گاز سرمایشی

گاز سرمایشی

 

گاز سرمایشی و یا همان مبردها( فریون )، بنا به ترکیبات شیمیایی که دارند در سیستم های سرمایشی به عنوان ماده سرد کننده مورد مصرف قرار می گیرند.

از نکات قابل توجه در مورد این گازها می توان به بی بو بودن، غیر قابل اشتعال بودن و بی رنگ بودن آنها اشاره کرد.


شرکت دایان گاز بنا به نیاز مشتریان خود انواع گاز های سرمایشی( R22، R134، R404، R407، R410 )از سه برند Honeywell , Frogen و Coolib را تامین می نماید.

انواع گاز سرمایشی:

گاز R22:

اولین عضو از خانواده HCFC که به عنوان گاز مبرد مورد استفاده قرار می گیرد. دانشمندان به دنبال جایگزین‌هایی برای این گازها هستند تا آسیب‌های وارد شده به لایه‌ی اوزن را کاهش دهند. گاز برودتی که جایگزین خواهند شد عبارتند از:
R407c ، R417a ، R404a ، R410
ویژگی: بی رنگ و شفاف، بی بو
کاربرد: این ماده در انواع مختلف دستگاه‌های خنک کننده‌ی هوا( کولر گازی و … )و نیز در یخچال‌های سوپرمارکت‌ها، بازارها و ….

گاز R134:

این مبرد به فرمول شیمیایی( C2H2F2 )نسبت به مبرد R12 ضریب حرارتی بهتر و انتقال حرارتی بالاتر و همین طور جذب رطوبت بیشتری دارد. این مبرد عموماً در یخچال های خانگی و کولر خودرو کاربرد دارد.
ویژگی: غیرسمی بوده غیرقابل اشتعال، جاذب رطوبت بوده فاقد اتم کلر است. درنتیجه هیچ اثرمخربی برای لایه اوزون ندارد ثبات گرمایی و شیمیایی فوق العاده دارد و هیچ گونه خورندگی در فلزات ایجاد نمی کند. خواص ترمودینامیکی مناسبی دارد.
کاربرد: کاربرد اصلی این گاز در صنایع برودتی به عنوان گاز مبرد می باشد همچنین در تولید موادخام برای PTFE و تولید هالون ۱۲۱۱ استفاده می شود. این مبرد عموماً در یخچال های خانگی و کولر خودرو کاربرد دارد.

گاز R404:

این مبرد ترکیبی از R502 + R12 +R22 است. امروزه از گاز های ترکیبی بیشتر استفاده می شود. این گاز فریون به عنوان جایگزین برخی گاز‌های فریون مانند R502 و R22 پس از ممنوعیت استفاده از آن‌ها در سال استفاده می‌شود. گاز ۴۰۴ مخرب لایه اوزن نیست ولیGWP( شاخص پتانسیل گرمایش جهانی )بالایی دارد. از این مبرد برای جایگزین R504 استفاده می شود و همچنین بهترین جایگزین برای این مبرد R134 a می باشد و همین طور می توان به عنوان جایگزین R22 از این مبرد استفاده کرد.
ویژگی: بی رنگ و شفاف، بی بو
کاربرد: کاربرد آن در طراحی یخچال های فریزر، ماشین های حمل مواد غذایی، ویترین فروشگاه ها، دیگر وسایل سرماساز می باشد.

گاز R407:

این مبرد مخلوطی از هیدروفلوروکربن های استفاده شده به عنوان سرد کننده است. این مبرد ترکیبی گاز زئوتروپیک از دیفلورومتان (R32)، گاز پنتافلورواتان( R125 )و گاز تترافلورواتان( R134 )است. گاز دی فلورومتان برای ایجاد ظرفیت گرمایی است. گاز پنتافلورواتان قابلیت اشتعال را کاهش داده و گاز تترافلورواتان نیز فشار را کاهش می دهد.

بسته بندی آن در سیلندر غیر قابل شارژ۱۱/۳کیلوگرمی و سیلندر های قابل استفاده مجدد ۴۰۰، ۸۰۰، ۹۲۶، ۱۰۰۰ لیتری ارائه می شود. این گاز به گونه ای طراحی شده که بیشترین شباهت را در فشار و عملکرد با گاز R22 دارد و به عنوان جایگزینی برای R22 در نظر گرفته شده است.
خواص فیزیکی حرارتی آن هم مشابه گاز R22است، بنابراین هنگام جایگزینی گازR407 به جای گاز R22 نیاز به حداقل تغییرات در سیستم های سرد کننده داریم. به طوری که در سیستم گاز R22 و گازR407 بسیاری از قطعات یکسان است.
ویژگی: بی رنگ و شفاف، بی بو
کاربرد: به عنوان جایگزین R22 در صنایع خنک کننده، سیستم های برودتی صنعتی، تهویه مطبوع خانگی و صنعتی، بسیاری از سیستم های تهویه هوا و پمپ های حرارتی استفاده می شود.

گاز R410:

این مبرد مخلوطی از مبرد های R32 و R125 می باشد. مبرد R410 بهترین جایگزین R22 بوده و همانند این گاز از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است.
ویژگی: کاملا بی رنگ، غیرسمی، غیرقابل اشتعال
کاربرد: درسیستم های نوین خنک کننده خانگی و صنعتی، پمپ های حرارتی، رطوبت سازها و چیلرهای کوچک استفاده می شود. همچنین می توان به عنوان جایگزین R22 در صنایع خنک کننده، سیستم های برودتی صنعتی، تهویه مطبوع خانگی و صنعتی استفاده می شود.

امید است توانایی های این شرکت بتواند تجربه خرید خوبی در ذهن شما ایجاد نماید.