ،  قیمت بالا می رود و وقتی عرضه زیاد است ، قیمت هلیوم افت می کند 

بنابراین  انتظار دارم که  در صورت افزایش عرضه قیمت هلیوم افت کنند. ما در یک ثبات قیمتی به سر می بریم و  این روند می تواند مدتی به طول انجامد “.

  طبق اظهارات کورنبات تقاضا برای هلیوم هنوز وجود دارد :

”  تقاضاهنوز کمتر از زمان  قبل از کرونا است . به باور من   برگشت تقاضای هلیم به ان دوران به  حداقل  یک یا چند سال زمان نیاز دارد . “

 شرکای اصلی  بازار  معمولا افزایش عرضه فعلی در بازار را کم اهمیت جلو میدهند اما در مورد وقایع اینده شاهد نوعی ابهام هستیم . بازار  دروضعیت  انتظار  است .  مازاد با احیای اقتصادها  بعد از پاندمی  کمتر شد و  تقاضا برای هلیم در حال   افزایش است .  به همین دلیل مازاد عرضه کاهش خواهد یافت  اما انتظار داریم که ظرفیت های  جدیدی  در سال اینده وارد بازار شوند . “

کرونبات  در مورد منابع جدید هلیوم  در قطر و روسیه نیز صحبت کرد که  به باور او به ترتیب در  بهار ۲۰۲۱  و  نیمه دوم ۲۰۲۱ وارد بازار می شوند .

 کرونبات اظهار نمود : ”  من این روند را سناریوی نخ کردن سوزن می نامم که ما به دوران کمبود برنمی گردیم و با وجود کاهش مازاد ،کسری برنخواهد گشت و   من ان را سناریوی ۷۰-۶۰ درصد می نامم . اما  اگر در  عرضه منابع جدید  تاخیری  رخ دهد، شاهد خواهیم بود که بازار به روال قبل برمیگردد .  دربلند مدت و بعد از سال ۲۰۲۱   چشم انداز  بازار برای مصرف کننده های هلیم بسیار مثبت است . روند پروژه های جدید بسیار قدرتمند است “.

کرونبات  اذعان نمود که با  اغاز بهرهبرداری از منابع  جدید در سال ۲۰۲۱،  کمبود هلیم   احتمالا  دیگر  رخ نخواهد داد .”

 بعد از  ورود  امور ( روسی) به بازار ، احتمال  افزایش و مازاد عرضه بیشتر از کسری  است و وقتی  به اواسط  دهه ۲۰۲۰ مینگرم ،   دلیلی برای این کسری ها نمی بینم و  به نظر  باید برعکس می بود .

 صنعت نیمه رساناها نیروی محرکه تقاضا اینده برای هلیوم

مایک بات  شرکیک شرکت مشاوره ای لینکس که روی مواد شیمیایی الکترونیکی و مواد و فرایندهای مربوط به فیلم های نازک متمرکزاست اعلام نمود که تقاضای  هلیوم دراینده به کارهای هایتک مانند صنعت نیمه رساناها وابسته است .

 صنعت نیمه رساناها هم مانندعرضه هلیوم به صورت عجیبی بهبود بخاطر روند پاندمی بهبود یافته است  .

کوربات به تلویزیون گسورلد گفت : اثار کرونا  بر روی صنعت نیمه رساناها بسیارمثبت و غیرمنتظره بوده است .

 کرونا به لحاظ اقتصادی مضر بود . معمولا  ان چه در رکودها رخ میدهد ان است که مصرف کنندها هزینه کمتری برای اقلامی مانند  اقلام فناوری می کنند.   کسب و کارها سرمایه گذاری زیادی در این اقلام نمی کنند . امادرهمه گیری اخیر  شاهدرفتارهای جدیدی مانند کار درخانه و یا اموزش راه دور بودیم که منجر به  رشد اقتصادی در بخش های فناوری شد . “

کوربت  افزود :  با  توجه  به این موارد رکود امسال برای  صنعت نمیه رساناها  زیر ۱۰ درصد است .  امسال سال خوبی برای این صنعت است و  بخش های مصرف کننده  هلیوم ان هم خوب بودند . ما  شاهد  نوسان تقاضا برای  نیمه رساناها هستیم .  و قویترین رشد در بخش تراشه های  پیشرفته بود . هلیم  گازی مهم  است که در اغلب  فرایندهای نیمه رسانها ها و فعالیت ها ان استفاده دارد و  برای فراوری وافر به کار می رود . هلیوم  به  فرایندهای خلا زیادی مرتبط است و شماری از  کاربردهای  کلیدی به ان وابسته اند  که از ان جمله گازهای حامل ،  مانند  ترکیبات گازی و تست نشتی  هستند .

 کوربت با اطمینان اعلام کرد که شاهد رشد شدید تقاضا برای هلیوم در سال پیش رو خواهیم بود که  موتور محرکه ان  صنعت نیمه رسانا است . کوربت افزود ” انتظار داریم که  به خاظر رشد کارخانه ها و دستگاه های نیمه رسانا  تقاضا برای  هلیوم  بیشتر شود .  تقاضا برای دستگاه های نیمه رسانای پیشرفته  به  مقیاس بندی عمودی بستگی دارد  که به این معنی است که ما دستگاه های کوچکتر می سازیم و وقتی این کار را می کنید  از فرایندهای خلا بیشتری استفاده می کنید . “

کوربت افزود :”  در  چند سال اتی و با رشد  بازار نیمه رساناها انتظار داریم که تقاضا در چهار یا پنج سال اینده ۵۰ درصد افزایش یابد . واین به ادامه تولید و تقاضا برای نیمه رساناها در بخشهای فناوری  پیشرفته و ادامه سرمایه گذاری  و  تقویت  صنعت نیمه رسانا بستگی دارد . در حال حاضر ، حدود ۲۰۰  شرکت  بسیار پیشرفته نیمه رساناها از وافرهای ۳۰۰ میلیمتری  به عنوان نقطه اغازین استفاده می کنند، و  همین شرکتها مصرف کننده های اصلی  هلیم می باشند . 

ترجمه دایان گاز

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *