گاز هلیوم

 در سال های اخیر  به خاطر  کمبود هلیم و  افزایش ارزش تجاری ان ،  تلاش های  بی سابقه ای برای استخراج منابع هلیم جدید صورت گرفته است .

در حال حاضر ۲۰-۱۰ شرکت به صورت فعال در زمینه  استخراج هلیم فعالیت می نمایند که  شامل هلیم های  موجود در بازار هم می شود. شماری از این شرکتها   درخواست ها و اعلامیه هایی در رسانه ها برای  جمع اوری پول  برای پروژه های خود  منتشر نموده اند.  ارزیابی این فرصت ها برای  سرمایه گذاران و یا شرکای تجاری بدون  درک و شناخت  منابع و ذخایر هلیم دشوار است .

در بحث  شانس  فروش و خطرات و ریسک های بازیابی ،  تفاوت زیادی بین منابع و ذخایر وجود دارد.  در این مقاله  در مورد معانی و تفاوت های بین  لغات  ذخایر ،  منابع احتمالی   و  منابع  اینده بحث می شود ( در ادامه مقاله در جدولی  معیارهای مقایسه این منابع مختلف درج خواهد شد).

 شناخت و درک لغات و مفاهیم

با ان که تمرکز این مقاله  روی ذخایر و منابع هلیم است ، این لغات و قوانین  پایه  در اصل برای  استخراج نفت و گاز استفاده می شوند.

اصطلاحات مورد استفاده برای  براورد کننده های منابع و ذخایر  برای دسته بندی   و گروه بندی ذخایر و منابع بسیار خاص هستند.  چارچوب رایج مورد استفاده برای براورد ذخایر و منابع نفت و گاز  سیستم مدیریت منابع نفت یا   PRSM است . این دستورالعمل ها در سال  2007 ارایه و بعدا اپدیت شدند تا بتوان براورد بهتری از  منابع و ذخایر را  در صورت های مالی شرکتها بدست اورد .  PRMS  سیستمی  رایج  است که در شرکتهای نفت و گاز ، نهادهای مالی  و در ادارات دولتی  برای گزارش ذخایر و منابع نفت و گاز استفاده می شود.

با وجودی که  این دستورالعمل هل به صورت خاص مربوط به منابع و ذخایر نفت و گاز هستند  اما دستورالعمل های مشابه را می توان برای براورد ذخایر و منابع  گازهای غیر هیدروکربنی   مانند هلیوم هم استفاده نمود. علاقه مندان به این بحث  می توانند نسخه ای از   PRMS را از  انجمن مهندسان نفت  دانلود نمایند.

بنا به تعریف  PRMS  سیستم ذخایر و منابع مبتنی بر پروزه است .  یک پروزه  می تواند حفر یک چاه ،  دورنمای استخراج هلیم  و یا نصب یک کمپرسور باشد. بعد از  تعریف پروژه ذخایر و منابع  ان پروژه را می توان براساس دستورالعمل های   PRMS براورد نمود. ذخایر و منابع  در نقطه فروش و براساس شرایط استاندارد  تاریخ معین شده تعریف می شوند.

به جز مقادیر کم هلیم در هوا، هلیم به صورت  بخشی از مخلوط های گازی در مخازن زیر سطحی وجود دارد. این گاز  با حفاری به سطح اورده می شود و تکمیل  چاه این مخازن استخراج انها را ممکن می کند.  برداشت هلیم   با فراوری  ان ازطریق پالایشگاه های خاص طراحی شده برای برداشت و  جمع اوری هلیم انجام می شود. نقطه فروش هلیم معمولا   بخشی از یک پالایشگاه فراوری  است که در شرایط استاندارد  تعیین شده در قرارداد فروش انجام می شود.

معیارهای منابع هلیم
معیارها ذخایر منابع احتمالی منابع اینده
کشف شده بله بله خیر
 اقتصادی بله مورد نیاز نیست مورد نیاز نیست
قابل بازیابی بله بالقوه بالقوه
تاریخ گزارش  تعیین شده بله بله بله
 شانس  بازاریابی بالا متوسط پایین
 ریسک بازیابی پایین متوسط بالا
۹۰ درصد  احتمال
بازیابی ( بهترین)
۱p ۱c ۱U
10 درصد احتمال
بازیابی( بالا)
۳p ۳c ۲U

ذخایر هلیم

ذخایر  بالاترین کلاس منابع هستند و در  PRMS به صورت زیر تعریف می شوند :  ان دسته از مقادیر پیش بینی شده که امکان بازیابی  یا بازیافت تجاری انها با استفاده از پروژه های توسعه  تا حد معین  از تاریخ معین    و در شرایط مشخص ممکن است .

ذخایر باید  دارای چهار معیار باشند  :

  •  کشف شده
  • قابل بازیافت
  • تجاری یا اقتصادی
  •  باقی مانده ( قبلا تولید نشده است )

ذخایر   را می توان توسعه داد ( چاه های حفر شده ) یا توسعه نداد (  محل های مجاور چاه برای حفاری در اینده ).

 در ذخایره توسعه یافته ، چاه ها می توانند مولد یا غیر مولد باشند ( چاه های حفر شده اما فاقد تولید) . براوردهای  مخازن  را می توان براساس  احتمال بازیافت انها  دسته بندی نمود. این  موارد  به عنوان تایید شده با علامت  1P ،  تایید شده محتمل با علامت  2P و  تایید شده  محتمل و ممکن با علامت  3P دسته بندی می کنند. این  موارد را گاهی با براوردهای پایین ،  بهترین و بالا هم نمایش می دهند .

ذخایر  تایید شده  ان دسته از ذخایری هستند که طبق براوردها می توانند ۹۰ درصد شانس  بازیابی مقادیر براورد شده را داشته باشند. به همین  ترتیب  ذخایر  2P دارای  شانس  50 درصدی  بازیافت  مقایدر براورد شده و ذخایر  3P دارای  حداقل شانس  10 درصدی بازیافت این مقادیر می باشند. تفاوت بین ذخایر  2P و  1P  را  ذخایر   احتمالی یا  P2 می نامنید و تفاوت بین ذخایر  3P  و  2P را  ذخایر ممکن یا  P3 می نامند.  صرفه اقتصادی  ذخایر براساس براورد  2P مشخص می شود.

منابع احتمالی هلیم

کلسا بعدی منابع  را منابع احتمالی می نامند.

 منابع احتمالی  طبق تعریف   PRMS  عبارتند از : ان دسته از مقادیر  موجود در تاریخ  بازیافت  احتمالی از  مجموعه های معلوم با استفاده از پروژه های توسعه   که در حال حاضر از نظر اقتصادی به خاطر  یک یا چند  مشکل صرفه اقتصادی برای بازیابی ندارند .

معیارهای  منابع احتمالی  ان دسته از معیارهایی هستند که کشف شده و یا به صورت بالقوه بازیافت شده اند. این دو معیار معمولا با نفوذ  و حفر یک گمانه در مخزن و  به سطح اوردن مقداری از ذخایر  براورده می شود. هیچ شرطی برای  کشف اقتصادی وجود ندارد.  شرایط احتمالی و یا اضطراری مانع  از نظر اقتصادی  می توانند نرخ تولید پایین ،  ذخایر محدود ، هزینه بالای  توسعه و یا بهای  پایین کالا باشند .

بخاطر  وجود پروژه های متعدد هلیم در مکان های دور دست  که فاقد  ظرفیت فراوری  گاز هلیم در منطقه اند، اغلب انها به  ساخت  پالایشگاه فراوری هلیم وابسته اند. این پالایشگاه ها  اغلب هزینه ای  معادل ده برابر  علاوه بر حفر چاه دارند. در  گزارشات  منابع  این شرایط  باید فهرست شوند.

 ذخایر اینده هلیم

  براوردهای منابع احتمالی  نیز براساس احامال بازیابی ۹۰،۵۰ و ۱۰ درصد  دسته بندی می شوند که  برای منابع احتمالی  به ترتیب با  1C ، ۲C و ۳C نمایش داده می شوند. اغلب  براورد کننده های منابع و ذخایر  منابع احتمالی را  محلی برای نگهداری ان در نظر می گیرند و  این مقایدر یا   بعدا به مکانی دیگر منطقل می شوند و یا  در صورت حل نشدن و عدم رفع موانع باقی می مانند.

پایین ترین کلاس منابع  منابع انیده  هستند .

 این منابع بنا به تعریف ان دسته از مقادیر براورده شده در یک تاریخ معین هستند که احتمالا  از ذخایر کشف نشده قابل بازیابی هستند.

این منابع احتمالا استخراج دارند . همچنین  براوردهای انها براساس احتمال بازیافت  90،۵۰ و ۱۰ درصد دسته بندی می شوند که به ترتیب   1U ، ۲U و  3U هستند. از ان جا که  این کلاس  منابع  کشف نشده اند  دارای پایین ترین شانس  از نظر تجاری  و بالاترین ریسک استخراج هستند.

تالیف : مهراد عباد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *