کمبود دو ساله هلیوم رسماً به پایان رسیده است، اما ثبات بازار در میان عدم قطعیت های عرضه همچنان زیر سوال است.

فیل کورن‌بلوت از شرکت مشاوره هلیوم کورن‌بلوت، در نشست گاز تخصصی اروپا در سال ۲۰۲۴ گفت: “کمبود هلیوم ۴٫۰ به پایان رسیده است. نه شاید، بلکه به پایان رسیده است”  از اوایل سال ۲۰۲۴، عرضه هلیوم افزایش یافته است و این امر تامین ذخایر جدید را آسان‌تر کرده است. گازپروم (Gas prom) با اضافه کردن ۵۰ کانتینر ۱۱۰۰۰ گالنی در ماه، عرضه جهانی را افزایش داده است که ۱۰ درصد افزایش یافته است. تامین کنندگان عمده هلیوم نیز به تخصیص خود پایان داده اند.

Kornbluth خاطرنشان می کند در حالی که تقاضای هلیوم برای تولید نیمه رسانا ها شروع به بهبود می کند، این میزان کمتر از سطح ۲۰۲۲ باقی می ماند. او گفت: “در برخی از بازارها، به ویژه در چین، عرضه مازاد بر عرضه وجود دارد، جایی که هجوم عرضه ارزان از روسیه و تقاضای ضعیف لوازم الکترونیکی بازار آشفته ای را ایجاد کرده است». با وجود اینکه چین دومین بازار بزرگ است، در حال حاضر کمترین سود را دارد.”

قیمت قرارداد هلیوم در حال تجربه “جریان متقابل” است. قیمت‌ها برای قراردادهای جدید و تمدید، کاهش یافته است، در حالی که قیمت‌های قراردادهای موجود نزدیک به سطوح بالای تاریخی باقی می‌مانند و برخی افزایش‌ها به دلیل فشار هزینه بر تامین‌کنندگان اصلی است.

 

 

 

 

علل کمبود هلیوم ۴٫۰

پس از ۱۶ سال کمبود مکرر، انتظار می رفت سال ۲۰۲۲ سالی باشد که به دلیل راه اندازی تاسیسات آمور گازپروم، بازار هلیوم در نهایت به عرضه فراوان تبدیل شود، اما مجموعه ای از رویدادهای پیش بینی نشده از جمله انفجارها، آتش سوزی ها و قطعی ها به شدت بر روند بهبود تاثیر گذاشت. پس از راه اندازی کوتاه تاسیسات آمور (Amur)، آتش سوزی در اکتبر ۲۰۲۱ و سپس انفجاری جدی در ژانویه ۲۰۲۲ رخ داد و ورود تاسیسات آمور به بازار را تا دسامبر ۲۰۲۳ به تاخیر انداخت.

BLM همچنین از ژانویه تا ژوئن ۲۰۲۲ یک قطعی بزرگ را تجربه کرد و حدود ۱۵ درصد از عرضه جهانی را از بازار حذف کرد. این عوامل با تعداد انگشت شماری از اختلالات عرضه که تقریباً در همان زمان رخ داد، ترکیب شد و به کمبود کمک کرد.چشم انداز سال ۲۰۲۴، Kornbluth پیش‌بینی می‌کند که عرضه کافی در سال ۲۰۲۴، مشروط به عملکرد تأسیسات آمور در روسیه، ادامه یابد. انتظار می رود آمور ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون فوت مکعب (MMCF) را وارد بازار کند.

آمور هنوز نسبتا جدید است، بنابراین باید ببینیم که آیا آنها می توانند قابل اعتماد تولید کنند یا خیر. تحریم های جدید اتحادیه اروپا می تواند با محدود کردن عرضه آمور، بازار را مختل کند. با این حال، انتظار می رود افزایش تقاضا در الکترونیک و راه اندازی آتی تاسیسات Freeport LNG در تگزاس، که حدود۲۰۰  فوت مکعب را از طریق توافق نامه با Linde به بازار اضافه می کند، بازار را شکوفا کند.

کورنبلوت افزود: “ما پیش‌بینی می‌کنیم که قیمت‌ها به روند متقاطع ادامه دهند، به طوری که قیمت‌ها برای قراردادهای موجود باقی می‌ماند، اما برای تجارت جدید و تجدید، کاهش می‌یابد.”

با وجود عرضه جدید، بازار هلیوم، همچنان ضعیف، آسیب پذیر در برابر تحریم ها، خطرات ژئوپلیتیکی و قطع کارخانه ها باقی مانده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *