گاز

گاز

 

هوای فشرده

 

صنایع شیمیایی:

هوا به عنوان منبع اکسیژن برای سنتز بسیاری از ترکیبات آلی مانند آکریلو نیتریل و اکریلیک اسید از پروپیلن استفاده می شود. این دو ترکیب برای تولید پلاستیک استفاده می شود.

مراقبت های پزشکی:

دارویی: هوا فشرده برای تامین هوا برای هوارسانی به بیماران استفاده می شود.

آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی:

هوای فشرده خالص برای کالیبراسیون و راه اندازی تجهیزات نظارت بر انتشار مواد زیست محیطی، دستگاه نظارت بر بهداشت صنعتی و ردیابی تجزیه و تحلیل ناخالصی ها استفاده می شود. این به عنوان یک گاز بالانس برای بسیاری از مخلوط کالیبراسیون استفاده می شود. هوا نیز به عنوان اکسید کننده احتراق برای آشکارسازهای یونیزاسیون شعله کروماتوگرافی گاز و اسپکترومتر جذب اتمی استفاده می شود.

فلز:

هوای فشرده داغ به درون کوره های ذوب آهن برای تولید مایع فلزی از اکسید آهن دمیده می شود.

نفت و گاز:

هوا به عنوان ترکیب اکسید کننده در فرایند کلاوس برای تبدیل گوگرد به دی اکسید گوگرد استفاده می شود. هوا فشرده به طور گسترده ای به عنوان انرژی برای تجهیزات و ابزارهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

آرگون

 

هوانوردى:

آرگون در عملیات جوشکاری و عملیات حرارتی و همچنین فضای حفاظتی استفاده می شود.

خودرو:

آرگون بصورت خالص یا مخلوط برای جوشکاری، پلاسما و لیزر استفاده می شود. آرگون از جوش در برابر هوا محافظت می کند و همچنین انتشار گازهای فسیلی برای بیشتر فرآیندهای جوشکاری را کاهش می دهد. آرگون برای باد کردن کیسه های هوا استفاده می شود.

نوشیدنی ها:

برای جلوگیری از اکسیداسیون در طی تولید شراب از آرگون استفاده می شود.

ساخت فلز:

آرگون برای محافظت از فلز مایع در واکنش با ترکیبات موجود در هوا، مانند اکسیژن استفاده می شود.  همچنین در بسیاری از فرآیندهای جوشکاری به همان دلایل استفاده می شود.

مواد غذایی:

آرگون اجازه می دهد تا طول عمر مواد غذایی بنابر اتمسفر اصلاح شده گسترش یابد.

شیشه گری:

آرگون از خوردگی رشته های تنگستن در لامپ و در نتیجه سیاه شدن لامپ توسط اتمسفر جو جلوگیری می کند. آرگون برای افزایش کارایی عایق حرارتی پنجره های دو جداره استفاده می شود.

مراقبت های پزشکی:

تجهیزات پزشکی: آرگون مایع برای Cryoablation در جراحی استفاده می شود؛ یعنی بافت ها از طریق سرمای شدید از بین می روند. همچنین آرگون در انعقاد پلاسمای آرگون (APC) استفاده می شود، یک روش غربالگری پزشکی که عمدتا برای کنترل خونریزی استفاده می شود.

آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتیک:

برای تجزیه و تحلیل و کنترل کیفیت در صنعت و بیمارستان از آرگون استفاده می شود. گاز پلاسما برای طیف سنج انتشار پلاسما، گاز جامع در طیف سنج جذب اتمی کوره گرافیت، گاز حامل در کروماتوگرافی گاز برای آشکارسازهای مختلف استفاده می شود در مخلوط با متان، آرگون در کنتور گایگر و در ردیاب اشعه ایکس فلوئورسانس به عنوان گاز خنک کننده استفاده می شود.

فلز:

آرگون برای اهداف تحریک و انسداد در تولید فولاد و در طول عملیات کربن زدایی آرگون (AOD) برای فولاد ضد زنگ مورد استفاده قرار می گیرد.

قطعات الکترونیکی:

آرگون برای حمل مولکول های واکنش پذیر به منطقه واکنش استفاده می شود، نیمه هادی ها را در برابر ناخالصی محافظت می کند، یک فضای بی هوازی را برای رشد بلورهای سیلیکون و ژرمانیم فراهم می کند. آرگون همچنین تحت شرایط یونیک برای فرایند های تف دادن، کاشت یون، انحلال و نقش اندازی در نیمه هادی یا تولید مواد با کارایی بالا عمل می کند. این باعث ایجاد یک حالت یونیایی در منطقه واکنش می شود. همچنین استفاده می شود تا یک مولکول را به یک نسبت مخلوط داده شود.

 

متان

 

مواد شیمیایی:

استفاده اصلی شیمیایی فعلی متان، تولید گاز سنتز (سینگاس)، H2 و CO از طریق اصلاح بخار متان (SMR) گاز طبیعی است. گاز سنتز سپس به متانول، اکسید آلکیل، آمونیاک و هیدروکربن تبدیل می شود. متیل هالوژن ها (مانند متیل کلرید)، HCN  و استیلن نیز از متان تولید می شوند.

انرژی های نو:

متان جزء اصلی گاز طبیعی، یک منبع انرژی اولیه است که به طور گسترده ای در بخش انرژی برای تولید گرما و یا برق استفاده می شود. گاز طبیعی به عنوان گاز طبیعی فشرده (CNG) یا گاز طبیعی مایع (LNG) بطور فزاینده ای به عنوان سوخت برای وسایل نقلیه برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای حمل و نقل و بهبود کیفیت هوا استفاده می شود.

مراقبت های پزشکی:

متان جزیی از یک مخلوط گازی است که برای آزمایش تشخیص عملکرد ریه استفاده می شود.

آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی:

متان در کالیبراسیون مخلوط گاز برای صنایع پتروشیمی، نظارت بر انتشارات محیط زیست، نظارت بر بهداشت صنعتی و ردیابی تحلیل کننده ناخالصی های استفاده می شود.

در مخلوط با آرگون، متان در شمارنده گایگر و در دستگاه سنجش اشعه ماوراء بنفش به عنوان گاز خنثی استفاده می شود. در مخلوط با سایر هیدروکربن ها، متان به عنوان نقطه مرجع در اندازه گیری های کالریمتری از هیدروکربن ها یا ذغال سنگ استفاده می شود.

فلز:

متان می تواند در کوره های بلند و کارخانجات کاهش مستقیم آهن (DRI) و همچنین عامل خنک کننده برای دهانه لوله استفاده شود.

قطعات الکترونیکی:

متان منبع کربن را برای پوسته سیلیکون فراهم می کند تا فاصله ی باند جذب نور را در فتوولتائیکهای پوسته نازک سیلیکونی تنظیم کند.

 

دی اکسید کربن

 

هوانوردى:

دی اکسید کربن به عنوان یک گاز محافظ برای جوشکاری قوس استفاده می شود. برف دی اکسید کربن برای حذف ذرات و پسماندهای آلی از فلزات، پلیمرها، سرامیک و شیشه ها استفاده می شود. مخلوط کالیبراسیون دی اکسید کربن و نیتروژن برای کالیبراسیون تجهیزات اندازه گیری مورد استفاده برای آزمون انتشار موتورها استفاده می شود.

خودروهاى موتورى:

دی اکسید کربن به عنوان یک گاز محافظ برای جوشکاری قوس استفاده می شود. برف دی اکسید کربن برای حذف ذرات و پسماندهای آلی از فلزات، پلیمرها، سرامیک و شیشه ها استفاده می شود. مخلوط کالیبراسیون دی اکسید کربن و نیتروژن برای کالیبراسیون تجهیزات اندازه گیری مورد استفاده برای آزمون انتشار موتورها استفاده می شود.

نوشیدنی ها:

دی اکسید کربن برای گازدار کردن نوشیدنی ها مانند نوشابه، آب معدنی یا آبجو و همچنین رسیده شدن شراب استفاده می شود. یخ خشک برای کنترل دما در طول توزیع استفاده می شود. دی اکسید کربن فوق بحرانی برای استخراج کافئین از قهوه استفاده می شود.

مواد شیمیایی:

دی اکسید کربن به عنوان یک ماده خام در فرآیند شیمیایی مانند سنتز اوره یا متیونین استفاده می شود. دی اکسید کربن برای کنترل دمای رآکتور در شیمی کاربرد دارد.  CO2نیز برای خنثی کردن پسابهای قلیایی استفاده می شود. دی اکسید کربن تحت شرایط فوق بحرانی برای تمیز کردن یا دفع پلیمر، الیاف حیوانی یا گیاهی مورد استفاده قرار می گیرد.

قطعات الکترونیکی:

دی اکسید کربن به عنوان یک محیط خنک کننده برای آزمایش دستگاه های الکترونیکی استفاده می شود.

مدیریت زباله و آب:

دی اکسید کربن در بسیاری از صنایع به کار می رود تا PH خروجی های مایع، به ویژه به عنوان یک جایگزین عالی برای اسید سولفوریک برای کنترل تعادل PH استفاده شود. دی اکسید کربن در تصفیه آب برای کنترل PH فاضلاب، استخرهای شنا و غیره استفاده می شود.

مواد غذایی:

صنایع غذایی دی اکسید کربن را برای برنامه های کاربردی جهت پردازش مواد غذایی از قبیل سردسازی و انجماد، بسته بندی م