رگلاتور

رگلاتور :

 

تعمیر و نگهداری رگلاتورهای یکی از مهمترین موارد جهت بالابردن بهره وری، گسترش بازه خدمات و افزایش طول عمر اجزای تجهیزات شما می باشد. پیوستگی در برنامه تعمیرات و نگهداری باعث می شود میزان خرابی و هدر رفت زمان در تجهیزات به حداقل ممکن رسیده و سطح ایمنی را در محیط کاری شما افزایش می دهد.

سرویس:

در این مرحله می بایست خواص فیزیکی گاز مورد استفاده بررسی شود. میزان خورندگی طبیعی هر گاز و سازگازی آن با جنس رگلاتور انتخاب شده از اهمیت بالایی برخوردار است.

تست نشتی:

تمامی رگلاتورها می بایست در زمانی که تحت فشار هستند و گاز از آن عبور می کند تست نشتی شوند. تمامی ورودی ها و خروجی های موجود روی هسته می بایست کنترل شوند. ساده ترین و کم خطر ترین روش انجام این کار استفاده از کف می باشد. به این صورت که اطراف تمام خروجی ها و ورودی ها را می بایست به کف آغشته نمایید. ایجاد حباب در این مرحله دال بر وجود نشتی در آن قسمت خواهد بود. از بر طرف کردن نشتی در سیستمهای تحت فشار جدا خودداری نمایید. پس از تخلیه فشار از سیستم می توانید نشتی را بر طرف سازید. پس از برطرف کردن نشتی، مجددا تست را انجام دهید درصورتی که نشتی بر طرف نشده بود حتما با کارشناسانشرکت دایان گاز تماس بگیرید.

توجه : در صورتی که گاز مورد استفاده شما گاز سمی میباشد کلیه مراحل تست نشتی را با گازی بی اثر مثل هلیوم یا نیتروژن انجام دهید. از انجام تست نشتی با گازهای سمی جدا خودداری نمایید.

 

تست خزش:

خزش پدیده ای است که در آن فشار رگلاتور به صورت خودکار تغییر کرده و نسبت به فشار تنظیم شده افزایش می یابد. این امر می تواند ۲ دلیل داشته باشد. دلیل اول می تواند تغییر حالت فنر رگلاتور در اثر توقف جریان گاز و تجمع فشار در هسته رگلاتور باشد. زمانی که جریان گاز متوقف می شود فنر رگلاتور باید در موقعیت جدید قرار بگیرد تا سبب ایجاد تعادل مجدد، کاهش فشار داخل هسته رگلاتور و در نهایت ثبات در فشار خروجی گردد. دلیل دوم و جالب ترین علت خزش در رگلاتو ها می تواند حضور یک جسم خارجی در حد فاصل سوپاپ ورودی به هسته رگلاتور (poppet) و نشیمنگاه (seat) آن باشد. این امر باعث می شود فشار ورودی و خروجی یکسان شوند و کلیه خطوط لوله و تجهیزات بدون هیچ حفاظی در معرض فشار بالا قرار بگیرند. خزش رگلاتور در نتیجه وجود یک جسم خارجی در نشیمنگاه سوپاپ، شایع ترین علت نارسایی رگلاتورها می باشد. برای انجام تست خزش، خروجی رگلاتور را با بستن شیر خروجی ایزوله می کنیم. شیر تنظیم رگلاتور را در خلاف عقربه ساعت چرخانده تا بسته شود. هنگامی که گیج ورودی رگلاتور فشار سیلندر متصل به آن را نشان داد، شیر سیلندر گاز را ببندید. در مرحله بعدی شیر تنظیم رگلاتور را در جهت عقربه های ساعت چرخانده تا باز شود تا فشار داخل رگلاتور بالا رفته و به ۵۰ % گیچ خروجی برسد (به عنوان مثال اگر گیج خروجی ۱۰ بار است فشار را تا ۵ بار بالا ببرید). مجددا شیر تنظیم رگلاتور را درجهت مخالف عقربه های ساعت چرخانده تا بسته شود در این مرحله به گیج فشار خروجی دقت نمایید که فشار پایین نیاید. ۱۵دقیقه به سیستم فرصت بدهید. مجددا گیج فشار خروجی را چک نمایید. اگر در گیج فشار خروجی تغییری مشاهده کردیده رگلاتور شما دچار پدیده خزش شده است. رگلاتور را از سیستم جدا نموده و رگلاتور جدیدی تهیه نمایید. جهت جلوگیری از بروز خسارت و تحمیل هزینه های اضافی حتما در ورودی سیستم های گازی از فیلتر استفاده نمایید. این امر سبب جلوگیری از نفوذ گرد و غبار و ورود مواد خارجی به سیستم شما می شود.

قبل از استفاده از خطوط لوله حتما می بایست این خطوط با فشار هوا شستشو شده که عاری از هرگونه ماده خارجی باشند.

شستشو با گاز بی اثر:

شستشو (Regulator purging) عملیاتی است که سبب می شود در هنگام استفاده از گازهای خلوص بالا و مخلوطهای گازی، که در آنها کیفیت و خلوص از اهمیت بالایی برخوردار است، ناخالصی در رگلاتور وجود نداشته و سبب افت کیفیت گاز نگردد. درک این مسئله بسیار ساده است که لازمه کار با گازهای سمی، خورنده، آتشزا و اکسید کننده رعایت موارد ایمنی و احتیاطات لازم می باشد. این گازها نیازمند تجهیزات کنترل خاص هستند. نتایج بدست آمده نشان می دهد که کیفیت گاز نهایی وارد شده به سیستم کاملا به کیفیت و سازگاری تجهیزات انتقال و کنترل گاز(خطوط لوله، رگلاتور و … ) بستگی دارد. رگلاتورهای نصب شده در مسیر گازهای خورنده پس از هر نوبت استفاده از رگلاتور و اتمام کار می بایست با گازی بی اثر مثل نیتروژن شستشو شوند. در واقع برای حفظ کیفیت گاز و کلیه تجهیزات و گرفتن نتیجه نهایی صحیح تمامی رگلاتورها می بایست شستشو شوند.

چگونه باید رقیق سازی و شستشو را انجام داد؟

یکی از مهمترین مسائل شستشوی رگلاتور و خطوط متصل به آن نحوه رقیق سازی می باشد.

۱٫ رگلاتور را به سیلندر گاز خالص (specialty gas) خود متصل کنید از یک شیر سه راهی (Tee valve) استفاده نمایید. یک طرف را به رگلاتور و طرف دیگر را به تجهیزات خود متصل نماید. طرف سوم شیر سه راهی خود را به عنوان خط تخلیه(Vent) استفاده نمایید. مسیر شیر سه راهی به تخلیه را ببندید. مسیر حدفاصل رگلاتور و تجهیز در این مرحله شستشو (purge)  می شود.

۲٫  شیر تنظیم رگلاتور را ببندید. مسیر تخلیه را بسته، خروجی رگلاتور را باز نمایید.

۳٫  شیر سیلندر را برای چند لحظه باز نمایید تا فشار داخل هسته و ورودی رگلاتور به فشار سیلندر برسد. این مرحله می بایست خیلی سریع اتفاق بیفتد. چرا که پس از بالا رفتن فشار رگلاتور امکان به وجود آمدن جریان معکوس و ورود ناخالصی ها به داخل سیلندر وجود دارد.

۴٫ شیر تنظیم را باز کنید تا جریان گاز به راه بیفتد. مسیر تخیله را نیز باز نمایید که گاز شستشو به همراه ناخالصی های موجود از سیستم خارج گردد. این عملیات می بایست حداقل ۳ الی ۵ نوبت انجام شود تا شستشو به صورت صحیح و مطمئن صورت پذیرد.

تعمیرات اساسی:

کلیه رگلاتورها می بایست پس از مدتی مشخص، از سیستم جدا شده به شرکت تامین کننده ارسال گردند تا بررسی، تعمیرات اساسی و تایید عملکرد صحیح بر روی آنها انجام شود.

جایگزینی:

این تجهیزات باید پس از گذشت مدتی مشخص، قبل از اینکه به صورت ناگهانی سبب بروز مشکل شوند، با رگلاتورهای جدید

جایگزین شوند. با توجه به جدول زیر می توان عمر مفید این تجهیز را تخمین زد:

برنامه تعمیر و نگهداری رگلاتورها
سرویستست نشتیتست خزششستشوتعمیرات اساسیجایگزینی
غیر خورندهماهی ۱ بارسالیانهنیازی نیست۵ سال۱۰ سال
کمی خورندهماهی ۲ بار۶ ماههبعد از هر نوبت استفاده۲ سال۴ سال

خورنده

ماهی ۲ بار

۳ ماهه

بعد از هر نوبت استفاده

۱ الی ۲ سال

۳ ۴ سال

 

4 دیدگاه در رگلاتور و برنامه تعمیرات و نگهداری آن
 1. آیا شرکت دایان گاز تعمیرات رگلاتور را انجام میدهد؟

  • امکان برخی تعمیرات وجود دارد ولی قبل از ارسال حتما با واحد فروش شرکت دایان گاز هماهنگ نمایید.

 2. با عرض سلام. دلیل نشتی گاز در سیستم کم فشار و پر فشار چیست لطفا جواب بدید اینم شماره تلفنم واتساپ ضروری و بسیار خطرناک لطفا راهنمایی کنید یا علی

  • سلام روز بخیر
   متاسفانه شماره تماسی از شما در پیام ثبت نشده که تماس بگیریم. اگر لطف کنید با شرکت دایان داخلی ۱۰۶ آقای حبیب زاده تماس بگیرید قطعا شما را راهنمایی می کنند.
   دلایل نشتی بسیار متعدد است و این موضوع باید به دقت بررسی گردد.


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *