هلیوم

هلیوم

برای کمک به تضمین “تأمین امن، پایدار و مقرون به صرفه” هلیوم (He) برای صنعت تولید اتحادیه اروپا (EU), این اتحادیه, آن را به فهرست مواد اولیه حیاتی خود اضافه کرده است.

برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ برای مقابله با چالش های مربوط به دسترسی به مواد خام، کمیسیون اروپایی, فهرست خود را از ۲۷ “مواد خام حیاتی” به روز کرده است. ۹ ماده از جمله He, با به روز رسانی لیست ۲۰۱۴ اضافه شده است.

بازارهای He در سال های اخیر با سه سال کمبود جهانی در طی دوره  ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ و پس از آن دو سال عرضه بیش از حد ناشی از آغاز تولید از کارخانه قطر ۲ در سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ ناپایدار شده است. با این حال، به دنبال تعادل, بازار He جهانی در جریان بود, هرچند, خروجی محدود از قطر در سال ۲۰۱۷ (با توجه به وضعیت ژئوپلیتیک با همسایگانش و بسته شدن های متوالی مرز) احتمالا یک کمبود جهانی دیگر را ایجاد کرده است.

هلیوم

ایالات متحده آمریکا, تامین کننده پیشروی He در جهان است و پس از آن قطر, الجزایر، استرالیا، کانادا، لهستان و روسیه نیز کشورهای تولیدکنننده هستند.

به منظور انعکاس تولید، توسعه بازار و تکنولوژی و تعداد مواد خام ارزیابی شده با هر بروز رسانی, لیست مواد خام مهم حیاتی برای اتحادیه اروپا, حداقل هر سه سال تحت به روز رسانی منظم قرار می گیرد.

امید است که این فهرست, اروپا از طریق افزایش فعالیت های بازیافت و در صورت لزوم تسهیل راه اندازی فعالیت های معدنی جدید, به ایجاد انگیزه در تولید مواد اولیه حیاتی کمک کند. همچنین درک بهتر نحوه دستیابی به امنیت عرضه مواد اولیه از طریق تنوع عرضه، از منابع مختلف جغرافیایی از طریق استخراج، بازیافت یا جایگزینی را میسر می سازد.

۲۷ ماده خام برای اتحادیه اروپا به عنوان مواد حیاتی فهرست شده اند, زیرا ریسک های کمبود عرضه و تأثیرات آنها بر اقتصاد بالاتر از سایر مواد خام است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *